Kahveciler 1,5 ayın ardından işyerlerinin açılmasını istiyor

Bu haber 02 Mayıs 2020 saat 9:00 'de eklendi.

Kahvehane, kafe ve çay bahçesi işleten esnafın günübirlik çalışarak para kazanan esnaf grubu olduğunu belirten Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, koronavirüs tedbirleri kapsamında işyerlerinin yaklaşık 1,5 aydır kapalı olduğunu, ekmek teknelerinin kapatılmasının doğal olarak esnafı da zora soktuğunu, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söyledi.

MAL SAHİBİ VE DEVLETTEN KİRA DESTEĞİ TALEBİ

Oda Başkanı Güven, “İçişleri Bakanlığı’nın ‘Koronavirüs tedbirleri’ genelgesi ile birçok sektörde işyeri kapatma kararı alındı. KOVİD-19 Pandemisi nedeni ile 16 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkemizde kahvehane, kafe ve çay ocağı faaliyetlerine geçici süreliğine ara verildi. Salgının önlenmesi adına bu kararı anlayışla karşılıyor ve destekliyoruz. Ancak işyerlerimiz kapanalı yaklaşık 1.5 ay oldu. Bu durum bizleri mağdur etti. Vergi ve SGK ödemelerinin tamamı ertelendi. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarına esneklik getirildi. Ayrıca Hazine destekli finansman paketi, ücretsiz izin devreye alındı. Tüm bu önlemlerin ana amacının istihdamın korunması olduğu belirtildi. Ancak küçük esnaf olarak bizim beklentimiz kredi desteğinden ve ötelemeden ziyade dükkanlarımızın  kapalı olduğu müddetçe en az bir asgari ücret tutarında geri ödemesiz yardım parası verilmesi idi. Esnafımız yanlarında çalıştırdıkları personele, iş yerlerinin kapalı olduğu dönemde ücret veremedi. Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmak için sigortalı işçi olma şartı gerçeği sigortasız çalışanlara yaramadı. Mal sahipleri, esnafımızı kira ödemeleri konusunda sıkıştırmaya başladı. Koronavirüsün esnafımız üzerindeki olumsuz etkilerini 3 ay olarak düşünürsek, işyeri kiralarımızın bir ayını mal sahibi, bir ayını esnaf olarak bizler, bir ayını da devlet üstlenirse, zor günleri el birliğiyle, bizlere has dayanışma değerleri ile  sahip çıkar, aşarız. Devletin alacaklarını ileri bir tarihe ertelemesi durumu iyi niyetli bir uygulama, ancak bu durum, esnafımızı, ertelenen ödemeleri ileri tarihte nasıl yapacağı noktasında düşündürüyor. Bu döneme mahsus alacakların silinmesi esnafımız için çok yerinde olumlu olacaktı. Hâl böyle olunca esnafımızın bir bölümü muhtaç duruma düşmenin üzüntüsü ve çaresizliği ile bankalardan ve kefalet kooperatiflerinden kredi almak için sıraya girdi.

2020 yılı için küçük esnaftan vergi alınmaması, sigorta primlerinin 2020 yılı için yüzde 37,5’tan yüzde 15’e düşürülmesi vb. kolaylıkların sağlanması esnafımızın mağduriyetini engelleyecektir. Aksi takdirde işyerleri açıldıktan kısa bir süre sonra görülecektir ki, küçük esnaf  yığılan nasıl ödeyeceğini bilemediği ödeme tablosuyla baş başa kalacaktır. Durumun bu noktaya evrilmemesi için yetkili mercilerin bizim görüşlerimizi ivedilikle değerlendirmesini, esnafımıza ve yanında çalıştırdığı işçilere sahip çıkılmasını bekliyoruz. Esnafımız dayanacak gücü  kalmamıştır. Devletin sıcak elini yanımızda görmek istiyoruz. Esnaf can suyu desteği ile yaşatılmalıdır.” diye konuştu.

KAHVEHANELER SOSYAL İLETİŞİM İŞLEVİ GÖRÜYOR

Kahvehanelerin ve  kafelerin, insanların boş zamanlarını değerlendirdiği sosyal etkileşim ve  iletişim yaşanan alanlar olarak önemli bir işlev gördüğünü belirten Oda Başkanı Güven, “Kahveci esnafımız da her esnaf ve sanatkarlarımız gibi her zaman devletine bağlılığıyla örnek teşkil etmiştir. İnsanlarımızın sıkça kullandığı salonlarımızda ucuz eğlence merkezleri şeklinde faaliyet gösteriyoruz. Kahvehaneler kültür ve irfan yuvasıdır aynı zamanda. Kahveci esnafımız müşterisinin sırdaşıdır. Salonlarımız hoş sohbetlerin yapıldığı, bir nevi psikolojik tedavi yapılan salonlardır. Çevremizden bazı tanıdık hanımlar bize telefon açıyor.. ‘Kahvehaneler açılsa da artık kocalarımız evden çıksa‘ diyorlar.” ifadelerini kullandı. 

“TEDBİRLERE UYARAK SALONLARIMIZI AÇMAYA HAZIRIZ”

Koronavirüs salgınıyla ilgili Türkiye olarak bugüne kadar etkin ve başarılı bir mücadele verildiğini ve başarılı sonuçların alındığını kaydeden Güven şöyle devam etti: “Koronavirüs salgınından kurtulacağız ve inşallah yine eski günlerimize döneceğiz. Koronavirüsten korunma tedbirlerine uyarak bizler kahvehane, çay ocağı  ve kafe işletmelerimizi açmaya hazırız. Bundan sonra belki de uzun süre tedbirlerle yaşayacağız, işyerlerimizde, salonlarımızda bizler de artık kendimizi koronavirüs tehdinine karşı yenilemek zorundayız. Salonlarımızda hazırlıklarımızı yapıp, mesafe kurallarına göre iş yerlerimizi yeniden tasarlayacağız. Masa aralıkları sosyal mesafeyi koruyacak şekilde olacak. Maskesiz müşteri alınmayacak. Salon, masa ve masa örtüsü temizlik standartlarına yeni düzenlemeler getirilecek. Salonlarımızda her gün hizmet öncesi ve sonrası dezenfeksiyon işlemleri uygulanacak.” 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.