Bursa Teknik Üniversitesinde düzenlenen Yenilikçi Yapı Zirvesi'nde konuşan Moriwaki, Türkiye'nin depremle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini, küçük yaşlardan itibaren eğitimlerin verilmesi ve depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi gerektiğini belirtti. Moriwaki, Türkiye'de yaşanan büyük depremlerin arka arkaya geldiğini ve bu durumun endişe verici olduğunu dile getirdi.

MORİWAKİ'DEN DEPREM UYARISI 

Çanakkale'de yaşanan 2024 yılındaki 4,9 büyüklüğündeki depreme de değinen Moriwaki, bu bölgede sürekli küçük depremler meydana geldiğini ve ileride büyük bir depremin olabileceği uyarısında bulundu. Ayrıca, Bursa'da ortaya çıkan yeni fay hattı hakkında da konuşan Moriwaki, Türkiye'de fay hatlarının sıklıkla depreme neden olduğunu ve bu durumun önemsenmesi gerektiğini belirtti.

AFAD Duyurdu: Kahramanmaraş'ta peş peşe korkutan depremler! AFAD Duyurdu: Kahramanmaraş'ta peş peşe korkutan depremler!

Dünya ortalamasına göre, Türkiye'nin deprem riskinin yüksek olduğunu ifade eden Moriwaki, ülkedeki yapı stokunun büyük bir kısmının izinsiz ve kaçak yapılar olduğuna dikkat çekti. Moriwaki, izinsiz yapılaşmanın önlenmesi, vatandaşların bilinçlendirilmesi ve düzenli tatbikatların yapılması gerektiğini vurguladı.

İHA