KALAN 12 MİLYON İLE TEMİZLİK ARAÇLARI ALINACAK

Bu haber 03 Ağustos 2022 saat 10:27 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Ağustos ayı birinci birleşim birinci oturum toplantısı Pazartesi günü Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıda 12 gündem maddesi yer aldı. Daha önce alınan meclis kararı ile Polatlı Belediyesi’nin Belediye Hizmet Binası inşaatı,Kartaltepe Konutları ikmal tamamlama inşaatı, Sağlık Ocağı ve Pazar Yerleri inşaatı projelerinde kullanılmak üzere 22 Milyon TL borçlanılmasına karar verilmişti. Bu borçlanmanın 10 Milyon TL’sini İller Bankasından alan Polatlı Belediyesi kalan 12 Milyon TL’nin Temizlik İşleri Müdürlüğü’nünihtiyacı olan araçların alımında kullanılabilmesi için İller Bankası Yurt içi, Yurt dışı, özel yada kamu bankaları ve finans kurumlarından kredi alınabilmesi bunun karşılığında teminat, ipotek veya rehin verilebilmesiiçin Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya verilmesi konusu meclis gündemine geldi. Konu geldiği gibi oy birliğiyle kabul edildi.

BAŞKAN YILDIZKAYA: ARAÇ ALIP KENDİ ARAÇLARIMIZIN BORCUNU ÖDEYELİM DİYE DÜŞÜNDÜK

Temizlik araçlarını kiralamak yerine artan maliyetler nedeniyle satın almayı düşündüklerini belirten Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Yeni hizmet binamız ve diğer yatırımlarımız için borçlanma talep etmiştik. Bunun 10 milyon TL’sini İller Bankası’ndan aldık. Yalnız biz biliyorsunuz her sene temizlik işlerinde kullandığımız araçları kiralıyoruz. Son 2-3 yıllık ihalede çöp kamyonlarının, süpürge araçlarının, diğer araçların ortalama kirası aylık 230 bin TL civarındayken şu anda almış olduğumuz tekliflerde milyonu geçtiğini görüyoruz. Yani tekrar kiralamaya devam edersek aylık 1 milyon TL’den fazla kiralama ücreti vereceğiz. Bizde dedik ki bütçe imkanlarını zorlayacak ama böyle olacağına her ay 1 Milyon TL’yi kendi kasamızda gibi görelim, araç alalım kendi araçlarımızın borcunu ödeyelim diye düşündük. Kalan 12 Milyon TL’lik borçlanmanın da temizlik araçları alımı için kullanılmasına karar verdik. Biz bu miktarı özel bankalardan tekrar kredi çekebiliriz ama ticari kredilerden daha ucuz faizli araç kredileri. Bunun bu şekilde değerlendirilmesi gerekir. Eğer gruplarımız da konuya vakıf ise konunun burada kararlaştırılmasını ve bir an önce işlemin başlatılmasını öneririm çünkü hem araç bulmakta zorlanıyoruz hem de her gün fiyatlar değişkenlik arz ediyor.” ifadelerini kullandı.

12 GÜNDEM MADDESİ YER ALDI

“Ankara İli Polatlı İlçesi İstiklal, Zafer ve Eskipolatlı Mahallelerinde 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu(İtirazı)” ile ilgili konunun müzakeresi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale oldu. Geçtiğimiz ay ki meclis gündeminde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale olunan; “Ankara İli Polatlı İlçesi Beylikköprü Mahallesi Kırsal Yerleşim ve Gelişim Alanına Ait 1/1000Ölçekli Uygulama imar Planı ve 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ” ile ilgili konunun müzakeresi, “Ankara İli Polatlı İlçesi Zafer Mahallesi 173 Ada 9 Parsele Ait Tanm ve Hayvancılık Tesisi Amaçlı 1/1000 Ölçekli Uygulama imar Planı Değişikliği” ile ilgili konunun müzakeresi, “Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Tespiti” ile ilgili konunun müzakeresi,Kırsal Kalkınma ve Tarım Komisyonuna havale olunan; “Hayvan Yıkama Havuzunun Tamir ve Bakımının Yapılması” ile ilgili müşterek önergenin müzakeresi, Çevre Sağlık ve Çeşitli İşler Komisyonuna havale olunan;  “Parka İsim Verilmesi (Hasan ÜNAL)” ile ilgili konununmüzakeresi, “Parka İsim Verilmesi(Levent YÜCEL)” ile ilgili müşterek önergenin müzakeresi,

“İlaç ve Tıbbi Atıkların Toplanması” ile ilgili müşterek önergenin müzakeresi ile Eğitim Kültür ve Engelliler Komisyonuna havale olunan; “Mevsimlik işçilere Kırtasiye Yardımı Yapılması” ile ilgili müşterek önergenin müzakeresi maddeleri ilgili komisyonlarda çalışmalar devam ettiği için bir sonraki meclis toplantısında görüşülecek.

GENÇLERE YÖNELİK ŞİDDETİ ÖNLEME EĞİTİMİ VERİLECEK

Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonuna havale olunan;”Gençlere Yönelik Şiddeti Önleme Eğitimi Verilmesi” ile ilgili müşterek önergenin müzakeresi.Polatlı Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Kent Konseyi, Kadın Danışma Merkezi paydaşlarının aracılığıyla Hacı Bayram Veli Üniversitesi Konferans Salonu’nda eğitim verilmesine ilişkin gerekli çalışmaların yapılması komisyon tarafından oy birliği ile kabul edildi. Karar mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

ÖNERGELER KABUL EDİLDİ

AK Parti grubunun önergesi olan Kent bütününde zemin kat ticaret tefekkür etmiş alanların analiz edip harita çıkarılması konusu kabul edilerek İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi. Yerel Eşitlik Eylem Planı Kapsamında Yerel Eşitlik Eylem Planı üyesi kadın meclis üyelerinin önergeleri geleceğimiz olan çocuklarımızın yetişmesinde babalarımızın da aktif rol alabilmesi için yeni doğum yapan annelerimize hazırlanan bebek paketinde sağlıklı, mutlu, güçlü ve eşit bireyler yetişmesi adına baba içinde bilgilendirme broşürlerinin hazırlanmasına yönelik Polatlı Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Kadın Danışma Merkezi paydaşlarının aracılığıyla çalışmaların yapılması konusu Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonuna, Polatlı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından Polatlı tarihinde Hacı Bektaş-ı Veli ile ilgili yürütülen tüm çalışmalara yeniden yön verecek hususların araştırıldığı Firdevsî-i Rûmî tarafından kaleme alınan Velayetname adlı eser ile sürdürmüş olduğu çalışmalar doğrultusunda Fatma Bacı tarafından kurulan gerektiğinde eşleri ile savaşa katılan, gerektiğinde ise sosyal hayatta aktif şekilde rol alan dünyanın ilk kadın teşkilatı Bâciyân-ı Rûm’a ilişkin bulguların Polatlı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, POTA, Hacı Bayram Veli Fen-Edebiyat Fakültesi paydaşlarının aracılığıyla araştırılmasına yönelik çalışmaların yapılması iseEğitim Kültür ve Engelliler Komisyonuna havale edildi. CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık’ın önergesi Polatlı Belediyesi şirketlerinden hizmet alımı yapılarak belediye birimlerinde çalıştırılan işçilerin 2019-2022 yılları dikkate alınarak maaşlarını ve sosyal haklarını içeren unvan bazında ödeme miktarlarını yazılı olarak bir çizelge şeklinde tarafına verilmesi konusuPlan ve Bütçe Komisyonu havale edildi. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya önerge ile ilgili, “Hizmet alım yöntemiyle işçiçalıştırmıyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.