Kaplan, internet kafecilerin unutulduğu duygusuna kapıldıklarını söyledi

Bu haber 13 Haziran 2020 saat 9:06 'de eklendi.

Ankara İnternet Kafeciler Esnaf Odası Başkanı Önder Kaplan, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele sürecinde getirilen kısıtlamalar kapsamında yaklaşık 3 aydır işyerleri kapalı olan internet kafecilerin kredi borçları ve kira ödemeleri gibi giderlerini karşılayamadıkları için mağdur olduğunu, unutuldukları hissine kapılarak, kara kara düşündüklerini söyledi.

Oda Başkanı Kaplan, “İnternet kafeler ve playstationlar hariç hemen hemen her yer açıldı. İnternet kafe işleten esnafımız nasıl geçinecek. Çok pahalı, ileri teknoloji ve alt yapı yatırım gerektiren bir sektör olarak internet kafe işletmelerinin de açık olmasının  bir sorun getirmeyeceğini düşünüyoruz.” dedi.

İnternet kafelerin gazino, disko ve benzeri yerlerle aynı statüde tutulmasının kendilerini üzdüğünü belirten Kaplan, “Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nün yayınladığı 03.06.2020 tarih ve 2020/42 sayılı kararında belirtilen İl Hıfzıssıhha Kurul Kararının 5. Maddesine göre ‘İçişleri Bakanlığı’nın 16.03.2020 tarih ve 5361 sayılı ve 21.03.2020 tarih ve 5760 sayılı Genelgeleri doğrultusunda Kurulumuzun 2020/2-5 sayılı Kararları kapsamında faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan internet kafeler, playstation vb. oyun salonları ile gazino, pavyon, meyhane, bar, birahane, taverna, disko ve benzeri yerlerin faaliyetlerine ilişkin kısıtlamanın geçici bir süreliğine devam etmesine’ denilmektedir.

“GAZİNO GİBİ EĞLENCE MERKEZLERİYLE EŞ DEĞER TUTULMAK ÜZDÜ”

Bizim internet kafe işletmelerimiz bar, pavyon, diskotek, taverna, vb. gibi eğlence merkezi konumunda olan iş yerleriyle bir değildir, olamaz da. İşletmelerimizi bu gibi eğlence merkezleriyle eş değer tutmanın, aynı statüde değerlendirmenin doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyoruz. Bu işyerlerinin hizmet alanı ile bizim işletmelerimizin hizmet alanı farklıdır. Bizim işletmelerimizde tütün ve tütün mamulleri kullanılamaz, alkol alınmaz. Bizler umuma açık bilişim ve bilişime dayalı eğlence yerleriyiz. İşletmelerimizin bu şekilde sınıflandırılması işletme sahiplerini ve ailelerini çok üzmüştür.” diye konuştu.

Koronavirüsle mücadelede uyulması gereken kurallar doğrultusunda çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Kaplan, kapalı olmalarından dolayı her geçen gün mağduriyetlerinin ağırlaştığını belirterek, “İşletmelerimiz bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda işyerlerinde  bilgisayar masalarının mesafelerini ayarlama, ateş ölçer bulundurma, maske ve dezenfektan gibi  gerekli önlemleri almışlar ve halen açılma umuduyla beklemektedir. Yeni normal olarak adlandırılan bu süreçte maske, sosyal mesafe ve hijyen kuralları zaten hayatımızın bir parçası olacaktır. İşletme sahiplerimizin işyeri kiraları, vergi borçları, SGK borçları, kredi ve kredi kartı borçları faiz yüküyle katlanarak artmaktadır. Esnafımızın maddi manevi zorda olduğunun anlaşılmasını diliyoruz. Açıldığımız takdirde yüzde 50 kapasite ile çalışarak kayıplarımızı telafi etmemiz zaten çok zor iken, normalleşme sürecine girmeye başladığımız süreçte bizim esnafımızın yok sayılması bizleri derinden üzmektedir. İşyerlerimizin açılması, faaliyetlerimize ilişkin kısıtlamanın sona ermesi için gerekli şartların oluştuğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

TOPLUMSAL İHTİYAÇLARIN ÇÖZÜM NOKTASI

İnternet kafelerin sosyal hayatta ayrı bir yer ve öneme sahip olduğunu dile getiren Kaplan, şöyle devam etti: “İnternet kafeler toplumsal ihtiyaçların çözüm noktalarıdır. İnternet kafeler e-devlet giriş hizmet kapısıdır. İnternet üzerinden alınan her türlü belgenin çıktı alınabildiği yerler olan internet kafeler, bankacılık işlemlerinin banka şubelerine gidilmeden çözümlendiği güvenli noktalardır. İnternet kafeler 90 gün kamera kaydı tutarak emniyet güçlerine işletme içinde ve dışında işlenen suçlarla ilgili kamera kayıtları  sunmaktadır. İnternet kafeler eğitim amaçlı (tez, ödev, bilimsel araştırma, uzaktan eğitim) işletmelerdir. Oyun pazarı  dünya üzerinde önemli bir ekonomik büyüklüğe sahiptir ve işletmelerimiz artık e-spor merkezleri konumundadır. Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe gibi büyük kulüplerin  e- spor takımlarıyla  uluslararası çapta oyuncular çıkarttıkları mekanlar bizim internet kafelerimizdir. İnternet kafeler Türkiye’de bilgisayar okuryazarlığını üstlenen eğitim kurumlarıdır. İlk güvenli internet bizim işletmelerimizde kurulmuştur. Bir çok insan e-devlet işlemlerini, iş başvuru evraklarını, bilgisayar çıktılarını bizim işletmelerimizden almışlardır. Yazılımsal ve donanımsal bilgisayar ile ilgili teknik desteği bizim işletmelerimizden alan bugünkü birçok profesör ve doçent, yüksek lisans tezlerini bizim kafelerimizde hazırlamışlardır.” 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.