KARTLI SAYAÇ MAĞDURİYETİ DEVAM EDİYOR!

Bu haber 30 Eylül 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı’da da bir çok vatandaşın kullandığı kartlı su sayaçlarının bakım ve onarımında yaşanan problem her gecen gün artmaya devam ederken vatandaş bu duruma sesiz kalmayarak sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlarla ve telefon ihbarları ile şikayetlerini Büyükşehir ve ASKİ yetkililerine bildirmeye devam ediyor. Normalde yaşanan su kesintilerinin yansıra bir çok vatandaşın susuz kalmasına neden olan bu mağduriyete tepkiler çığ gibi büyürken Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ konuya ilişkin açıklama yaparak bakım onarım çalışmalarının ASKİ’nin kendi imkanlarıyla gerçekleştirmesi çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

KAMU KAYNAKLARINI HİÇBİR ŞEKİLDE İSRAF EDİLMEYECEK

ASKİ web sitesinde yayınladığı duyuruda, “ ASKİ’ye kayıtlı yaklaşık 420 bin kartlı su sayacımız bulunmaktadır. Bu sayaçların yaklaşık 380 bini yalnızca bir firmaya ait olup, bakım ve onarım işlemleri de uzun zamandır hizmet satın alma yoluyla aynı firma tarafından yapılmaktadır. Bakım ve onarım çalışmalarından kaynaklı aksaklıklar yıllardır halkımızda büyük memnuniyetsizliklere yol açmasına rağmen, maalesef köklü tedbirlerin alınamadığı görülmektedir. Son olarak sayaçlarla ilgili yapılan açık ihalede yalnızca bir firma tarafından teklif sunulmuş, hazırladığımız yaklaşık maliyetin oldukça üzerinde bir fiyat idaremize dayatılmıştır. Bahsi geçen firmanın sunduğu teklifi kabul etmemizin, Ankaralılara sözümüz olan dürüst yönetim anlayışı ile şeffaflık, hesap verebilirlik ve en uygun maliyet ilkelerimizin inkârı anlamına geleceğini bilmekteyiz.”

GEREKLİ TEDBİRLERİ HIZLA ALMAKTAYIZ

ASKİ yayınladığı duyuruda olayın bu noktaya gelmesinde ki sebebin geçmiş maliyetler olduğunu belirterek, “Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin bu konudaki tavrı açık ve nettir: Kamu kaynaklarını hiçbir şekilde israf edilmeyecek, tüyü bitmemiş yetimin hakkı hiç kimseye yedirilmeyecektir. Bu yüzden dayatmaları kabul etmeyeceğimizi bir kez daha açıkça vurguluyoruz. Kartlı sayaç bakım onarım hizmetlerini ASKİ’nin imkânlarıyla gerçekleştirmek, ihtiyaç duyulduğu takdirde modern teknolojik altyapıya sahip ve tek bir firmaya mahkûmiyetin yaşanmayacağı sayaçlarla değişim yapmak için gerekli tedbirleri hızla almaktayız. ASKİ, yaşanan sürece dair tüm detayları ve bu noktaya gelinmesine sebep olan geçmişe ait maliyetleri yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacaktır.”

 KALİTELİ HİZMET İÇİN ARA VERMEDEN ÇALIŞILIYOR

ASKİ, “Abonelerimizin yıllardır yaşadığı sıkıntıların giderilmesi ve daha kaliteli hizmetin sunulması için çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekte, arıza başvurularına zaman mefhumundan bağımsız bir şekilde hızla müdahale sürecini sürdürmekteyiz. Yaşanabilecek gecikmeler için özür diliyor; milletimizin hakkını, hukukunu ve parasını korumak amacıyla aldığımız kararları tüm Ankaralıların anlayışla karşılayacağına inanıyoruz.”Haber/ İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.