Kantinci esnafına müjdeli haber!

Bu haber 21 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Koronavirüs sebebi ile etkilenen eğitim ve öğretim okulların kapalı olmasıyla beraber Kantin yönetimi de etkiledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kademeli olarak belirlenen sınıfların eğitim ve öğretime başlamasıyla beraber müjdeli haberi bekleyen Kantin yönetimini sevindirecek haber geldi. Okullara gönderilen bildiriye göre, “2020-2021 eğitim öğretim yılında yüz yüze yapılacak olan eğitime ilişkin kademeli bir geçişin uygulanmaya başlanılması ve salgının önlenmesine yönelik ülkemizde alınan tedbirlere uyumlu olması amacıyla Bakanlığımın bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb. yerlerin kapatılmasına karar verilerek söz konusu yerlerin faaliyetlerine ne zaman başlayacağına ilişkin açıklamanın ise salgının seyri göz önünde bulundurularak bilahare yapılacağı duyulmuştur. ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanılması ile okul kantinlerinin 13 Mart tarihinden itibaren kapalı bulunduğu ve bu süreçte kantin işletmecilerin gelir getirici herhangi bir faaliyette bulunmadıkları göz önünde bulundurularak Milli eğitim bakanlığına bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb. yerlerin 19 Ekim tarihinden itibaren açılmasına karar verilmiştir” bilgisi paylaşıldı.

SATIŞINA İZİN VERİLECEK ÜRÜNLER HENÜZ BELİRLENMEDİ

Okul kantinlerinde satılmasına izin verilen ürünler daraltılacak ve sınırlı sayıda ürünün satılmasına izin verilecek. Satışına izin verilecek bu ürünlerin neler olacağı ise henüz açıklanmadı. Sağlık Bakanlığı’nın çalışması sonucunda bu listenin netleşeceği öğrenildi. Açılan kantinlere ilişkin kira bedellerine de değinilerek, Okula az öğrencinin gelmesi, kantinlerde sınırlı ürün satılacak olması kantin işletmecilerinin cirolarını önemli ölçüde etkileyeceği için alınan her idari karar sonrası kira bedeli buna göre yeniden belirlenecek.

KİRA BEDELLERİ KOMİSYON TARAFINDAN DEĞİL OKUL İDARELERİ TARAFINDAN BELİRLENECEK

 Pandemi dönemiyle sınırlı kalmak koşuluyla bu yerlerin kira bedelleri komisyon tarafından değil, okul idareleri tarafından MEB’in belirlediği usullere göre belirlenecek. Kira bedelleri pandemi sürecinde yüz yüze eğitime devam eden öğrenci sayısı ve yüz yüze eğitime devam edilen gün sayısında yapılan değişiklikler doğrultusunda her idari karar sonrasında yeniden belirlenecek. Kantin işletmesi bulunmayan okul ve kurumlarda pandemi sürecinde kantin kiralama işlemleri yapılmayacak

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.