KARTALTEPE KONUTLARI NEDEN BİTİRİLEMİYOR?

Bu haber 05 Nisan 2021 saat 8:03 'de eklendi.

Kartaltepe konutlarının akıbetini soran Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi İhsan Şıracı, AVM’nin açık kalamsının pek mümkün olmadığını söyledi. Şıracı; “Başkan AVM konutlarıyla ilgili iki bloğun tamamlandığını, 15 gün içerisinde de çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra hak sahiplerine konutlarının anahtar teslim töreninin yapılacağını söyledi. Bu 15 günün hiç bittiği yok. Geçenlerde üzülerek duydum ki vatandaşımızın biri eşyalarını götürmüş dairesine koymuş, ben daireyi alana kadar başka yerde kalacağım, kira ödemekten bıktım demiş. Ev alan bütün insanların elindeki sözleşmelere bakın hepsinde 2019 yılının mayıs ayı sonunda dairelerine yerleşeceği yazıyor. Üzerinden 2 yıl geçmiş, buradaki vatandaşlarının hak kayıplarının nasıl giderileceği meçhul. Başkan, AVM’nin kesinlikle kapanmayacağını söyledi. Kiraları neredeyse sıfırladınız ama ne hikmetse kimse oradan bir dükkan kiralamıyor. Başkan prestijli başarımız AVM’yi kapatmayacağız dese de önümüzde duran gerçeklerle bu pek mümkün değil.”

KENDİ ÇALIŞANLARINI MUTLU EDEMEYEN BELEDİYE VATANDAŞLARINI MUTLU EDEMEZ

Belediyenin salgın hastalıkla mücadele konusunda başarılı olduğunu ancak çalışmalara katılan çalışanların haklarının verilmediğini söyleyen Şıracı; “Belediyemizin koronavirüsle mücadele konusundaki en başarılı olduğu konu süratle evlerin ve kamuya özel şirketlerin dezenfekte çalışmalarıydı. Belediyenin diğer bütün birimleriyle çalışan vatandaşları da geçici bir süre ile bu çalışmalara katıldı. Araçlar ve şehirlerarası otobüsler dezenfekte edildi. Ama belediyemizin bu konudaki hızı ve başarısı maalesef sosyal belediyecilik, sosyal temas ve Polatlılı hemşerilerimize dokunmak konusunda bir yıl boyunca ulaşmadı. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün 2020 yılı faaliyetlerine bakın,2019’ a göre ekstra yaptığı tek şey 65 yaş üstü 400 vatandaşların evden çıkamadıkları dönemde yemek yardımı almasıydı o da 3 ay sürdü.2019 yılında koronavirüs hiç yokken belediye yardım kartını 620 vatandaşa kullandırmış,2020 koronavirüs yılında 560’a inmiş, inanılır gibi değil. Bunla da kalmıyor yine 2019 yılında 880 haneye kömür yardımı yapan belediyemiz ,koronavirüs patlamış bu yılda 600 haneye indirmiş. Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü’nden iade edilen 1 milyonu Fen İşleri’nden, imar müdürlüğünden geri aktarmanız gerekmiyor mu? Ankara Büyükşehir Belediyesi dezenfekte çalışmalarında Türkiye’de ilkti. Pandemide vatandaşlarına birçok yardımda bulundu. Biz ne yaptık? Kadın girişimcilere Selami Bey başkanlığında önerge verdik. Kiralarına zam yapmayalım, birikmiş borçlarını da taksitlendirelim dedik. Belediye Başkanı olmaz dedi. Onlara kira indirimi yaparsam bütün Polatlı esnafına indirim yapmam lazım dedi. Polatlı belediyesinin kiracısına yüzde 30 kira indirimi sağladık. Şimdi buradan Sayın Başkan’a soruyorum, bu pandemide çok hazin tablolar Polatlıda da yaşandı. Evi dükkanı kirada olanlar için dükkanını kapatan esnaflar oldu, garsonluk yaptığı lokanta kapandığı için çalışamayan oldu, belediye bunlardan hangisine dokundu? Sosyal yardımlar konusunda Polatlı belediyesi ne yaptı? Belediyemizin bir yıldır devletin esnek çalışması nedeniyle personelimiz maaşını devletten aldı. Bu dezenfekte çalışmalarda gönüllü olarak çalışan mesai harcayan işçilerimizin fazla mesai ücretlerini ödeyin. Polatlı belediyesi ekonomik yapısı 200 trilyonluk bütçeye ulaşmış. Sizden rica ediyorum, yetkili memur sendikasıyla sözleşme yapın. Pandemi de bizim çalışanlarımız da etkileniyor. Kendi çalışanlarını mutlu edemeyen belediyenin şehirdeki vatandaşlarını mutlu etme şansı hiç yoktur.” dedi.

DİĞER BELEDİYELER YAPIYORKEN BİZ NEDEN YAPAMIYORUZ?

Polatlı Belediyesi’nin çalışmalarının kırsal kalkınma için yeterli olmadığını savunan Şıracı; “Kırsal kalkınma komisyonu kurduk.2014 yılında Polatlı belediyesine geçtikten sonra köylerde sadece 2 tane konak yapabildik ve şu an yapmayı düşündüğümüz 8 konak dışında köylülere hiçbir şey yapılmadı. Ankara büyükşehir belediyesi soğanı elinde kalan üreticilerin soğanını alıyor, sosyal yardım olarak ailelere dağıtıyor.25 ilçeye tohum dağıtıyor.1015 çiftçiye nohut tohumu dağıtıyor sonra 6000 çiftçiye 1600 ton nohut dağıtıyor. Köylerde bu projeleri uygulamak isteyen vatandaşlardan da proje ücreti almıyor. Ankara büyükşehir belediyesi geliyor Polatlıdaki 1000 kişiye tohum dağıtıyor. Türkiye’deki en önemli tarım bölgesinden birisiyiz ama biz çiftçiye hiçbir şey yapamıyoruz. Şimdi öneriyorum, Kırsal Kalkınma Müdürlüğü’ne, kırsal kalkınma üyeleri parti ayrımı yapmaksızın bu tarım dönüşümünü sağlayabilen belediyeyi ziyaret etsinler. CHP grubu olarak faaliyet raporuna ret oyu vereceğimizi ifade ediyorum.” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.