Gülseren Ceylan kimdir? Mehmet Ali Erbil'in sevgilisi Gülseren Ceylan kaç yaşında ne iş yapıyor? Gülseren Ceylan kimdir? Mehmet Ali Erbil'in sevgilisi Gülseren Ceylan kaç yaşında ne iş yapıyor?

Jasmin Moghbeli kimdir? Jasmin Moghbeli kaç yaşında? Jasmin Moghbeli nereli? Jasmin Moghbeli neden gündemde? Jasmin Moghbeli'nin hayatını sizler için araştırdık...

Jasmin Moghbeli kimdir?

Moghbeli, 24 Haziran 1983'te Batı Almanya'nın Bad Nauheim kentinde İranlı Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi 1979 İslam Devrimi'nin ardından İran'dan kaçmış ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmiş ve orada Baldwin, New York'a yerleşmişlerdi. Moghbeli, öğrenciyken New York'taki Baldwin Lisesi'ne ve Alabama'daki Huntsville Uzay Kampı'ndaki Gelişmiş Uzay Akademisi'ne gitti. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) bilgi teknolojisi ile havacılık ve uzay mühendisliği alanında lisans derecesi aldı ve MIT Mühendisleri için voleybol, lakros ve basketbol oynadı. Jasmin Moghbeli 40 yaşındadır.

Moghbeli, 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri'nde subay olarak görevlendirildi ve AH-1 Süper Kobra pilotu olmak üzere eğitim aldı.Deniz Piyadeleri'nde görev yaptığı sırada üç kez yurt dışına konuşlandı ve 150 savaş görevini tamamladı. Moghbeli, Kaliforniya'daki ABD Donanma Yüksek Lisans Okulu'ndan havacılık ve uzay mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldı ve aynı zamanda Maryland'deki Patuxent Nehri Donanma Hava İstasyonu'ndaki ABD Donanma Test Pilotu Okulu'na katıldı ve Yuma Deniz Piyadeleri Hava İstasyonunda VMX-1 ile helikopter test pilotu oldu. Arizona.

2019 yılı itibarıyla 2.000 saatin üzerinde uçuş süresi biriktirdi ve Afganistan'daki sortiler de dahil olmak üzere 150 muharebe görevinde uçtu.

Haziran 2017'de Moghbeli, NASA Astronot Grubu 22'nin bir üyesi olarak seçildi ve ardından iki yıllık eğitimine başladı.

Ocak 2020'de, diğer 13 kişiyle birlikte NASA Astronot Adayı Eğitim Programından mezun oldu ve resmi olarak "Uluslararası Uzay İstasyonundaki görevler, Ay'a Artemis görevleri ve son olarak Mars görevleri de dahil olmak üzere uzay uçuşuna uygun" oldu.

Mart 2022'de Uluslararası Uzay İstasyonuna SpaceX Crew-7 misyonunun komutanı olarak atandı. Görev, 26 Ağustos 2023'te Uzay İstasyonuna fırlatıldı. Bu onun ilk uzay uçuşu.

Moghbeli dört Hava Madalyası, bir Donanma ve Deniz Piyadeleri Takdir Madalyası ve üç Donanma ve Deniz Piyadeleri Başarı Madalyası aldı. Ayrıca ABD Donanması Test Pilotu Okulu Sınıf 144 Üstün Gelişim Aşaması II Ödülünü ve Sınıf 144 Onur Mezunu olarak Komutan Willie McCool Üstün Öğrenci Ödülünü aldı.