Eskişehir'de İz Derneği tarafından, vatandaşlara afet bilincini artırmak amacıyla 6 Şubat 2023 tarihindeki depremde yapılan çalışmaları sergileyen bir resim sergisi açıldı.

Ekran Görüntüsü 2024 02 10 152201

BİM’den beklenen dev indirim! İşte 1 Mart'ta BİM'den heyecan verici indirimli ürünler BİM’den beklenen dev indirim! İşte 1 Mart'ta BİM'den heyecan verici indirimli ürünler

"HER RESMİN BİR HİKAYESİ VAR"

İz Arama Kurtarma ekipleri, Adıyaman'daki depremde Arama Kurtarma çalışmalarına katılmıştı. Dernek gönüllüleri, afet bilincini yaymak için düzenledikleri sergide vatandaşlara bilgi verdi. Sergide, her resmin bir hikayesi olduğunu vurgulayan Şenol Çiçek, enkaz altında yaşadıklarını anlatan resimlerin hikayelerini paylaştı. Çiçek, 6 Şubat depreminin asrın felaketi olduğunu belirterek, bu tür olaylardan ders çıkarılarak daha dikkatli ve önlemli olunması gerektiğini dile getirdi.

Ekran Görüntüsü 2024 02 10 152132

BU FELAKETİN UNUTULMAMASI GEREKİR

İz Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda arama kurtarma ekibinde yer alan Şenol Çiçek, resim sergisini afet bilincini artırmak amacıyla düzenlediklerini ifade etti. Çiçek, “İz Derneği olarak biz Adıyaman'da depremin ilk anında Adıyaman’a görevlendirildik. İlk on gün arama kurtarma saha sonraki günlerde 75 gün insani yardımda bulunduk. Orada bir aşevi kurduk. İnsanlarımıza üç öğün yemek vermeye çalıştık. Şu anda oradaki depremzedelerden bir gönüllü ekibimiz oluştu. Geçtiğimiz günlerde orada da bir eğitim verdik. Ekibimiz dün döndü.

Bu felaketlerin unutulmaması gerekir. Çünkü ülkemiz deprem bölgesi, afetler çok olmaya başladı. Bu konuda bireysel eğitim, bireysel bilinç çok önemli. Dolayısıyla biz de bu bilinci insanlara aşılamak ve insanları bilinçlendirmek için bu tarz faaliyetleri yapıyoruz. Sergimiz cumartesi ve pazar iki gün boyunca açık olacak. Adıyaman’daki enkazlarda ve orada yaptığımız insani yardım çalışmalarından oluşuyor sergimiz. Adıyaman’da 120 kişilik bir ekiple hizmet verdik. Sergiye vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor” diye konuştu.