KASAPLARDAN BAYRAM ÖNCESİ ÖNEMLİ UYARILAR

Bu haber 06 Temmuz 2022 saat 9:44 'de eklendi.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Polatlı’daki uzman kasaplar kurban kesimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Polatlı’da kasaplık yapan Huzur Kasap Sahibi Müslüm Dinçkan ve Özkan Et ve Tavuk Ürünleri Çalışanı Mustafa Açel, her yıl Kurban Bayramı’nda hatalı hayvan kesimleri ve etin yanlış işlenmesi nedeniyle et kaybı meydana gelebildiğini belirterek, bu israfın yaşanmaması için kurban kesimlerinin profesyonel kasaplarca yapılması önerisinde bulundu.

DİNÇKAN: ET İLE UĞRAŞMAK KOLAY DEĞİL

Kesim sırasında yaşanacak olası kazaların önüne geçmek için işin uzmanlarından yardım alınması gerektiğini belirten Huzur Kasap Sahibi Müslüm Dinçkan, “İnsanlar fiyattan kaçıp kendileri eti işlemek istiyor. Ama işin içine girdikleri zaman ne kadar zor olduğunu görüyorlar. İşi ehline vermeyince de görünmez kazalar meydana geliyor. Acemi kasaplar eti yanlış yerden kestikleri için et kaybı çok fazla oluyor. Etin normal bir kesim yeri vardır fakat bunu bilmiyorlar. Bilinçsiz kesilen ete de bıçak girmiyor. Etler bölgelerine göre ayrı ayrı kesiliyor. Bu işi uzmanlarına teslim etmeliler. Bir diğer konu da etin çok fazla sıcakta bekletilmemesi gerekiyor. Sıcakken asla poşetleme işlemi yapmasınlar. Et uzun bir süre dinlendirilsin ve sıcaklığını bıraksın. Vatandaşlarımız acele etmesin.” dedi.

AKÇAY: ETİ İŞLEMEK SANILDIĞI KADAR KOLAY DEĞİL

Kurban etinin nasıl korunması gerektiği konusunda önerilerde bulunan Özkan Et ve Tavuk Ürünleri Çalışanı Mustafa, “Kurban kesen vatandaşlar eti işleme esnasında kasapları tercih ederlerse daha iyi olur. Sıcakta et bozulmaz, fakat etlerin üst üste gelmemesi gerekiyor. Et henüz sıcakken poşetleme işlemi yapılırsa o et bozulur. Et yanar ve yeşerir. Acemi kasapların, kasaplık bilinci olmadığı için her sene yaralanmalar meydana geliyor. Kasap haricinde eti işlemek sanıldığı kadar kolay değil, özellikle sıcak eti işlemek daha zordur. Maalesef ki kurban bayramında bıçağı eline alan ben bu işi biliyorum diyor, bu çok yanlış. Öncelikle etin kesildikten bir gün sonra işlenmesi daha iyi olur. Açık alanda üst üste gelmeyecek şekilde dinlendirmek gerekiyor. Et kesilmeye hazır ve yumuşak bir hal almış olur. Etin belirli kısımları vardır, pirzola ve biftek gibi. Bunlar kasap dilince çok kıymetli parçalardır, ziyan olursa bir işe yaramaz. Bundan dolayı vatandaşlarımız uzman bir kasabı tercih etmeliler.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

TİCARET ODASI’NDA USTALIK TELAFİ PROGRAMI ANLATILACAK Polatlı Ticaret Odası devlet tarafından yapılan değişiklikler, düzenlemeler, destekler, hibe programları gibi konular başta olmak üzere üyelerini ilgilendiren her türlü konular ile alakalı bilgilendirme toplantıları düzenlemeye devam ediyor. Polatlı Ticaret Odası üyeleri için düzenlediği bilgilendirme toplantıları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığınca mesleki eğitim merkezleri programı dahilinde uygulamaya konulan ustalık telafi programının ayrıntılarını anlatacak. Bilgilendirme toplantısı 25 Ağustos Perşembe günü saat 14:00 da Şehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesislerinde düzenlenecek. Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Tanıtım ve Yöneltme Koordinatörü Hüsna Sügün tarafından gerçekleştirilecek bilgilendirme sunumunda 27 hafta sürecek eğitim süreci sonunda katılımcılara verilecek belgenin detayları ve program kapsamında firmalara sağlanacak mali destek konusunda detaylar anlatılacak. Bilgilendirme toplantısına katılmak ve bilgi almak isteyen Ticaret Odası üyeleri 03126231084-113’ü arayabilir. SAKARYA: BU DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUZ Gerçekleştirilecek bilgilendirme toplantısına tüm üyelerini davet eden Polatlı Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya program hakkında yapmış olduğu kısa bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi, “Odamızın girişimleri ile üye firmalarımızın faydalanacağı proje dahilinde iş yerlerimiz lise, ön lisans ve lisans mezunu mevcut çalışanları ve işe yeni başlayacak çalışanları için 97 farklı alanda programa katılabilecek. Eğitim sürecinde öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığına karşı sağlık sigortası devlet tarafından yapılmaktadır. 27 haftalık süre boyunca asgari ücretin %50’si işletmelerimize devlet tarafından sağlanacak. Eğitim sonunda başarılı olanlar ustalık belgesi sahibi olacak. Üyelerimize ve yanında istihdam ettikleri çalışanlarına hem belgelendirme hem de ücret konusunda sağlanacak desteği önemli buluyoruz. Programın en güzel yanı meslek edindirmeyi cazip hale getirmek olacaktır. Böylece daralmaya giden üretici üyelerimize maddi yönden destek olmuş olacağız.”