KARACA: MARKET SAYISINDAKİ FAZLALIK HAKSIZ REKABETE NEDEN OLUYOR

Bu haber 14 Ekim 2021 saat 9:37 'de eklendi.

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, perakende yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Karaca, “Marketlerin şehir dışına açılması, metre kare standardı getirilmesi ve diğer maddeler ile ilgili Perakende Yasasına ilişkin çalışmaları yakından takip ediyoruz. Marketlerin şube sayıları ve açılış konumlarına kural getirilmesi esnafımız açısından haksız rekabet ortamının son bulmasını sağlarken, fiyatlardaki artışlar yerine istikrarlı bir döneme girileceği için vatandaşın cebi de rahatlayacaktır” dedi.

PAZARCI ESNAFININ GÜCÜ HAKSIZ REKABET YÜZÜNDEN AZALIYOR

Haksız rekabet yüzünden pazarcı esnafının gücünün azaldığını söyleyen Karaca, “Uzun zamandır çalışmaları devam eden perakende sektörünü düzenleyen yasa çalışmalarının biran önce tamamlanmasını bekliyoruz. Esnafımız her sokakta her köşe başında açılan ve binlerce farklı ürünü tek bir mağazada satan marketlere karşı rekabet etmeye çalışırken her geçen gün kan kaybediyor. Perakende Sektörünün sadece gündeme gelmesi, çalışmaların yapıldığına dair haberlerin çıkması bile çok tartışılan gıda fiyatlarında durgunluğa sebep oluyor. İşte tam da bu yüzden perakende sektörünü düzenleyen yasanın vakit kaybedilmeden çıkarılması çok önemlidir.” dedi.

MARKETLER NÜFUSA GÖRE AÇILMALI

Her yere açıklan marketlerin haksız rekabet ortamı oluşturduğunu ifade eden Ali Karaca, “Perakende Yasasında marketlerin şehir dışlarına açılmasıyla birlikte nüfus oranına göre açılış sayılarına kural getirilmesi de çok önemli. Nüfusa oranlamaya göre açılmalı. 10 bin nüfusu olan bir ilçede 15-20 tane market olması mantıklı bir durum değil. Bu yasa düzenlendiğinde haksız rekabet ortamının son bulacağını ve bununla beraber esnafın ticaretinde de olumlu yönde rekabet ortamı olacağını biliyoruz. Fiyat istikrarının sağlanması daha kolay olacak ve aynı zamanda kırtasiye ürünü kırtasiyeci esnafından, beyaz eşya ürünleri beyaz eşyacıdan, sebze meyveler manavdan, et kasaptan alınacak. Yani herkesin kendi işini yapması, esnaf için de fiyatların düşmesiyle vatandaş için de olumlu sonuçlar doğuracak” dedi.

ZİNCİR MARKETLER HERGÜN AÇIK OLMAMALI

Esnafın normalleşme sürecinde kendini toparlamaya çalıştığını fakat en önemli sorunun halen perakende yasasının güncellenmesi olduğunu belirten Karaca, perakende yasasıyla yüzlerce esnafın işini tek mağazada yapan zincir marketlerin haftanın her günü açık olmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Karaca, “Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan kuralsız açılışların önüne geçilmesi için perakende sektörünü düzenleyen yasa zaman kaybedilmeden çıkarılmalı. Esnafın olması, pazarların rekabet edebilmesi vatandaşın cebine de faydalı. Esnafımızın normale daha hızlı dönmesi için Perakende Yasası acil olarak güncellenmeli. Fiyatların düşmesi rekabet ile olur aksi takdirde enflasyon makası daha da açılacak.” dedi.

VATANDAŞ PAZARI TERCİH ETMELİ

Vatandaşlara alışverişleri Pazar yerlerinden yapma çağrısında bulunan Karaca, “Özellikle pandemi ile mücadelenin sürdüğü bu günlerde tüm gıda ürünlerinde fiyat istikrarının korunması ve enflasyonun düşmesi için vatandaşlara büyük görev düşüyor. Vatandaşlarımız piyasayı sık sık kontrol ederek alışverişe çıkmadan önce fiyat analizini çok iyi yapmalı. Tespit ettiği fiyat artışlarını şikayet etmekten çekinmemeli. En önemlisi halkımız ihtişaçı kadar alışveriş yaparak ısrafın ve enflasyonun yükselmesinin önüne geçmeli. Türkiye’nin her yerini geziyorum ve Polatlımız başta olmak üzere tüm pazar yerlerinde ürünlerimizin fiyatı marketlerden daha düşük durumda. Vatandaşımız yerli esnafını kalkındırsın ki, paramız yine kendi yaşadığımız şehrimizde yine bize kalsın” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.