Robotik cerrahi, özellikle ağız boşluğu içerisine yerleştirilen robot kollar aracılığıyla yapılan işlemlerle dikkat çekiyor.

Op. Dr. Akyıldız, yaptığı açıklamada, robotik cerrahinin hastaların hastanede kalış süresini önemli ölçüde kısalttığını belirtti. Ayrıca, hastaların fonksiyon kaybı yaşamadan normal beslenme ve konuşma aktivitelerine daha hızlı dönebildiklerini vurguladı.

Robotik cerrahi platformlarının, cerrah ile hasta arasında yer alan bilgisayar yardımlı elektromekanik cihazlar olduğunu ifade eden Op. Dr. Akyıldız, bu teknolojinin modern anlamda bir tele-tıp uygulaması olduğunu ve robot yardımıyla uzaktan cerrahi müdahalelerin yapıldığını söyledi. Robotik cerrahi, endoskopik cerrahide olduğu gibi, cerrahi robot platformunun yardımcı bir alet olarak kullanılmasıyla ameliyatların gerçekleştirilmesine imkan tanıyor.

BAŞ VE BOYUN CERRAHİSİNDE KULLANILIR”
Robotik cerrahi sistemlerinin günümüzde Kulak Burun Boğaz (KBB) ile baş ve boyun cerrahisinde de bazı hastaların tedavisinde kullanıldığının altını çizen Op. Dr. Akyıldız, “Yapılan birçok çalışmada belirli KBB operasyonlarında robot kullanımının güvenli bir şekilde uygulanabildiği ve diğer yöntemlere göre bazı avantajları olduğu gösterilmiştir. Baş boyun cerrahisinde robotik cerrahi işlemi, robot kollarının ağız boşluğunun içine yerleştirilmesiyle yapılır” ifadelerini kullandı.

“DİL VE DİL KÖKÜNÜN TÜMÖRLERİ TEDAVİ EDİLEBİLİR”
Op. Dr. Akyıldız, kulak burun boğaz alanında tercih edilen robotik cerrahinin, hangi hastalıklarda kullanıldığını şu şekilde sıraladı:
“Gırtlağın (larenks) iyi huylu ve kötü huylu tümörleri, kistleri ve kanserleri, bademciklerin (tonsillerin) iyi ve kötü huylu tümörleri, dil ve dil kökünün iyi ve kötü huylu tümörleri, Geniz (nazofarenks), yumuşak damak (velum), yanak, yutak (farenks) bölgesinin iyi ve kötü huylu tümörleri, uyku apnesi sendromu ve horlamanın cerrahi tedavisinde kullanılabilmektedir.”

“KLASİK AÇIK CERRAHİYE GÖRE FARKLARI”
Transoral robotik cerrahinin, klasik açık cerrahiye göre farklarının neler olduğunu değinen Op. Dr. Akyıldız, “Kulak burun boğaz ve baş-boyun cerrahisinin açık ameliyat yaklaşımlarında yüz ve boyun cilt kesileri gereken vakalarda, alt ve üst çene kemiklerine kesiler yapılır. Robotik cerrahi yaklaşımında ise cilt kesisi yapılmaz. ‘Trakeotomi’ adı verilen nefes borusuna delik açılması işlemi sınırlı durumlar hariç yapılmaz. Ağız boşluğuna yerleştirilen kolları aracılığı ile yapılan robotik cerrahide kanama çok azdır. Hastaların hastanede kalış süresi kısalır ve fonksiyon kaybı olmaksızın hastalar daha kısa sürede normal beslenmeye ve konuşmaya geçebilirler” dedi.

CSO ile Pazartesi Konserleri - 'Eren Kuştan - Elif Kuştan' CSO ile Pazartesi Konserleri - 'Eren Kuştan - Elif Kuştan'

İHA