KARACA: ESNAFIN BİR YIL BOYUNCA BEKLEMİŞ OLDUĞU BAYRAM HAZIRLIKLARI HEPSİ BOŞA GİTTİ

Bu haber 28 Nisan 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar ve Seyyar Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Ali Karaca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz gün açıklanan kararlara pazarcı esnafının da dahil olması nedeniyle açıklamalarda bulundu. Karaca, Özellikle bayram arifesinde yapılacak satışlardan umutlu olan ve bayram için hazırlık yapan esnafın ödemeleri olduğu bu gibi zor bir durumdan pazarcı esnafının daha da kötü etkilendiğinden bahsetti.  Alınana yasaklara saygılı olduklarını belirten Ali Karaca, bu süreçte yasağın sadece marketlere olmasının haksızlık olduğunu ve zincir marketlerde virüs bulaşabileceğinden bahsederek, “Cumhurbaşkanımızın tam kapama kısıtlamalarından dolayı yapmış olduğu son açıklamalarda gıda tedarik zinciri olarak bu güne kadar kısıtlamanın dışında olan pazarımız da kısıtlamaya dahil oldu. Gerek ticaret bakanlığı gerek iç işleri bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler nezdinde pazarlarımızda kısıtlamaya dahil olmuştur. Oysaki  biz Türkiye genelindeki pazarcı esnafımızı Türkiye genelinde bize olan tepkilerini sıkıntılarını iç işleri ve ticaret bakanlığı ile paylaşarak bu sıkıntıların çözüme kavuşması hususunda bütün taleplerimizi ilgili makamlara ilettik.” dedi.

ESNAFIN BİR YIL BOYUNCA BEKLEMİŞ OLDUĞU BAYRAM HAZIRLIKLARI HEPSİ BOŞA GİTTİ

Karaca, gıda ve tekstil gibi Pazar yerlerinde satış yapan esnafın hazırlıklarının boşa gittiğini ve ödemeleri konusunda bu esnaf grubunun sıkıntıya düşeceğini vurgulayarak “Gönül ister ki bu güne kadar kısıtlamaya dahil olmayan gıda tedarik zincirinin halkımıza en ucuz gıdayı ulaştıran sebze ve meyve harici elbise giyim kuşam bakkaliye gibi Pazar yerlerinde satışa  arz eden bütün pazarcı arkadaşlarımızın bir yıl boyunca beklemiş olduğu bayram havası bayram hazırlıkları hepsi boşa gitti. Keşke bu yasaklama ocak ve şubat ayında olsaydı tamamen kapanma oysaki bu bayram arifesine bir sürü hazırlık yapan tekstil esnafımız çok mağdur olacak ve perişan duruma düşecektir. Hepsinin bir sürü çeki var ödemeleri var. Bu çeklerinin ödemelerini yapmakta zorlanacaklar. “dedi.

BÜTÜN VATANDAŞI MARKETLERE YÖNLENDİRMEK BU VİRÜSÜ DAHA DA ÇOĞALTMAZ MI

Pazarların kapanması ile marketlerde yaşanacak yoğunluğa dikkat çeken Karaca, “Marketler açıkken pazarların kapanması ne kadar doğrudur bilim kurulu neye dayanarak böyle bir  karar veriyor bunu da anlamış değilim. Yoğunluğu sadece Pazar yerlerini kapatarak bütün vatandaşı halkı marketlere yönlendirmek bu virüsü daha da çoğaltmaz mı oysaki pazarlar açık olduğunda insan kalabalığı ikiye bölündüğünde virüsün yayılma olasılığı daha da az oluyor. Üstü kapalı etrafı tamamen açık sokak pazarlarında virüs daha da zor bulaşırken 250-300 metrekare market zincirlere vatandaşı yönlendirmek hepsini tamamen marketlere bırakmak gerek vatandaşa gerek pazarcı esnafına haksızlıktır. “dedi.

MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR BIRAKMAYACAĞIZ

Karaca, “Bizler bu güne kadar pazarcılar federasyonu olarak sahada mücadelelerimizi vererek sizlerin haklarını korumak amacıyla bütün sıkıntılarınızı taleplerinizi ilgili makamlara ilettik. Mücadelemizi sonuna kadar bırakmayacağız. Bu kısıtlamadan sonra tekrar pazarcı esnafımızı daha zorda kalacak mağdur olacak ve çeklerini senetlerini borçlarını ödemekte zorlanacak bir daha kıstlama yaşamamk dileğiyle bunun son olmasını diliyorum. Çünkü ülkemizi saran bu hastalığın bir an önce son bulmasını ve ülke olarak bu illetten kurtulunması bir an önce ülkemizden bu hastalığı defetmek gerekiyor. “dedi.

MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR BIRAKMAYACAĞIZ

Alınan kararlara son derece saygılı olduklarını vurgulayan Karaca, “Devletimizin aldığı her türlü karar boynumuz kıldan ince devletimizin almış olduğu kararlar tamamen insanlarımızın sağlığını korumak amacıyla virüsün yayılımını önlemek amacıyla. Keşke her yer kapansın, kapansın ki bu hastalıktan tamamen kurtulabilelim. Sadece belli bir esnaf grubunu kapatarak diğer yerleri açık bırakarak ben bu hastalığın son bulacağını sanmıyorum. Üretici ürettiği ürünü yaz sezonu geldi çilek, yaprak, sebze meyve o kadar üretici mağdur olacak o kadar pazarcı mağdur olacak. Sonuç ne olursa olsun devletimiz karar almış karar saygılıyız. Bilim kurulu nasıl bir rapor hazırlamışsa, Pazar yerlerinde nasıl bulaştığını anlatmışsa üreticilerin ürünlerini nerede satacağını mağduriyetini dile getirememişse  ve böyle bir rapor hazırlayıp sayın Cumhurbaşkanımıza sunup bir çok insanın mağdur olmasına neden oluyorsa bilim kurulu vebali bilim kurulunun boynuna.  Bizde bilim kurluna hakkımızı helal etmiyoruz. Bu kararın adil olmadığını düşünüyoruz. Sonuç ne olursa olsun alınan kara boynumuz kıldan ince saygı duyuyoruz. “ dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.