Kartaltepe meselesi AK Parti ve MHP ittifakında ilk çatlağa neden oldu?

Bu haber 09 Temmuz 2020 saat 9:39 'de eklendi.

Polatlı Belediyesi Meclisi’nin Temmuz Ayı oturumunda meclisin 3. maddesindegündeme gelen ve mülkiyeti Polatlı Belediyesi’ni at olan Kartaltepe AVM’deki bir dükkanın ihale yoluyla satış talebine komisyonda ve meclis odylamasında AK Parti ve CHP grubundan ret oyu geldi. Bu ret oyu Polatlı Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP arasındaki ilk ittifakın ilk çatlağı oldu. 2019 yerel seçimlerinden bu yana birlikte seçime girerek Cumhir İttifekı ruhuyla hareket eden AK Parti ve MHP meclis grupları, Kartaltepe AVM’deki oylamada AK Parti grubunun CHP ile birlikte ret oyu vermesiyle birlikte karar ret edildi ve ittifakında ilk çatlağı olarak karşımıza çıktı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise, bu duruma tepkisini göstererek “Burada oluşacak bir kamu zararının sorumlusu sizlersiniz” diye konuştu.

KOMİSYONDAN RET ÇIKTI!

Komisyon raporu : K blok 59 nolu bağımsız bölümün 5393 sayılı kanunun 1E maddesine istinaden ihale süreci ile satışının yapılabilmesi konusu komisyonumuzca incelenmiştir. Komisyonumuzca yapılan araştırmalar neticesinde ilçemiz İstiklal mahallesi 140 bin 80 ada 1 parselde bulunan K Blok 59 nolu bağımsız bölümün ihale süreci ile satışı talebine Mehmet Ali Talay ve Salih Tekeli’in kabul Kürşat Ertuğrul, Murat Deniz ve Yüksel Yanmazın ret oylarına karşın komisyon tarafından oy çokluğu ile reddine kara verilmiştir. Yüce meclisin taktir ve tasviplerine arz ederiz. Komisyon üyeleri Mehmet Ali Talay Salih Tekeli Kürşat Ertuğrul, Murat Deniz, Yüksel Yanmaz.

YILDIZKAYA: BİR DÜKKÂNI ÜZERİNE PROTOKOL GEREĞİ ŞERH KOYDUK

Başkan Yıldızkaya “Müteahhit acze düşünce bizim şartlarımıza uygun davranamayınca birde yasal hakkımız kullandık. Fesih ettik 1 milyon 800 bin lira civarında ki kesin teminatı ihrat kabul ettik, işten el çektirdik. Bilir kişi raporu talep ettik. Bizim teknik heyetimizin dairedeki hak edişi düzenleyen mühendis arkadaşımızın bulmuş oldukları oran ile bilir kişinin bulduğu oran arasına da büyük bir fark vardı. Buna takıldığımız zaman bu aylarca hatta yıllarca sürebilirdi. Biz şunu dedik sen inşaat yaparak ne hakketmişsen Polatlı belediyesinden hak ettiğin ne varsa bizim tespitimize göre olan hak ettiğin ne varsa biz san verelim sen eğer daha çok alacaklı olduğunu iddia ediyorsan bunu dava et dedik. Bunu yapmaktaki maksadımızda 43 tane hak sahibinin tapularını vermekti bildiğim kadarı ile 6 kişi kaldı diğerlerini de vereceğiz bu tasfiye sürecini gerçekleştirirken vardı adam bunu ödeyemiyor ödeyemeyince tasfiye gerçekleşmiyor. Tahmini borcu 1.800 civarında bunu karşılığında ederi ekspertiz raporlarında 6 milyon olan bir dükkânı üzerine protokol gereği şerh koyduk” dedi.

 BU BİR KAMU BORCUDUR

 Başkan Yıldızkaya: ”Bütün tapular bizim üzerimize belediye arsa sahibi çünkü bizde bu tapuyu borçlarından dolayı adama devretmedik. Dedik ki senin SGK ya ASKİ ye borcun var sıkıntı yaşanır. Bunları öde gel dedik süre verdik. İki ay içinde bu borcu öde gel salıverelim protokolde var , eğer sen bunu ödemezsen biz bunu satarız nakit e çeviririz bütün borçlarını öder kalanı da sana veririz dedik şu anki tapu Polatlı belediyesi adına bunu satabilmemiz için meclis karı gerekiyor başka yolu yok. Bizim olarak görünüyor. Meclis bize onay verirse biz bu dükkânı satacağız SGK ve ASKİ borcunu kapatıp kalanı adama vereceğiz. Hukukçularımız bunu gelip anlattı siyasi bir refleks varsa bilelim başka izahı yok bunun. Biz kamuyuz SGK da kamu ASKİ de kamu. Biz kamunun borçlarını garanti altına almak istedik. Bu borçları ödememek kamu zararı oluşturur. Protokole itirazınız varsa niye çözdün bu 43 kişinin tapusunu diyorsan o ayrı bu insanların tapularını niye verdin vermemen gerekirdi diyorsan ayrı. Açık ve net bu kararı meclisin vermesi gerek meclise sağı duyarız” dedi.

 KİMLERLE İŞ BİTLİĞİ YAPTIĞINIZI SORGULAYINIZ

 Başkan Yıldızkaya ”Tapu bizde görünüyor satılmaz. Adam satmıyor ve ödemiyor ne yapabiliriz. Tapu bizim adımıza yapamaz. Vatandaş belgeliyor. Biz önce daireyi firmaya veriyoruz firma oraya devrediyor biz direk vatandaşa veremeyiz. Tapunun hakkı hak sahibi olan firma bizden alıp devrediyor. Bu polemiğe sebep olur anlaşılması gerekiyor. Burada ki refleksi anlamıyorum. Belediyenin malı satılmaz. Biz önce müteahhitte verip müteahhittin hakkını ona veriyoruz bu satışı biz yapacaksak nasıl yapacağız, hukuken mümkün değil. Amaç bizi tıkamak mı bana bunu söyleyin, AVM konusu geldi mi bir refleks var niyet bu ben böyle anlıyorum kiminle kimlerle iş birliği yaptığınızı sorgulayınız lütfen. Basit bir konuda niye polemik çıkıyor yasal olarak yapamayız diyorum. Belediye tapulu bir mülkü satabilir mi ya lütfen. Bu refleksi az çok görebiliyorum o kadarlık siyasi tecrübem var. Komisyon reddetmiş komisyon kararını oylarınıza sunuyorum biz hayır diyeceğiz. Bütün muhalefet birleşmiş. Bunun açıklamasını kamuoyuna yapmak zorundasınız. Burada yanlış yaptınız burada doğacak bütün zararların bütün kamu zararlarının, Kartaltepe de doğacak bütün bu işten kaynaklı zararların sorumlusu sizsiniz.” dedi  Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.