Son bir buçuk sene içerisinde araç kasko fiyatları ve zorunlu trafik sigortasında yükselişle beraber, araç sahipleri kasko yaptırmaktan kaçmaya başladı. Konuyla ilgili değerlendirme bulunan Sigorta Yetkilisi Serkan Sönmezer, araç ve araç parça fiyatları arttıkça, kasko fiyatlarının da paralel olarak artmaya devam edeceğini belirtti.

20 yıldır sigorta sektöründe eşi Dilek Sönmezer ile çalışan Güvenal Sigorta sahibi Serkan Sönmezer, son dönemlerdeki araç kasko fiyatlarındaki artışları değerlendirdi.

Sigorta yetkilisi Serkan Sönmezer, araç trafik sigortaları ve araç kasko sigortalarının son 1 buçuk senede yasaların verdiği ölçülerin üzerinde arttığını söyledi.

ARAÇ VE ARAÇ PARÇA FİYATLARINA BAĞLI OLARAK YÜKSELİYOR

Sönmezer, “Yasaya baktığımızda, aylık otomatik olarak yüzde 4,5 oranında artış olması gerekiyor ancak araç ve araç parça fiyatlarında ve onarım ustalık maliyetlerinde yüksek artışlar, poliçe fiyatlarına da yansıyor” dedi.

Araç fiyatları ve parça onarım maliyetlerindeki artışlar devam ettiği müddetçe, kaskoların maliyetlerinin de artacağını belirten Sigorta Yetkilisi Sönmezer, bu artışın ancak enflasyonun düşmesi ile mümkün olabileceğini söyledi.

“HER 5 KİŞİDEN 1'İ SİGORTA POLİÇESİ KESTİRMİYOR”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı devir teslim töreni yapıldı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı devir teslim töreni yapıldı

Güvenal Sigorta sahibi Serkan Sönmez, hane başı sigortalanma oranının Avrupa standartlarına yükseltilmesi gerektiğini belirterek, “Gelişmiş ülkelerde fert başına sigorta poliçe adedi ortalaması 3. Bizde ise fert başı poliçe oranı yüzde 23. Yani her 5 kişiden 1 kişi sigorta poliçesi kestirmiyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Gizem Tuğçe Bayhan