Gazze’de İsrail’in saldırıları devam etmekte. Gazze için 500 ton yardım ekipmanını taşıyacak geminin hazırlıklarında son aşmaya gelindi. Yükleme işlemleri yapılan geminin bugün ( 9 Kasım) gününde, İzmir Alsancak Limanı'ndan, Mısır’ın El- Ariş Limanı'na doğru yola çıkması bekleniyor.

Yola çıkması beklenilen gemide; sahra hastaneleri, ambulanslar, ilaç ve tıbbi malzemeler olmak üzere toplamda 500 ton yardım ekipmanı yer almakta. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze'ye yönelik yapılan yardımlar için  yapmış olduğu açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı: "Bugün yola çıkması beklenen gemiyle; ilaç, tıbbi cihaz, 8 adet sahra hastanesi, 20 ambulans ve tıbbi sarf dahil yaklaşık 500 ton yardım ekipmanını ulaştırıyoruz." 

Yeni Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Boz kimdir? İsmail Boz kaç yaşında nereli? Yeni Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Boz kimdir? İsmail Boz kaç yaşında nereli?

"Gemi, Gazzeli kardeşlerimize yardım etmek için Mısır El-Ariş Limanı'na doğru yola çıkacak"

Sağlık Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanı Şükrü Yorulmaz, Alsancak Limanı'nda basın mensuplarının sorularını cevaplayarak önemli açıklamalarda bulundu. Yorulmaz, "Hazırlıklarımızda sona ulaştık. Şu anda konteynerlerimiz gemilerimize yükleniyor. Konteynerlerimizden sonra ambulanslarımız da gemiye yüklenecek. Konteynerlerimizde ağır iklim sahra hastaneleri ve şişirilebilir tipte sahra hastaneleri bulunmakta. Bu hastaneler tam donanımlı hastaneler olup; laboratuvar, görüntüleme sistemleri, yoğun bakımlar, ameliyathaneler, hasta takip üniteleri, hepsi bulunmakta. Aynı zamanda burada çalıştırılacak personel içinde yine personel barınak üniteleri de mevcut. Öte yandan, barınak ünitelerimizde; mobil mutfaklar, aşevleri, mobil yatakhaneler mevcut. Oraya gidildiği zaman tam teşekküllü bir hastane şeklinde hizmet verilebilecek. Bunlar daha önce dünyada kendini ispatlamış kapasiteler. Dünyanın farklı ülkelerinde yine bu şekilde ağır iklim sahra hastanelerini kurduk. Onları hala işlettiğimiz noktalar mevcut. Burada da yine aynı şekilde daha güçlü bir kapasiteyle Gazzeli kardeşlerimize yardım etmek için Mısır El-Ariş Limanı'na doğru yola çıkacak. Yüklemenin öğleden sonra bitmesini umut ediyoruz. En kısa sürede El-Ariş Limanı'na ulaşmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

"Kurulum işlemlerini gerçekleştireceğiz"

Ekibi ile birlikte, Kahire Havalimanında gemiyi karşılayacağını aktaran Yorulmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Ben ve ekibim Kahire Havalimanında gemiyi karşılayacağız. Orada Sağlık Bakanlığımız ve Mısır Sağlık Bakanlığı istişareleri doğrultusunda uygun görülen yerlere sahra hastanelerinin transfer ve kurulum işlemlerini gerçekleştireceğiz. Muhtemel bir ateşkes durumunda amacımız; Gazze'de sahra hastanelerimizi işletip gerekirse oradaki tüm Filistin hastanesiyle beraber insanları sağlık hizmetinde bulunmak." dedi.