Kaya’dan Sakarya’nın eski yatakları doldurup kullanıma açılması önerisi

Bu haber 14 Ekim 2020 saat 8:42 'de eklendi.

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Ankara Parcar Kooperatifi yönetim kurulu üyesi olan Zekai Kaya, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Sakarya Nehri’nin eski yataklarını açılarak su depolaması yapılmasına yönelik bir önerge verdi. Aynı önerge Polatlı Belediyesi’nin ekim ayı mecliside de verilerek ortak bir çalışma yapılması hususunda girişimler yapılıyor. İlk kez 2008 yılında kuruyan ve 12 yıldır sürekli olarak ya tamamen kuruyan yada debisi yarım metrenin altını düşen Sakarya Nehri, artık hem Eskişehir hem de Polatlı’nın sulama ihtiyaçlarına yetmiyor. Gökpınar Barajı’nın da ne zaman yapılacağının belli olmaması sebebiyle, Sakarya Nehri’nin eski yataklarının su tutması için gerekli çalışmanın yapılması talebi geldi.

TARIMSAL FAALİYET YAPAN ÇİFTÇİLERİMİZİN MAHSULLERİ DE KURUMA AŞAMASINA GELDİ

Kaya, “İnsan bu su misali kıvrım kıvrım akar ya, bir yanda akan benim öbür yanda Sakarya’, üstat Necip Fazıl’ın deyimiyle yol onun varlık onun gerisi hep angarya, yüzüstü çok süründün ayağa kalk Sakarya,’ kıtasını da okumadan geçemiyorum. Bildiğini gibi ilçemizde Sakarya Nehri son üç yıldır devamlı kurumakta, Fatma Erten ile birlikte vermiş olduğumuz önergede Polatlı ilçe sınırlarındaki sakarya nehri ve çevresinde ki çiftçiler kurmadan dolayı zor durumdadır. Komisyonumuzca yapılan incelemeler neticesinde Polatlı ilçe sınırları içerisinde bulunan Sakarya nehri aşırı kuraklık ve sulama nedeniyle kurumakta olduğu ve sakarya nehri üzerinde tarımsal faaliyet yapan çiftçilerimizin mahsulleri de kuruma aşamasına geldi. Bu mahsullerin ülke ekonomisine ve çiftçiler açısından büyük zararlar yaşandığı bu nedenle DSİ’den izin alınarak kışın boşa akan suyun eski Sakarya yataklarına, bu aynı zaman da çiftçilerimizin talebidir, bunu yüce meclisimize iletmek istiyorum.”

ANKARA’DA TARIMIN EN BÜYÜK BAŞKENTİ POLATLI’DIR

 Kaya, “baraj ve gölet için aynı zamanda burada büyükşehrimizin iş makinaları ile baraj ve göleti yapmak için buradaki eski Sakarya yataklarına su depolanması ile katkı sağlayarak gerekli çalışmaların başlatılması için komisyonumuz raporu uygun görmüştür. Komisyonumuza ve siz değerli meclis arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bizim ilçemizde bildiğiniz gibi pancar, buğday ve arpa olarak Türkiye’nin başkenti Ankara’dır Ankara’da tarımın en büyük başkenti Polatlı’dır. Bu vereceğimiz katkı ile kuruyan Sakarya nehrinde, Gökpınar barajı bu sene bitme aşamasına geldi inşallah 2021 yılında oradaki toplanan suyun Sakarya’ya da katkı sağlayacağını düşünüyoruz fakat bu boş bekleyen eski Sakarya yataklarına su verilmesi konusunda büyükşehrin iş makinaları ile destek verilirse. Ben çok teşekkür ediyorum” dedi.

BÜYÜKŞEHİR ENGELLİ PARKLARINI YENİDEN DÜZENLEDİ

Polatlı’da engelli parklarının kaldırılmasının ardından AK Partili Polatlı Belediye Meclis Üyeleri harekete geçerek 22 Eylül tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne önerge verlişti. Bu önergenin ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi hareket geçerek Polatlı’daki engelli park alanlarını yeniden hayata geçirerek düzenleme ve yenileme çalıyması yaptı. AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zekai Kaya, bu konuda Büyükşehir Meclisi’nde kürsüden Büyükşehir yetkililerine teşekkür etti. Kaya “Engelli parkları hiçbir sebep gösterilmeden kaldırılmıştı. Biz tekrar önerge verdik. Bu engelli parkları yeniden Polatlı’da yerlerine yerleştirildi ve bunun içinde Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum’ dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.