CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş başkanlığındaki yaklaşık 10 milletvekilinden oluşan heyet, açıklama yapmak üzere geldikleri Boğaziçi Üniversitesi'nde rektörün isteği üzerine içeri alınmadığı öğrenildi. 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NE ALINMADILAR

Boğaziçi Üniversitesi'ne alınmayan CHP heyeti ile güvenlik arasında gerginlik yaşandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş başkanlığındaki heyette Okan Konuralp, Yüksel Taşkın, Tahsin Ocaklı ve Suat Özçağdaş ile birlikte EMEP'li milletvekili İskender Bayhan ve CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik katıldı. 

"REKTÖR BENİM DENETİMİME TABİ MİLLETVEKİLİYİM"

İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş, üniversiteye girişlerinin engellenmesi üzerine kanunsuz uygulamaları görüşmek, öğrencilerle konuşmak, akademisyenlere destek için geldiklerini söyledi. Ayrıca Türkiye'de cezaevi dışında heryere gidebildiklerini vurgulayarak, "Bu yoldan çekilin; siz milletvekillere müdahalede bulunacaksanız uyarıyorum sizi. Rektörün beni buraya almama gibi bir yetkisi yok. Rektör benim denetimime tabi, çünkü ben milletvekiliyim." şeklinde konuştu

"YAŞANANLARI KABUL ETMİYORUZ"

Boğaziçi mezunu olan ve yaşananlara tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, şunları söyledi: "Ben milletvekili olarak denetim görevi için buraya geldim. Cezaevi dışındaki her kuruma girebiliriz. Daha dün ODTÜ'ye gittik, orada neden bir sorun çıkmadı? Orada başka, burada başka olur mu? Rektör neden rahatsız oluyor?" Taşkın, yaşananları kabul etmediğini vurguladı.

"BU ÜLKENİN GENÇ KADIN POLİSLERİ VAR"

Özçağdaş daha sonra il başkanları ve vekillerle üniversitenin belli bir yerine kadar girebildiklerini ve sonra tekrar engellendiklerini belirterek şunları söyledi: "Kapıdan geçen vekillerimiz oldu, bizi durdurmaya çalışan arkadaşların yasal bir sorun yaşamaması için onları bilgilendirdik. İstanbul Valisi'ni, emniyetini uyardık. Boğaziçi'nde şöyle bir durum var; içeri girdik, üniversitedeyiz. Yürüyoruz. Açıklama yapacaktık ve tekrar geri çıkacaktık. Şimdi bizi burada durdurdular. Bu ülkenin genç evlatları genç kadın polisleri var burada. Ben şimdi burada yürümüyorsam, buradan Recep Tayyip Erdoğan'a, İçişleri Bakanına, YÖK Başkanına, İstanbul Valisine şunu söylemek istiyorum."şeklinde tepkisini gösterdi.

Kamuda tasarruf tedbirlerini içeren yasa teklifi TBMM'den geçti! O tarihte yürürlüğe giriyor... Kamuda tasarruf tedbirlerini içeren yasa teklifi TBMM'den geçti! O tarihte yürürlüğe giriyor...

Kaynak: MYNET