KAYMAKAMLIKTA OKUL GÜVENLİĞİ TOPLANTISI

Bu haber 24 Ekim 2022 saat 9:59 'de eklendi.

Polatlı Okul Güvenliği toplantısı Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak başkanlığında geçtiğimiz gün Kaymakamlık toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Barkın Yıldırım, İlçe Emniyet Müdürü Murat Güneş, İlçe Jandarma Komutanı Jan. Bnb. Erkan Çınar, İlçe Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Sinem Selvi, İlçe Milli Eğitim Müdürü İmralı KALOÇ, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Çağlar Uğurlu, İlçe MEM. İSG Büro Yöneticisi Mahir Gürşahbaz katıldı. “Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu Önleyici Hizmet ve Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü” 20.06.2022 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığının katılımıyla düzenlenen program imzalanarak yürürlüğe girmişti. Protokol ile eğitim güvenliği alanında yaşanan sorunlara yönelik bütüncül stratejiler ve proaktif çözüm önerileri geliştirilerek çocukların bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal ve ahlâki yönden nitelikli eğitim almış sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanıyor.

PROTOKOL 42 YASAL METİNE DAYALI

Kaymakam Bulacak’ın açış konuşmasıyla başlayan toplantıda; “Eğitim süreçlerinde Çocuklarımızın güvenliği ve sağlıklı ortamlarda eğitimi bizim için çok önemlidir. Protokol kapsamında ilgili ve destek kuruluşlarımızın yapacağı işbirliği ile çalışmaların verimli ve koordinasyon içinde olması sağlanacaktır.”denildi. İlçe İSG Büro Yöneticisi Mahir Gürşahbaz tarafından kurula bilgi verildi. Protokolün 42 yasal metine dayalı olarak geniş kapsamlı olduğu, Çocuklarımızın tüm eğitim süreçlerinde ve hatta evinden okula kadar ulaşımı, okuldaki faaliyetleri, eve dönüşü ve diğer sosyal faaliyetlerini, aile ve çevre ilişkilerini, sosyo ekonomik koşullarını ilgilendiren geniş kapsamlı bir süreci ifade ettiğini belirtti. Okullarda yapılan İş Salığı ve Güvenliği kapsamında Çalışanlara ve öğrencilere yönelik hizmetler sunulduğunu belirtti. Bunlar özet olarak şöyle: İSG temel Eğitimleri, İlkyardım Eğitimleri, Okul sağlığı ile ilgili eğitimleri, Sıfır atık ve atık yönetimi eğitimleri ve diğer destek eğitimleri.

GÜVENLİK ALTYAPI VE ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI PLANLANDI

Okul ve çevre tehlikelerine bağlı risklerin değerlendirilerek okullarımızda risk yönetimleri planlanmıştır. Acil durumlarda uygulanacak önleyici ve koruyucu tedbirler çalışılarak, uygulamalarla acil durumların yönetilmektedir. Okul ve atölyelerde bulunan tesislerin (elektrik, doğalgaz, hidrofor, su deposu, paratoner ve diğer iş ekipmanları) oluşturacağı tehlikeler, Periyodik kontrolleri yapılarak, okul yönetimlerinin bilgilendirildiği ve önlemler konusunda izlenecek yolların eğitimlerinin yapıldığını belirtti. Okullarımızda gıda işletmelerinin, çocuklarımızın sağlıklı gıdaya ulaşması ve işletme ortamlarında hijyen sağlanması konusunda denetimi sağlanmaktadır. Bu toplantı ile İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile Kentsel ve kırsal alandaki okullarımızda öğrencilerin; Yasa dışı örgüt, narkotik ve siber suçlarla mücadele, asayiş ve madde bağımlılığı, Alkol, tütün ve diğer tehlikelerden uzak tutulması için gerekli önleyici çalışmaların ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ile İlgili altyapı ve üstyapı çalışmalarının nasıl yapılacağı ve planlanacağı yönünde kararlar alınmıştır.

DEZAVANTAJLI ÇOCUKLARIN DURUMU GÖRÜŞÜLDÜ

Aile ve Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü tarafından mobil ekiplerle okul ziyaretleri ile dezavantajlı ve eğitime ulaşamayan, yoksulluk ve yoksunluk çeken parçalanmış aile, mevsimlik çalışmalar ve göç nedeniyle eğitime ulaşamayan öğrenciler ve ailelerinin takibini yaparak, bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları yapacağı planlandı. Dezavantajlı çocuk ve ailesinin uygun sosyal hizmet modülüne yönlendirme çalışmaları yapılmasına karar verildi.

ÖNLEYİCİ ÇALIŞMALARIN ÖNEMİ ANLATILDI

Kaymakam Bulacak, bu hizmetlerin bütüncül ve kapsayıcı olması için koordinasyon çalışmalarının ve kurumlar arası iletişimin ve etkileşimin üst düzeyde olmasının önemini belirtti. Olduktan sonra değil, olmadan önce önlem alınmasının çok önemli olduğunu ifade eden Bulacak, bu hizmetlerin yürütümü sırasında KVKK. Ve özel hayatın gizliliği hususunda azami özenin gösterilmesini talep etti. Sağlıklı ve güvenli eğitim sürecinin ve devamlılığının sağlanmasının önemi vurgulanarak, başarılar dileğiyle toplantı sona erdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.