KARACA: ESNAF KORUMA ALTINA ALINMALI

Bu haber 07 Nisan 2021 saat 8:45 'de eklendi.

Birçok esnafın yaptığı işi tek bir şubede yapan zincir marketlerin sayısı Polatlı’da da gün geçtikçe artıyor. Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, bu durum karşısında esnafın koruma altına alınmasını ve perakende yasasında bir an önce köklü bir değişikliğe gidilmesi gerektiğini vurguladı.

PERAKENDE YASASI’NDA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMELİ

Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, pazarcı esnafının zincir marketlere karşı korunması gerektiğini belirtti. Karaca; “Her sokağa yan yana açılan ve yüzlerce sektörde esnafın işini tek şubede yapan zincir marketlere karşı kazancı düşen esnafımızın korunması için Avrupa örneklerinden faydalanılmalı. Çalışma saatleri başta olmak üzere Perakende Yasası’nda köklü bir değişikliğe gidilmeli. Toptancı ve üreticiler büyük küçük veya ürün sayısı göz etmeksizin her alıcıya aynı gramajda aynı fiyattan ürün satmalı” dedi.

YÜZLERCE ESNAFIN İŞİNİ TEK BAŞLARINA YAPIYORLAR

Farklı sektörlerde ürünleri birçok farklı esnafın sattığını söyleyen Karaca; “Zincir marketler yıllardan beri her geçen gün on binlerce şubesi olmakla övünerek her sokağa her mahalleye girdi. Sattıkları ürün yelpazesi ile de yüzlerce sektörde esnafımızın işini tek bir şubede yapıyorlar. Satmadıkları hiçbir kalemde ürün yok. Katı kurallar ile küçük işletmelerin yani esnafın haksız rekabette korunması için gerek yasalar yürürlüğüne girmelidir.” dedi.

MARKETLER TALEBE GÖRE AÇILMALI

Zincir marketlerin açılışlarına bölgedeki talebe göre izin verilmesi gerektiğini vurgulayan Ali Karaca; “Esnafın haksız rekabete karşı korunması için öncelikle zincir marketlerin açılışları izne tabi olmalı. Bu izin ise bölgedeki arz talep dengesine, trafik oluşmasına izin verilmeyecek yerlerde, o bölgenin nüfus yoğunluğuna, satış alanlarının yüzölçümüne bakılması gibi kriterlere göre belirlenmeli. Bununla aynı öneme sahip bir diğer konu ise, toptancı ve üreticilerin zincir marketlere ve büyük işletmelere verdiği ürün fiyatını esnaf için de aynı tutması. Zincir marketler toptancılardan daha düşük gramajda, daha fazla ürün alarak satış fiyatında esnafa karşı avantajlı oluyor. Bu da zincir marketlerin ucuz, esnafın ise pahalı ürün sattığı algısına yol açıyor. Toptancı ve üreticilerin her alıcıya aynı fiyatta ve aynı gramajda ürün satması zorunlu hale gelmelidir.” dedi.

YASA YÜRÜRLÜĞE GİRMELİ

Perakende Yasasının bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğini ifade eden Karaca; “Tekelleşme esnafımızın kazancı için her zaman tehdit oluşturuyor. Bununla ilgili bakanlıklarımız ve devletimizin çalışmalarını umutla takip ediyor, destekliyoruz. Esnafın korunması, istihdamın zarar görmemesi ve ekonomi dengelerinin bozulmaması için çok önemli. Bu bilinçle göz önünde bulundurulması gereken konularla birlikte Perakende Yasası’nın güncellendiği müjdesi için sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.