Karayip ülkesi Belize, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşılık diplomatik ilişkileri kestiğini ilan etti. Daha öncesin de Güney Amerika ülkesi Bolivya da İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı. Kolombiya, Şili ve Honduras da Tel Aviv büyükelçilerini istişarede bulunmak amacıyla geri çağırmıştı.

Belize Başbakanı Johnny Briceño

"İsrail, taleplerimize rağmen uluslararası insan hakları ihlallerine son vermedi"

Belize hükümeti, resmi internet sitesinden paylaşmış olduğu duyuruda, İsrail'in insani yardım malzemelerini engel olması ve ateşkes çağrılarını kabul etmemesi bu kararın alınmasındaki sebep olarak gösterildi. Gazze'de devam eden insani drama dikkat çekilen açıklamada, "Taleplerimize rağmen İsrail, uluslararası insan hakları ihlallerine son vermedi aynı zamanda Gazzelilerin acısının hafifletilmesi için yardım ekiplerinin girişine de müsaade etmedi. Bu sebeple bir dizi tedbir uygulamaya karar verdik." açıklamaları kullanıldı. 

Belize basınında çıkan haberlerde de,  Belize'nin Tel Aviv Büyükelçisinin geri çekmesi ve İsrail'in de Belize'deki tüm diplomatik faaliyetlerinin sona erdirilmesi için talepte bulunacağı ifade edildi. 

Avrupa'ya Sıçrayan Gizemli Virüs: Bu Belirtiler Varsa Dikkat! Avrupa'ya Sıçrayan Gizemli Virüs: Bu Belirtiler Varsa Dikkat!