Kalecik Belediyesi, 2023 yılı Uludere Tarımsal Sulama Barajı'nın 9 Mayıs 2023 tarihinde tarımda kullanılacak su oranının yüzde 33 olarak vatandaşların kullanılımına sunulduğunu, ancak şu anda tarımda kullanılacak su oranının yüzde 2 seviyesine düştüğünü belirtti. Kalecik Belediyesi, DSİ ile yapılan görüşmelerin sonucunda barajın hem içme suyu olarak kullanılması hem de barajda yaşayan canlıların yaşamını devam ettirebilmesi açısından tarımsal sulama faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Güdül’ün renkli pazarında önünüze Belediye Başkanı çıkabilir! Güdül’ün renkli pazarında önünüze Belediye Başkanı çıkabilir!

Kalecik Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kıymetli vatandaşlarımız, 2023 yılı Uludere Tarımsal Sulama Barajı 9 Mayıs 2023 tarihinde tarımda kullanılacak su oradı %33 olarak vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur. Ancak şuan tarımda kullanılacak su oranı %2 seviyesine düşmüş ve su alım bacası açığa çıkmıştır. DSİ ile yapılan görüşme neticesinde barajın hem içme suyunda hem de barajda yaşayan canlıların yaşamını devam ettirmesi açısından tarımsal sulama faaliyetlerinin durdurulması uygun görülmüş ve sulama kapağı kapatılmıştır."

kalecik-susuz-kaldi (2)

HABER: KADİR BUĞRA TOPKAYA