Kazakistan’da baharın gelişiyle eriyen kar, Aktöbe ve Kostanay şehirlerinde sele sebep olurken, binlerce kişi helikopter ve botlarla tahliye edildi.

Kazakistan’da hava sıcaklıklarının artmasıyla eriyen kar ülkenin kuzey, batı, doğu bölgelerinde sele yol açtı.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı’nın verilerine göre, selden en çok etkilenen Aktöbe ve Kostanay şehirlerinde nehirlerin taşması sonucu bazı bölgeleri su bastı.

Evlerini boşaltmak zorunda kalan binlerce insan, askeri helikopter ve hızlı botlarla güvenli yerlere tahliye edildi.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, selin sonuçlarını ortadan kaldırma çalışmalarının devam ettiği belirtilirken, Aktöbe’de 21 Mart’tan bu yana en az 500 bin metreküp su pompalandığı ve 50 binden fazla kum torbası yerleştirildiği belirtildi.

Selden etkilenen Aktöbe Havaalanı’nda da su pompalama çalışmalarının tamamlandığı ve su basan yerlerde mahsur kalan yüzlerce evcil hayvanın da güvenli yerlere götürüldüğü ifade edildi.

Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında 'Kalkınma Yolu' mutabakat zaptı imzalandı Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında 'Kalkınma Yolu' mutabakat zaptı imzalandı

Kazakistan’da Sel, Binlerce Kişi Helikopterle Tahliye Edildi 2

150 KİŞİ GEÇİCİ BARINAKLARA YERLEŞTİRİLDİ

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından paylaşılan Kostanay şehrindeki tahliye görüntülerinde, bölge halkının tamamen su altında kalan evlerin çatısında yardım beklemesi dikkatleri çekti.

Tahliye çalışmalarında yer alan Acil Durumla Bakanlığı’na ve Kazakistan ordusuna ait helikopterlerin yüzlerce kişiyi evlerin çatılarından alarak güvenli yerlere götürdüğü tespit edildi.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kostanay bölgesinde sular altında kalan Ekidın, Akkısı, Kızıljuldız, Janakala köyleri ve 9 kışlama yerinde kurtarılan 63’ü çocuk olmak üzere toplam 150 kişi Arkalık şehrinde oluşturulan geçici barınaklara başarıyla ulaştırıldı.

Kazakistan’da Sel, Binlerce Kişi Helikopterle Tahliye Edildi 3

İHA