PKK'lı 2 terörist teslim oldu PKK'lı 2 terörist teslim oldu

5 Şubat 2020 tarihinde Selçuklu ilçesinde bulunan Kosova Mahallesi'nde gerçekleşen olayda, parkta duyduğu tartışma sesleri üzerine bir kadının şiddet gördüğünü düşünen Kadir Şeker, çifti ayırmaya çalışmış fakat Özgür Duran'ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Kadir Şeker ile Özgür Duran başlayan boğuşma sırasında aldığı Kadir Şeker Özgür Duran’ı bıçak darbesiyle yaralamış ve Özgür Duran kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Kadir Şeker'in davasının son kararında ise 10 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

KADİR ŞEKER YARGILANMA SÜRECİ

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanan Kadir Şeker için 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası verilmesinin ardından Şeker'in cezası 'haksız tahrik' nedeniyle 15 yıla, iyi hal indirimiyle 12 yıl 6 aya düşürülmüştü.

Ardından Şeker'in avukatları itirazı ederek, dosya Yargıtay'a gitmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi ise Kadir Şeker'e verilen hapis cezasının temyiz istemiyle ilgili inceleme yapmıştı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesince inceleme sonrası, Türk Ceza Kanunu'nun 29. maddesi uyarınca yapılan uygulama sırasında tahrikin derecesi ve yoğunluğu da gözetilerek azami hadde yakın bir indirimle cezanın belirlendiği, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Şeker hakkında daha fazla indirim yapılması gerektiği gerekçesiyle kararın bozulmasına hükmedildiği belirtilmişti.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince  5 Temmuz'da yeniden yargılanan Kadir Şeker'in "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 10 yıl 10 ay hapisle cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.