Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 3 saat 15 dakika sürdü. Kabine Toplantısı'nın ardından kameraların karşısına geçen Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Recep Tayyip Erdoğan'ın öne çıkan açıklamaları:

"Türkiye Yüzyılı vizyonumuzdan asla taviz vermiyoruz. Dış politikada büyük bir dönüşüm gerçekleştirdik. Girişimci insani ve Türkiye eksenli bakış açısını dış politikamızda hakim kıldık. Türk ve İslam dünyasıyla münasebetlerimiz son bir asırdaki en parlak dönemini yaşıyor. Avrupa ile ilişkilerimiz karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar çerçevesinde gerçekleşiyor. Victor Orban'ın davetine icabetle Macaristan'a 1 günlük ziyaret gerçekleştirdik. Bu sene 3,5 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 6 milyar dolara ulaştırmada kararlıyız.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN: "RUM KESİMİNİN HAK HUKUK TANIMAZ TAVRIYLA TÜRK KARDEŞLERİMİZİ BAŞ BAŞA BIRAKMAYACAĞIZ"

Geçen Cuma günü Birleşmiş Milletler Barış Gücü Askerlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemenlik alanındaki topraklara yönelik fiziki müdahalesi bizim açımızdan asla kabul edilebilir bir durum değildir. Pile köyünde yaşayan Kıbrıs Türkü'nün kendi vatan topraklarına ulaşımını engellemek ne hukukidir ne insanidir. Barış Gücü gerek köylülere yönelik fiziki müdahalesi gerekse müdahale sonrası yaptığı talihsiz açıklamalarla tarafsızlığına gölge düşürmüş zaten yaralı olan itibarını daha da zedelemiştir. Uluslararası hukukla bağdaşmayan bu tavırlar sebebiyle bölgede gerilim maalesef yeniden tırmanmıştır. Bu müdahaleyi kesinlikle iyi niyetli bulmuyoruz. Garantör bir devlet olarak ara bölge başta olmak üzere adadaki emri vakilere ve hukuksuzluklara rıza göstermeyeceğimiz bilinmelidir. Rum kesiminin hak hukuk tanımaz tavrıyla Türk kardeşlerimizi baş başa bırakmayacağız. KKTC'nin uluslararası alanda hak ettiği yeri almasını temin edeceğiz.  

‘’CHP’’ yeni Ankara İl başkanını seçti! ‘’CHP’’ yeni Ankara İl başkanını seçti!

BM'den beklenen, istikrarı bozucu davranışlar yerine isminin hakkını vererek Ada'daki tüm tarafların insani ihtiyaçlarının çözümüne katkı sunmasıdır.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN: SU TÜKETİMİNDE TASARRUFLU DAVRANMAYA DAVET EDİYORUM

Türkiye Ağustos ayını yüksek hava sıcaklıklarıyla geçiriyor. Bazı şehirlerimizde 50 dereceyi bulan sıcaklıkların ölçülmesi meseleyi ortaya koyması açısından önemlidir. İklim değişikliği suretiyle sadece uzmanların tartıştığı mesele olmaktan çıkmış günlük hayatımızın parçası haline gelmiştir. İklim değişikliğiyle mücadele çerçevesinde atılan uluslararası adımların tamamında yer aldık taraf oldu. Yükümlülüklerimizi yerine getirdik getiriyoruz. Bugün geriye dönüp baktığımızda barajların inşaatlarını durdurmak için yürütülen kampanyaların gerisindeki sinsi niyetleri daha iyi anlıyoruz. Kendi vatandaşlarımızla birlikte tüm insanlığı su tüketiminde tasarruflu davranmaya davet ediyorum.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN: YALAN VE YANLIŞ HABERLERLE PANİK OLUŞTURMAYA KADAR NİCE OYUNLAR OYNANMIŞTIR

Ülkemizi ve vatandaşlarımızı bunaltan bir diğer husus da ekonomik sıkıntılardır. Ülkemizin son 10 yıldır maruz kaldığı siyasi saldırıya kumpasa güvenlik tehdidine ekonomik tuzaklar da eşlik etmiştir. 2019'dan itibaren tuzaklara ekonomimizi mahvetme tehditlerine kadar varmıştır. Mayıs 2023 seçimleri öncesinde de ekonomimizle ilgili yine aynı senaryolar devreye alınmıştır. Yalan ve yanlış haberlerle panik oluşturmaya kadar nice oyunlar oynanmıştır.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN: OTOMOTİV FİYATLARINDAKİ BALON SÖNMEYE BAŞLADI

Son dönemde ekonomik göstergelerde olumlu yönde yaşanan değişikliklerin kalıcı olduğundan kimse şüphe etmesin. Türkiye ekonomisine sadece faiz-kur penceresinden bakanlar yakında yanıldıklarını anlayacaktır. Son aylarda rezervlerdeki iyileşme, risk puanında düşüş, alınan tedbirlerin yerinde olduğunu gösteriyor. Alınan önlemlerle otomotiv fiyatlarındaki balon sönmeye başladı. Fahiş fiyatların olduğu diğer sektörlerde de alınan önlemlerin etkilerini yakında göreceğiz.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN: MİLLETİMİZİN ALIM GÜCÜNÜ YENİDEN ESKİSİNİN DE ÜZERİNE ÇIKARMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

Bugünkü toplantımızda ilave adımları da değerlendirdik. İlave önlemleri aşama aşama devreye alacağız. Ekonomide birinci önceliğimiz tüm vatandaşlarımızın refahını mümkün olan en üst seviyeye çıkarmaktır. Milletimizin alım gücünü yeniden eskisinin de üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu sürecin sonunda enflasyonu vatandaşımızın günlük hayatından çıkaracağız. Tüm vatandaşlarımızdan biraz daha sabırlı olmalarını, bize güvenmelerini istiyoruz. Yaşanan her sıkıntının farkındayız, dillendirilen her serzenişi duyuyoruz.Merkez Bankası'ndaki rezervler 11 Ağustos itibariyle 116 milyar doların üzerine çıkmıştır.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN: ÇADIRLARDA KALAN VATANDAŞLARIN TAMAMININ KONTEYNERLERE GEÇİŞİNİ SAĞLADIK

Bugünkü toplantımızda önemli kararlar aldık. Deprem bölgesine tahsis ettiğimiz 50 bin kişilik toplum yararına programların süresini 9 ay uzattık. Çadırlarda kalan vatandaşların tamamının konteynerlere geçişini sağladık. Ekim Kasım ayından itibaren hak sahiplerine evlerini teslim etmeye başlayacağız. İstihdamı canlandıracak tedbirleri yakında duyuracağız. Hem ekonomideki zorlukların hem hayat pahalılığının hem de depremlerin yol açtığı sıkıntıların üstesinden geleceğiz. Afetzedelerimizle birlikte 85 milyonun tamamından gönüllerini ferah tutmalarını istirham ediyorum.