Kadir Şeker davası

Bu haber 13 Şubat 2020 saat 8:35 'de eklendi.

Konya’da erkek arkadaşından/dostundan şiddet gören Ayşe D’ye yardım etmek isteyen Kadir Şeker, yaşanan boğuşma sonrası kadına şiddet uygulayan Özgür Duran’ın ölümüne sebep olmuştu.
Kadir, verdiği ifadesinde kavga eden çifti görünce olaya müdahale etmek istediğini, müdahale edince Özgür Duran’ın kendisine küfürler ettiğini ve saldırdığını akabinde cebindeki bıçağı çıkardığını söyledi. Kadir, verdiği ifadesinde yere düştüğünü Özgür Duran’ın da kendisinin üzerine düştüğünü ve bu olay sonucunda bıçağın kalbine saplandığını söyledi.
Kadir Şeker davasında şimdi mide bulandırıcı gelişmeler yaşanıyor.
19 ayrı suçtan sabıkası olan sevgilisi Özgür Duran’dan şiddet gördüğü sırada Kadir Şeker’in müdahalesiyle kurtulan Ayşe D. ifade değiştirdi. Ve bir anda hayatını kurtaran Kadir Şeker’in aleyhine konuşmaya başladı.
Kendisi için darp raporu almaya giden Ayşe D. şimdi darp edilmediğini söylüyor.
Dahası ölen sevgilisinin Kadir Şeker tarafından sebepsiz yere darp edildiğini ima ederek “Üniversite öğrencisinin cebinde bıçağın ne işi var?” diyerek mevzuyu tamamen Kadir Şeker’in aleyhine çevirme gayreti içine girmiş.
Özgecan’ın öldürülmesi davasında hemen herkes, “O kadar erkek gördükleri halde neden müdahale etmedi” eleştirileri yapılırken Kadir Şeker’in müdahale edip hem katil olması hem de suçlu duruma düşürülmeye çalışılması bazı şeylerin yeniden sorgulanmasına sebep oldu.
Ayşe D.’nin sevgilisi Özgür Duran için kullandığı şu ifadeye evlere şenlik: “19 suçtan sabıkası olması onu kötü biri yapmaz, ne yaptıysa uyuşturucudan yaptı.”
Yani 19 suçtan sabıkası olan uyuşturucu bağımlısı “kötü biri” değil suçsuz, 20 yaşında fen lisesi mezunu, yabancı dil konuşan, tek hayali hekim olmak olan Kadir Şeker cebinde bıçak taşıdığı için kötü ve suçlu. (Elbette kötü biri de her zaman suçlu olmayabilir. Fakat burada davanın şeklinin değiştirilmeye çalışıldığı aşikar)
Şiddeti ve cinayeti hiç kimse savunmaz ama bu meseleyi farklı gören pek çok kişi Kadir Şekeri’i savunuyor.
Meselenin aslı ve astarının ne olduğundan ziyade oluşan durum.
Kadir Şeker’i suçlayıp bıçağın ne işi vardı diyene hemen birileri “Şiddet gören kadın kardeşin, ablan, yakının olsaydı… Biri gelse kardeşini kurtarmaya çalışırken başına böyle bir hadise gelseydi. Yine aynı şekilde konuşur muydun? Kardeşini kurtarmaya gelen adama bıçağın ne işi var sende kardeşim diye sorar mıydın mesela?”” sorusunu yöneltiyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bu konu ile ilgili konuştu.
Erdoğan, Kadir Şeker için ilk kez konuştu: “Şimdi orada Kadir insani, vicdani bir durum sergiledi. Temenni ederiz ki adil bir karara varırlar” dedi.
Ben de bu davada adil bir yargılama ve karar bekliyorum. Aksi sonuçta insanlar şiddeti ve haksızlıklar karşısında gözlerini kapatmayı rahatlıkla tercih edecekleridir.

İbrahim KILIÇ
İbrahim KILIÇ[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.