Dünyadan 41 ışık yılı uzaklıkta olan bir Güneş sisteminde Dünya'nın iki katı büyüklüğünde bir gezegenin çevresinde kalın bir atmosfer belirlendi. Ancak gezegenin yaşama elverişli olduğu ise pek düşünülmüyor.

55 Cancri e olarak anılan süper Dünya, Güneş sisteminin dışında ciddi bir atmosfere sahip, karbondioksit ve karbon monoksitten oluşan bir örtüyle sarılmış birkaç kayalık gezegen arasında bulunuyor.

Kesin miktarlar belli olmaksızın; Dünya’nın atmosferi nitrojen, oksijen, argon ve diğer gazların bir karışımından bir araya geliyor.

Kansas Üniversitesi'nde görev yapan ve dış gezegenler üzerinde çalışan Gökbilimci Ian Crossfield, "Bu, muhtemelen bu gezegenin bir atmosferi olduğuna dair şimdiye kadarki en sağlam kanıt" şeklinde konuştu.

Süper Dünya, bir gezegenin boyutu anlamına geliyor; 55 Cancri e ise Dünya'dan daha büyük ancak Neptün'den daha küçük olarak ifade ediliyor.

Bu gezegendeki kaynama sıcaklıkları 2 bin 300 santigrat dereceye kadar yükselebiliyor, bu da gezegenin yaşama ev sahipliği yapma ihtimalinin düşük olduğu manasına geliyor.

Bu durumun yerine bilim insanları, keşfin, kalın atmosfere sahip, daha konuksever olabilecek başka kayalık gezegenlerin var olabileceğine dair umut verici bir işaret olduğunu belirtiyor.

Tek kişilik uçan araç 'Hexa'dan gösteri uçuşu Tek kişilik uçan araç 'Hexa'dan gösteri uçuşu

41 ışıkyılı uzaklıktaki ötegezegen, Dünya'dan sekiz kat daha ağır ve yüzeyi magma okyanuslarıyla kaplı olarak görülüyor.

Mevcut araştırma, Nature dergisinde de yayımlandı.