Kamuda tedbir ve tasarruf paketinin ayrıntıları belli oldu. Buna göre mecbur kalmadıkça kamu kurum ve kuruluşları bina ve araç kiralamayacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından duyurduğu tasarruf tedbirlerinde ayrıntılar belli oluyor. Aktarılan bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın konuyla ilgili geniş kapsamlı çalışma yaptığı çalışma tamamlandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, tamamlanan çalışmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.

Kamuda Uygulanacak Tasarruf Paketinin Ayrıntıları Belli Oldu 2

Ankara'da 'Çocuklarımızın sessiz çığlığına ses olalım' etkinliği gerçekleştirildi Ankara'da 'Çocuklarımızın sessiz çığlığına ses olalım' etkinliği gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın yürüttüğü çalışma, tedbirlerle beraber 100 milyar lira tasarruf yapmayı hedefliyor. Tasarruf tedbirleriyle beraber kamu kurumlarında giderler bir bir hesaplanacak, harcamalar asgari düzeye indirilecek. Mecbur kalınmadıkça kamu kurum ve kuruluşları bina ve araç kiralamayacak. Kiralanan araçlar ve ek binalar ihtiyaca göre hesaplanacak. Yılın farklı zamanlarında farklı illerde yapılan eğitim, tanıtım gibi etkinliklere ara verilecek. Kırtasiye harcamaları asgari seviyelere indirilecek, yazışmalar ise dijital ortamda yapılacak. Yüzde 65'i tamamlanan yatırımlar sona erecek, ancak yeni yatırımlara da başlanmayacak. Kamu kurumlarına bağlı sosyal tesisler ve misafir evlerinde özel kontenjanlar sınırlandırılacak. Öte yandan kamu yararı ve toplum yararına olan sosyal sorumluluk projeleri uygulamaya konacak. Kamu binalarında enerji tasarrufuna geçilecek.

Tasarruf paketi Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açıklanacak.

İHA