Normalleşiyoruz!

Bu haber 30 Mayıs 2020 saat 13:03 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korona virüsüne ilişkin yapmış olduğu Kabine Toplantısı’nda önemli yeni kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kararlara ilişkin gerekli açıklamalarda bulundu.
“KAMU PERSONELİ, 1 HAZİRAN TARİHİ İTİBARIYLA NORMAL MESAİYE BAŞLAYACAK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık bir aydır, normalleşmeye ilişkin alınan kararları peyderpey açıkladıklarını anımsatarak bugünkü Kabine Toplantısı’nda alınan yeni kararları şöyle sıraladı; “Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Gelişmeleri takip ederek olumsuz bir durum görmemiz hâlinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dâhil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklar.”
KREŞLER VE GÜNDÜZ BAKIM EVLERİNİN TAMAMI DA 1 HAZİRAN’DA AÇILACAK
Kabine toplantısına alınan kararlara ilişkin açıklamalarına yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da buna uygun şekilde 1 Haziran’da açılacak. Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları, kurumlarınca değerlendirilecek. Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.”
İŞLETME SAHİBİ 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR KURALLARA UYGUN BİR ŞEKİLDE İŞİNİN BAŞINDA OLACAK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkâr olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşların maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabileceğini belirterek maske, mesafe ve temizlik şartlarının önemine dikkati çekti.
20 YAŞ ALTINA YÖNELİK SOKAĞA ÇIKMA UYGULAMASININ YAŞ SINIRI 18’E İNDİRİLDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yaş altına yönelik sokağa çıkma uygulamasında yaş sınırını 18’e indirdiklerini bildirerek, “0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak. Yani ikili sistem yok” dedi.
1 HAZİRAN’DA RESTORAN, KAFE, PASTANE, KIRAATHANE, ÇAY BAHÇESİ, DERNEK LOKALİ, YÜZME HAVUZU, KAPLICA TÜRÜ İŞLETMELER AÇILACAK
1 Haziran Pazartesi itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçesi, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmelerin belirlenen kurallar dâhilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğlence mekânları ile nargile satışının kapsam dışı olduğunu, sadece kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmelerin ise saat sınırlamasına tabi olmadığını söyledi.
YOL GÜZERGÂHLARINDAKİ DİNLENME TESİSLERİNİN DE 1 HAZİRAN’DA AÇILACAK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yol güzergâhlarındaki dinlenme tesislerinin de 1 Haziran Pazartesi itibariyle hizmete başlayacağını aktararak şöyle devam etti;
“Plajlar, millî parklar ve bahçeler, belirlenen kurallar dâhilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri 1 Haziran’da onlar da açılıyor. Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleriyle içlerindeki tesisler gece 24.00’e kadar hizmet verebilecektir. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dâhilinde kaldırılmıştır. Sürücü kursları benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek. Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dâhilinde faaliyetlerini sürdürebilecektir. Yani bağlı oldukları kurumlar, onların kendi iç şartlarını belirleyecektir.”
AÇIK HAVA KONSERLERİ SAAT 24.00 İLE SINIRLI OLACAK
Açık havada oturma alanları bulunan yerlerdeki konserlerin saat 24.00 ile sınırlı olmak şartıyla başlayabileceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu konularla ilgili ayrıntılı açıklamaların ilgili kurumlarca kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.
ÜÇ KAVRAMA DİKKAT
Yapmış olduğu önemli açıklamalara son veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak şu ifadelere yer verdi; “Aldığımız kararların, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni normal düzeninde, yine bu üç kavramı söylüyorum: Maske, mesafe, temizlik… Bu hususları aman ihmal etmeyelim. Muhakkak maskeyle dolaşalım, muhakkak fiziki mesafeye dikkat edelim, muhakkak temizliğe dikkat edelim ki bunlar bizim üç vazgeçilmezimizdir. Bunu bir kez daha tekrarlamak istedim” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.