KADINLAR TEK SES OLDU “YÖNETİM VE SİYASETTE BEN DE VARIM”

Bu haber 30 Aralık 2021 saat 9:37 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi’nde oy birliği ile uygulamaya konulan Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında kadınlara yönelik çalışmalarını başarıyla sürdüren Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından 13 Eylül Kültür Merkezi’nde kadınların yerel yönetim ve siyasette var olması ve katılım sağlaması amacıyla ‘Yönetim ve Siyasette Ben de Varım’ semineri gerçekleştirildi. Anlamlı seminere Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı ve Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, MHP İlçe Başkanı Uğur Güngör, CHP İlçe Başkanı Haşim Bilal Avcı, Polatlı Belediye Meclis Üyeleri, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Sivil Toplum Kuruluşu Yetkilileri, Oda ve Dernek Başkanları, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın eşi Şaduman Yıldızkaya ve yüzlerce kadın katıldı. Türkiye Belediyeler Birliği’nden Uzman Oğuzhan Gürsoy’un konuşmacı olarak katıldığı seminerde katılımcılara kadının yönetim ve siyasetteki yeri, yerel mekanizmalara eşit katılımı ve yerel yönetimde kadın gücü gibi konularda bilgilendirme yapıldı. Kadın Dostu Kent unvanını alabilmek amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Polatlılı kadınlar el ele birlik ve beraberlik mesajları verdi.

DEMİR: KADIN ELİNİ ATTIĞI HER YERDE FARKINDALIK YARATIYOR

Kadının siyaset  ve yönetimlerdeki yerine ilişkin konuşan AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, “Kadın elini attığı her yerde farkındalık yaratıyor. Bu konuya siyaseten değil, kadın yönetici kadın başkan kadın müdürün  çalıştığı yerlerde her zaman farklı bir ambiyans olmuştur. Kadının bakış açısı farklıdır Kadın bir anne gibi bakar, kadının doğasında anaçlık vardır.  Bazı  kararları alırken incelerken çok daha titiz davranır.  Siyasette de bizlerin sayısının artması çok önemli. Ankara da 25 ilçe içinde tek kadın ilçe başkanı benim.  Hem kendi partimizde hem de diğer partilerde bu sayısınn artmasını istiyorum. Bu çok ciddi bir farkındalık. Kadınların sesi olmak çok farklı bir şey bunu ancak bir kadın anlayabilir. Son zamanlarda kadına yönelik şiddetleri duyuyor ve üzülüyoruz. Kadınların bazı yönden değerlendirildiğinde imkanlar sunulduğunda emin olun bizlerinde üstesinden geliriz.” dedi.

ÖZTÜRK: KADIN DOSTU KENT HEDEFİMİZE ADIM ADIM YAKLAŞIYORUZ

‘Yönetim ve Siyasette Ben de Varım’ seminerinde konuşan Polatlı Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk konuya ilişkin; “Belediye Meclisimizde oy birliği ile alınan karar doğrultusunda hayata geçirilen Yerel Eşitlik Eylem planı kapsamında Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu olarak şehrimizde kadınlarımıza yönelik çalışmalarımıza birbirinden farklı projeler, eğitimler ve seminerler eşliğinde devam ediyoruz. Yerel eşitlik eylem planımızın Ana Öznesi “Kadın”larımız  ,Biz kadınlara seçme ve seçilme hakkı sunan , bugün burada  bu kürsüden seslenme hakkımı bana veren   Muzaffer başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle yad ediyorum. Kadının   tarihten günümüze  yansıyan profiline bakıldığında “Cennet annelerin ayakları altındadır.” hadisi şerifini göz önünde bulundurduğumuzda, dinimizin kadına ne kadar önem verdiği net bir şekilde anlaşılmaktadır. Türklerin en eski destanlarından biri olan Yaratılış Destanının da Yaradana ilham veren ‘’Ak Ana ‘’ adında ki kadındır.Oğuz Kağan Atamızın kutlu eşlerinden biri mavi bir ışıktan, diğeri kutsal bir ağaçtan doğmuş olağanüstü kadınlardır.  Bilge Kağan kitabesinde Kağan ‘’ Sizler Anam Katun, Büyük Annelerim,Hala ve Teyzelerim,’’ sözleri ile hitabına başlamıştır .Cengiz Han halkına konuşma yaparken; ”Ben sizin Hanınızım, bu da benim Hânım diyerek eşini göstermiştir.” Hanım kelimesi günümüze kadar gelmiştir. Türk kadını, Hakan’ın yanında Hatun olarak devlet işlerinde söz sahibiydi.” dedi.

TÜRK KADINI ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDE YENİDEN DOĞDU

Öztürk konuşmasına şu sözlerle devam etti; “1930 yılında kadınlara belediye ve muhtar seçimlerinde aday olma, 1934 yılında da TBMM’de milletvekili olma ve oy kullanma hakkı tanınmasını sağladı. Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınların seçme ve seçilme hakkı, birçok Avrupa ülkesinden önce Türkiye’de sağlandı. Türk siyasi tarihinde ilk olarak 8 Şubat 1935 yılında 17 kadın meclise girerek bir ilki başardılar.1950 yılında Müfide İlhan Türkiye’nin “ilk kadın  il belediye başkanı”dır.Müfide ilhanlardan  bugünlere, Türkiye’de  kadınları siyasetteki sayısı giderek artmıştır. Yeterli midir henüz değil. Anne, çalışan, işveren, eş  , siyasetçi  ve  kadın olarak  Ankara ve Polatlı da kadınları sesi olma hakkına sahibiz. Polatlı da 5 kadın meclis üyesi olarak omuz omuza  verdiğimiz Yerel Eşitlik Eylem Planı çalışmalarımızda en büyük destekçimiz  siz kadınlarımız olacaksınız. Toplumda fırsat eşitliği  yakalamak, kadınlarımızın her platformda eşit olmasını sağlamak adına  daha fazla çaba sarfederek, toplumun  her kesimindeki kadınlarımıza ulaşarak , kadınlarımıza haklarını  anlatmak, adına   başlatmış olduğumuz ;Yerel Eşitlik Eylem Planı çalışmalarıyla Polatlı da kadınların yerel karar alma mekanizmalarında eşit temsil edildiği, eğitim ve sağlık hizmetlerine kolay erişiminin sağladıkları, çalışma yaşamında eşit yer aldıkları  ve şiddete maruz kalmadıkları bir şehir için çalışmalarını sürdüren Polatlı Belediyesi; ‘Kadın Dostu Kent ve Avrupa Yerel Eşitlik Şartını Yerine Getiren Belediye’ unvanını almayı hedefliyoruz. Hedefimize emin adımlarla sizlerin destekleri ve güç Birliği ile yürüyoruz.   Çalışmalarımızda bizlere  destek veren sayın belediye başkanımız Mürsel Yıldızkaya’ ya , Türkiye Belediyeler Birliğine , tüm paydaşlarımıza ,  programımıza katılan siz değerli konuklarımıza,  değerli konuşmacımız  Oğuzhan Gürsoy ‘a teşekkür ederim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.