KAYMAKAM BULACAK: KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE TEMEL KONUMUZ

Bu haber 12 Nisan 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak başkanlığında “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu toplantıda Polatlı’da alınan tedbirler ve yapılması gerekenler hakkında fikir alış verişinde bulunuldu. Toplantıya Kaymakam Murat Bulacak, Polatlı Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çataloğlu, Polatlı Aile Mahkemeleri Hâkimi Esra Şen İlhan, İlçe Emniyet Müdürü Şener DERİN, Polatlı Jandarma Komutanı Erkan ÇINAR, POGADER (Polatlı Gazeteciler Derneği) Başkanı Tevfik Emre EFE, Belediye Kültür Müdürü Veli KESKİN, Polatlı Baro Temsilcisi İzzet Taştan ve STK (Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri) katıldı.

POLATLI’DA KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE “KADES” UYGULAMASI

Kaymakam Murat Bulacak Başkanlığında “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu toplantıda Polatlı’da alınan tedbirlerin başında kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri Engellemek adına kullanıcılara sunulan resmi bir uygulama olan “KADES” anlatıldı. Toplantıya Kaymakam Murat Bulacak, Polatlı Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çataloğlu, Polatlı Aile Mahkemeleri Hâkimi Esra Şen İlhan, İlçe Emniyet Müdürü Şener Derin, Polatlı Jandarma Komutanı Erkan Çinar, POGADER (Polatlı Gazeteciler Derneği) Başkanı Tevfik Emre Efe, Belediye Kültür Müdürü Veli Keskin, Polatlı Baro Temsilcisi İzzet Taştan ve STK (Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri) katıldı.

BULACAK: KADINA ŞİDDET EVRENSEL Bİ SORUNDUR

Toplantıda toplumun kadına ve çocuklara karşı istenmeyen bu tür şiddet konularında daha fazla bilinçlendirilmesi, özellikle ailelerin bu tür konulara dikkatini çekerek en aza indirilmesi hususunda ilçede yapılması hedeflenen çalışmalar masaya yatırıldı. Kaymakam Bulacak Polatlı’da bu tür olayların fazla olmadığını emniyetin ve Jandarmanın gereken hassasiyeti göstererek çalışmalarını titizlikle yürüttüğünü ifade etti. Özellikle toplumun sadece kolluk kuvvetleri baskısı veya yaptırımları ile değil ailelerin ve bireylerinde “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konusunda bilinçli ve hassas olmaları gerektiğine dikkat çekti. Kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik olarak ilgili kurumlarımızca İlçede alınan tedbirlerin gözden geçirileceğini belirten Kaymakam Murat Bulacak, “Kadınlarımıza yönelik uygulanan şiddet hadiseleri hepimizi derinden üzmektedir. Şiddetin en yaygın biçimlerinden biri olan kadına yönelik şiddet, tüm dünyada toplumun her kesiminde görülen evrensel bir sorundur. Milli ve manevi değerlerimizle asla bağdaşmayan kadına yönelik şiddet, çok yönlü ve bütüncül bir yaklaşım gerektirmektedir. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, özel sektör, medya ve vicdan sahibi herkes bu konuda kararlı bir mücadele ortaya koymak durumundadır. Son yıllarda, ülkemizde kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi konusunda önemli düzenlemeler yapılmış ve altyapı güçlendirilmiştir. Bu çerçevede, Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma Komutanlıkları bünyesinde aile içi ve kadına şiddetle mücadele birimleri kurulmuştur.” dedi.

POLATLI’DA İKİ ADET ELEKTRONİK KELEPÇE VAR

Kaymakamlıkta gerçekleştirilen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu toplantıda Polatlı’da bu tür vakalarda mahkeme kararıyla uygulanan elektronik kelepçe ve KADES uygulaması hakkında da bilgi verildi. İlçede şuan iki adet elektronik kelepçe uygulamasının olduğunu mahkeme kararıyla uygulanan elektronik kelepçenin takip ve kontrollerinin de ilçe emniyet kuvvetleri tarafından yapıldığına dikkat çekildi.

PER-PA’DA AİLE DESTEK MERKEZİ AÇILIYOR

Toplantıya katılan Polatlı Belediye Kültür Müdürü Veli Keskin Polatlı Belediyesinin kadına yönelik şiddetle mücadele hususunda gereken sosyal tüm çalışmaları gerçekleştirdiğini söyledi. Özellikle eğitim ve seminerlerle bu tür konulara toplumun dikkatini çektiklerini de ifade eden KESKİN Belediye ye ait PER-PA iş merkezinde Aile Destek Merkezinin açılarak burada gereken tüm katkı ve desteklerin şiddet gören kadınlara veya ailelere yönelik yetkili uzamanlar tarafından verileceğini söyledi.Haber/ TEVFİK EMRE EFE

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.