KADIN MECLİS ÜYELERİNDEN KARACA’YA SERT YANIT

Bu haber 27 Ekim 2022 saat 9:42 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeleri yaptıkları ortak basın açıklaması ile Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca’nın Polatlı Postası Gazetesi Canlı Yayınındaki açıklamalarına yanıt verdi.

Polatlı Belediye Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeleri MHP Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Fatma Erten, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Seda Aşıbol, CHP Belediye Meclis Üyesi Canan Türker ve Zafer Partisi Belediye Meclis Üyesi Ayla Kandemir yaptıkları ortak basın açıklaması ile Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca’nın Polatlı Postası Gazetesi Canlı Yayınındaki PERPA köylü pazarında kurulan “Kadın Emek Pazarı” hakkında açıklamalarına yanıt verdi.

BÜTÜN SORUNLARI SİYASET ÜSTÜ KABUL EDEREK, SİYASİ ROZETLERİMİZİ BİR KENARA KOYARAK ÇALIŞIYORUZ

Ortak basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Kadın dostu Kent Polatlı unvanı alabilme gayreti içerisinde siyasi rozetlerimizi bir kenara koyarak Kadının olduğu her alanda bütün sorunları siyaset üstü kabul ederek ilçemizde gerek iktidar, gerekse muhalefet partilerini temsil eden kadınlarımız ile gönül birliği yaparak Kadınlarımız için yola çıktık. 1 Haziran 2021 tarihinde Polatlı Belediye Meclisinde Yerel Eşitlik Eylem Planı oy birliği ile geçmiştir. 6 ana başlık altında  (eğitim, katılım, kentsel hizmetler, sağlık, istihdam,  şiddetle mücadele) oluşan 3 dönemlik çalışmalar başlamıştır. Daha sonra bütün partileri temsil eden 5 kadın meclis üyesi ile Kadın – Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmuştur. Komisyonumuzun kurulması ile birlikte ilçemizde 50’ye yakın kurum ve kuruluş ziyaret edilip, STK’lar ile çalıştay yapılmıştır. Kurulduğu günden yana eğitimden sağlığa, kadına şiddettin önlenmesinden, istihdama, kentsel yaşamdan, sosyal ve ekonomik katılıma yönelik projeler detaylıca çalışılıp, çocuk, genç ve kadınlara yönelik faaliyetler başlamıştır.”

SAYIN ALİ KARACA’YA HİÇBİR ZAMAN ULAŞILAMAMIŞ, TARAFIMIZA DA GERİ DÖNÜŞ YAPILMAMIŞTIR

“Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın  hayata geçirilme aşamasında istişare yapılması amacıyla sivil toplum kuruluşlarımız aranarak çalıştaya davet edilmiştir. Ancak çok kereler aranmasına rağmen Pazarcılar Odası Başkanı Sayın Ali Karaca’ya hiçbir zaman ulaşılamamış, tarafımıza da geri dönüş yapılmamıştır. Sayın Karaca  ilçenin dinamik taşları STK’larımız ile yapılan çalıştay ve toplantılara da hiçbir zaman katılmamış ve bu sebeple Yerel Eşitlik Eylem Planının amacını da bizlerden dinleyememiş ve öğrenmekte istememiştir.”

ÜRETEN, KAZANAN KADINLARIMIZIN HER DAİM YANLARINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

“Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında istihdam başlığı altında pazar yerlerinde emekçi kadınlarımız, kadın üreticilerimiz ve ürettikleri ürünleri satışa çıkaran pazarcı annelerimiz, ablalarımız ve kardeşlerimize özel stantların tahsis edilmesi faaliyeti gerçekleştirilmesi amacı ile Pazarcılar Odası’ndan Pazar yerinde satış yapan kadınların listesi alınmış ve PERPA pazar yerinde Kadın Emek Pazarı kurulmuştur. Bu faaliyet kapsamında üreten kadınlarımız için bir adım attık, ve her ne sebeple olursa olsun kim ne derse desin biz üreten, kazanan kadınlarımızın her daim yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

KALDIRIMLARI ÜZERİNDE, KARDA KIŞTA, YAĞMURDA SICAKTA GÜNEŞİN ALTINDA SATIŞ YAPARLARKEN SİZ NEREDEYDİNİZ?

“Buradan sayın Karaca’ya sormak isteriz: Hiçbir siyasi rant gütmeksizin ve hiçbir kadınımızı ötekileştirmeden  sadece ama sadece üreten emekçi kadınlarımıza destek olmamız sayın Karaca’yı neden rahatsız etmiştir? Emekçi kadınlarımız yani sizin de tabirinizle ablalarımız, kardeşlerimiz daha düne kadar  Battal Gazi Caddesi  kaldırımları üzerinde, karda kışta, yağmurda sıcakta güneşin altında satış yaparlarken siz neredeydiniz? Üstelik o kaldırımlar sizin başkanlığını üstlendiğiniz hizmet odanızın tam da karşısındayken. Pazarcılar Odası olarak, kaldırımdan dahi ücret alırken, üretici kadınların yanında olduğunu söyleyen Oda Başkanı Sayın Karaca neredeydi?”

DAHA İNSANİ ŞARTLARDA SATIŞ YAPMALARINI SAĞLAMAMIZDAN NEDEN RAHATSIZ OLDUNUZ?

“Sayın Karaca üretici kadınlarımızı Kadın Emek Pazarına alıp, daha insani şartlarda satış yapmalarını sağlamamızdan neden rahatsız oldunuz? “ Önce Polatlılara sahip çıkın diyorsunuz”; Bizler bu çalışmayı yaparken sen Polatlılısın, sen  değilsin diye ayırmadık. Tabi ki bizim önceliğimiz Polatlı; çünkü biz Polatlı Belediye meclis üyeleriyiz. Peki siz Sayın Karaca Polatlı Pazarcılar Odası ve Federasyon Başkanı olarak önceliğinizi ve mesainizi Polatlı’ya harcıyor musunuz? Siz madem bu kadar duyarlı iseniz neden yıllarca kaldırım üzerinde satış yapan kadın üreticilerimizi yaz – kış niye görmezden geldiniz?”

“NEREDE DURURLARSA DURSUNLAR PARA VERMEDEN BURAYA ALMAM” DİYEN KİMDİ?

“Sayın Karaca üreticilerimiz köyden getirdiği sütleri satarken “nerede dururlarsa dursunlar para vermeden buraya almam” diyen kimdi? Belediyemiz süt üreticileri için üretici Pazar alanında ücret alınmaksızın ayrı bir kapalı alan oluşturmadı mı? Türkiye’de soğutucu sistemi olan başka bir Pazar yeri yokken; Polatlı Belediyesi tarafından yaptırılan bu sistemin, pazarcı kardeşlerimizin hizmetine sunulduğunu ve sadece Polatlı Pazar yerinde var olduğunu en iyi bilende sizsiniz. Pazarcı kardeşlerimiz Polatlı’da Perşembe ve Pazar günleri dışında da  Pazar yerinde satış yapma imkanına sahip mi? Evet. Peki Türkiye’de Polatlı gibi kaç Pazar yeri her gün açık acaba?”

“POZ VEREREK SİYASET VE REKLAM YAPIYORSUNUZ” İFADENİZİ ŞİDDETLE KINIYORUZ

“Poz vererek siyaset ve reklam yapıyorsunuz” ifadenizi şiddetle kınıyoruz. Kameralar karşısına geçerek en üst perdeden salvo atmak yerine yıllardır oda başkanı olarak pazarcı kardeşlerimizin sorunlarının çözümü noktasında siz hangi hizmeti yaptınız? Nasıl yaptınız? Üstelik sorunları çözebilecek federasyon başkanlığı kimliğine sahipken. Onu konuşun ve anlatın.”

GÜNDEMDE KALMAK GİBİ BİR NİYETİNİZ VAR İSE BUNU EMEKÇİ KADINLAR VE BİZ KADIN MECLİS ÜYELERİ ÜZERİNDEN YAPMAYINIZ

“Sayın Başkan gündemde kalmak gibi bir niyetiniz var ise bunu emekçi kadınlar ve biz kadın meclis üyeleri üzerinden yapmayınız. Üretici kadınların sorunlarını bu kadar önemsemiş olsaydınız kameralar önünde şov yapmak yerine onların daha iyi şartlarda çalışmalarını sağlayabilir ve ekonomik anlamda iyileştirmeler yaparak hem pazarcılar odası hem de federasyon genel başkanı olarak  elinizi taşın altına koyabilirdiniz.”

ÇALIŞMALARIN DEVAMI SİZ RAHATSIZ OLSANIZ DA GELECEKTİR

“Siyasi anlamda çıkar gözetmeden kadınlarımıza hizmet için yapılan bu çalışmaların devamı siz rahatsız olsanız da gelecektir. Amacınız bağcıyı dövmek değil üzüm yemek ise hep birlikte pazarcı kardeşlerimize daha güzel hizmetler sunabilmek için birlikte çalışmaktan onur duyarız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.