İYİ PARTİ’DEN BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Bu haber 07 Mayıs 2020 saat 9:50 'de eklendi.

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ve İYİ Parti İlçe Başkanı Muharrem Durukan düzenledikleri basın toplantısında şu açıklamalarda bulundular.

Yakın tarihte hiçbirimizin yaşamadığı, şahitlik etmediği olayla karşı karşıya gelindiğini ifade eden İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk şu açıklamalarda bulundu.

Öztürk, “ Özellikle 11 Mart 2020 günü ülkemizde ilk vakanın ortaya çıkmasından sonra uzunca bir süre ilçemiz hem Ankara ve Türkiye ve dünyada yoğunca bir süre pandemiden dolayı hepimiz evde kaldık. Bu çağrıları tüm siyasi partiler, odalar, dernekler hep birlikte yaptık. Çünkü yakın tarihimizde hiçbirimizin yaşamadığı, şahitlik etmediği olayla karşı karşıyaydık. Şu ana kadar çaresi bulunmamış, gözle görülmeyen zerrenin dünyayı ne hale getirdiğini hep birlikte tanıklık ettik. Tabi ülkemizde Sağlık Bakanlığının başlangıçta almış olduğu kararlarla şu an için belki de ölüm vakası anlamında 3 binin üzerinde hayatını kaybeden vatandaşımız var hepsine buradan rahmetle anıyorum ” dedi.

SOKAĞA DOĞRU BİR YÖNELİŞ OLDU

Öztürk, “ Yoğun bakımda ve hastanelerde yatan vatandaşlarımıza da Cenabı Allah’tan acil şifalar diliyorum. Süreç hakikaten zor hepimiz birçoğumuz tanıdıklarını, eşini, dostunu, arkadaşını bu dönemde yitirdi. Ben de 30 yıllık yakın bir dostumu kaybettim geçen hafta İstanbul’da çok üzücü. Bu rahatsızlık başlangıçta 60 – 65 yaş üstü bir hastalık dendi ileri yaş hastalığı dendi ama süreç ilerlediğinde gördük ki bunun yaşla alakası değil 30’lu, 40’lı, 20’li yaşlarda da ne yazık ki hayatının baharında da birçok canı aldı. Şu dönemde havaların ısınması ve özellikle vatandaşlarımızın içeride uzunca bir süre evde kalmasından dolayı da tekrar sokağa doğru bir yöneliş oldu ” dedi.

HEMŞERİLERİMİZE TEKRAR EVDE KAL ÇAĞRISI YAPMAK İSTİYORUZ

Öztürk, “ Biz burada tüm hemşerilerimize tekrar evde kal çağrısı yapmak istiyoruz. Zorunlu hallerde de mutlaka maskeleriyle, eldivenleriyle dışarı çıkmasını ve sosyal mesafeyi olabildiğince korumalarını istirham ediyoruz onlardan. Çünkü onların sağlıklarında önemli hiçbir şey yoktur. Tabi bu süreçte özellikle işini kaybeden vatandaşlarımız oldu, iş yerini kaybeden, kapatan küçük esnaflarımız oldu, fabrika işçilerimiz oldu. Başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız, Millet İttifakı’nın Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş olmak üzere tüm büyükşehir ekipleri yaklaşık 2 aydır hiç ara vermeden Ankara’nın 25 ilçesinde tüm mağdurlara dokunmaya çalıştı. Bu süreci Mansur Bey ciddi anlamda Türkiye’ye örnek olacak şekilde yönetti. Bunu başlattığı yardım kampanyalarıyla, ilk projelerle de hem ulusal hem yerel basında hep birlikte tanıklık ettik. Bu çalışmalarda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

25 İLÇEMİZDE YARDIM KAMPANYALARI BAŞLATTIK

Öztürk, “  Ankara Büyükşehir Belediyesi 500 bin aileye yakın evinde kalan vatandaşlara, mağdur vatandaşlara ihtiyaç kolilerini ulaştırdı. Aynı zamanda işini kaybedenlere biliyorsunuz 17 bine yakın vatandaşımıza nakdi yardımında bulundu bulunmaya da devam ediyor. 200 den fazla bildiğim kadarıyla terziye makinalarıyla istihdam alanı yarattı ki günlük yaklaşık tam gün çalışan bir terzi 200 TL’ye yakın bir para kazanıyor çalıştığı süre boyunca. Maske üretiliyor ve üretim fazlalığında, ihtiyaç fazlalığında vatandaşa ücretsiz dağıtılıyor günlük 150 binden fazla maske büyükşehir belediyesi tarafından dağıtılıyor. Bizlerde İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı olarak yaklaşık 30 gün önce kendi imkanlarımızla 25 ilçemizde yardım kampanyaları başlattık. Çünkü bu bir süreklilik yani bir eve ihtiyaç olarak bir koli verildiğinde o evi kurtarmış olmuyorsunuz ama bizler Türk Milletinin kendi şahsına münhasır özelliklerimizden dolayı da yardımlaşmayı severiz, paylaşmayı severiz” dedi.

350 AİLENİN KİRA, ELEKTRİK, SU, DOĞAL GAZ FATURALARINI ÖDEDİK

 Öztürk, “ Bizde bu dönemde “Paylaşmak İyiliktir” sloganıyla da yola çıktık ve her Salı, Çarşamba günleri Ankara’nın 25 ilçesinde eş zamanlı aynı anda ailelerimizle buluşup onlara yardımları ulaştırıyoruz. Bugünde Ankara İl Başkanlığı olarak Polatlı, Haymana, Gölbaşı ve Bala ilçesine gideceğiz. Aynı zamanda diğer ilçelerimizde metropol ilçelerimizdeki ilçe başkanlarımız, kadın kollarımız ve gençlik kollarımızda şu anda kendi ilçelerinde yardım kolilerini vatandaşa ulaştırmakta. Bugün itibariyle 4 bini geçtik 4 bin aileye yardımımız oldu. 350 ailenin de yaklaşık kira, elektrik, su, doğal gaz faturalarını ödedik. Bu dönemde yapmamız gereken buydu. Bunu kesinlikle reklam olsun, siyaseten kullanmak için değil şunu özellikle ifade etmek istiyorum. Burada yapmış olduğumuz basın toplantısını yardımı niye ön plana çıkarıyorum çünkü birçok insan evinden çıkamıyor. Bana gelen telefonlardan bildiğim için insanlarda güvenecek yere yardım etmek istiyor” dedi.

RAMAZAN İYİLİKTİR  RAMAZAN PAYLAŞMAKTIR

Öztürk, “  Sizler aracılığıyla basın ve sosyal medya aracılığıyla bunu kamuoyuyla paylaştığımızda tüm samimiyetimle söylüyorum 2 gün sonra ilçe başkanımıza, bizlere telefonlarla insanlar 100 lira 200 lira 300 lira yardı yapmak istediklerini ifade ediyorlar bu yardımlarda onların bağışlarıyla oluşan yardımlar. Bugün İl Yönetim Kurulu Üyemiz Emekli Emniyet Müdürümüz İlhan Sapmaz abimizle geldik sağ olsun onun katkısıyla bugün bu işi yapıyoruz. Geldiğimiz noktada herkes birbirine yardım etmek zorunda. Türkiye’nin bir şansıda özellikle Müslüman ülkelerin bu süreçte benim şahsi kanaatim Ramazan Ayı’na denk gelmesi. Ramazan iyiliktir, Ramazan paylaşmaktır bunu tüm Ramazanlarda yaparız. Herkes komşusuna bir tabakta olsa ekmeğini ikram eder, pidesini bölüşür, çıkamıyorsa ona ekmek götürür pide götürür. Bu bizim bir geleneğimizdir. Allah’a çok şükür şu anda da Türkiye’nin her yerinde de bu paylaşmayı görüyoruz. Yani iktidarıyla, muhalefetiyle tüm partilerin yardım kampanyasını kendi ölçülerinde yapması bence taktire şayan bunun eleştirilecek hiçbir tarafı yok” dedi.

BALTAYI TAŞA VURDU

Öztürk, “ Zaman zaman bu eleştirilere de maruz kalıyoruz. Özellikle Ankara’yı çeyrek asır yöneten Sayın Melih Gökçek eski başkan Güdül İlçemizde aynı bu paketlerden yapmış olduğumuz yardımları Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımlarını İYİ Parti dağıtıyor diye.  Baltayı taşa vurdu. Bunlar bizim helal paralarımızla aldığımız, kendi imkânlarımızla yaptığımız, hayırseverlerin bizimle buluşturduğu, yardım kolileri.  Resimleri kendisi tabii ileri bir yaşta olduğu için büyük bir ihtimalle Büyükşehir kolileri ile kendi kolilerimizi ayırt edemedi. Bu konuda twit atmaya başladı” dedi.

YARDIMLARDA HİÇBİR BELEDİYENİN BİR DELİKLİ KURUŞU YOKTUR

Öztürk, “ Bu konuda tekrar kendisine sesleniyorum, İYİ Parti Ankara İl başkanlığının yapmış olduğu yardımlarda hiçbir Belediyenin bir delikli kuruşu yoktur. Tamamen kendi partililerimizin kendi helal rızıklarından ayırdığı yardım kolileridir. Biz bunları ulaştırıyoruz. Bugün adalet ve kalkınma partisi, Milliyetçi hareket partisi Cumhuriyet halk partisi tüm partiler yardımlar yapıyor. Ben bundan çok mutluyum. Bundan niye insanlar rahatsız olur onu da anlamış değilim” dedi.

GÜN DAYANIŞMA VE BİRLİK GÜNÜ

Öztürk, “ Siyasi partiler, dernekler bugün yapmayacakta ne zaman yapacak Özellikle buradan oda ve derneklere çağrıda bulunmak istiyorum.  Üyelerine mutlaka bu anlamda ziyaret etmelerini söylüyorum. Çünkü gün dayanışma ve birlik günü. Yapmış olduğumuz çalışmalar bunlar şimdi buradan sonra Haymana’ya hareket edeceğiz. Biliyorsunuz bundan 4 gün önce bir ev yandı.  O evi ve aileyi ziyaret edeceğiz Ankara Büyükşehir belediyemiz bir konteynır ev gönderdi. Ailenin durumuna bir bakıp ihtiyaçlarını tespit edip,  bizde parti olarak Aileye yapmamamız gereken yardımları yapacağız. Hasan çiftçi İsminde bir kardeşimizin ramazan günü evi yanmıştı oraya hareket edeceğiz. Oradan Gölbaşı ilçemize ve bala ilçemize de son yardımlarımızı ulaştırıp,  bugünü tamamlamış olacağız. Kısmet olursa da Cuma günüde Ak yurt, Çubuk, Kalecik o bölgelerde olacağız. Tüm Polatlı hemşerilerimizim yardıma davet ediyoruz. Komşusu açken tok yatan bizden değildir sözüyle çıktığımız bu yolda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz ” dedi.

İNSANLIĞIN ÖLMEDİĞİNİ GÖRÜYORUZ

Öztürk, “ Amerika Birleşik Devletlerinde şuanda da bir ay önce kendi gazetelerinde ulusal basınından bize taranıp gönderildiği okuduğum için söylüyorum. Şuanda iki stok yapılıyor. Gıda ve silah stoğu. ABD’de biliyorsunuz silah satışı serbest sebebi de bu sürecin pandeminin bittikten sonra ülkede bir kaos yaşanması, ekonomik anlamda ülkede bir çatışma ve yağmanın olmasından korkuyorlar. Ülkemizde inşallah böyle bir şey bugüne kadar vuku bulmamış.  Çünkü bizde hiç kimse hiç kimseyi unutmamış, zaman zaman sosyal medyada o videoları görüyoruz. Son model arabada iki gencin kağıt toplayan insanlara küçük kutu ve cips paketleri içerisinde para ve hediyeler verdiğini görüyoruz. Burada hala insanlığın ölmediğini görüyoruz. O gençlerimizindin buradan alınlarından öpüyorum. Genel Başkanımızın bir ifadesi vardı. Endişem şu demişti kendisi; “ Cüzdansızlarla, vicdansızların kavgası başlayacak tek endişem bu“ demişti. İnşallah Allah Cüzdansızlarla vicdansızların kavgası bu ülkede vuku bulmaz” dedi.

İNSANLAR HOBİ OLSUN DİYE Mİ KREDİYE MÜRACAAT EDER?

Öztürk, “ Sayın Damat Berat Albayarak’ın almış olduğu kararları da yeterli bulmuyoruz. Yani Nisan – mayıstan daha iyi olacak. Mart- Nisan’dan daha güzeldir bu söylemlerle bu süreç idare edilmez.  Polatlı’da yaşıyoruz Herkeste bunu biliyor. Kredi veren kurumlar var. Gidin sorun kaç kişi alabilmiş şartlar borcu olamayacak şu olmayacak bu olmayacak bu şartlarda kim zaten giderde kredi alır. İnsanlar hobi olsun diye mi krediye müracaat eder? Ağırlaştırılmış şartlar var ve birçok insan bu can suyu kredilerinden yararlanamıyor. Ve esnafımız çok ciddi anlamda sıkıntıda ” dedi.

EFENDİLER KURTULUŞ SAVAŞI ŞİMDİ BAŞLIYOR

Öztürk, “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklal harbinden sonra; “Efendiler kurtuluş savaşı şimdi başlıyor.” İşte bizim pandemiden sonra esas mücadelemiz ondan sonra başlayacak. Çünkü ötelenen krediler iş yerlerini kapatan, kapatmak zorunda kalan birçok esnafımız Haziran ayından sonra kira borçları devasal bir kütle ile karşı karşıya geleceğiz. Eğer şanda bunun tedbirleri alınmazsa tıpkı virüs gibi ocak ayında genel başkanımız grup toplantısında şunu söylemişti. Sayın Cumhurbaşkanımıza hitaben, Sahra hastanelerini kurdunuz mu yerlerini planladınız mı? Maske stoklarına baktınız mı Dezenfektan stoklarına baktınız mı? Aşı çalışmaları için bir bütçe ayırdınız mı bunları Ocak ayında ibra etmiştik. Şimdide buradan çağrıda bulunuyoruz. Sadece ben değil İYİ Parti’nin tüm kurmayları ve muhalefet bu çağrıda bulunmaya devam ediyor” dedi.

İNSANLARA CAN SUYU VERMİŞ OLMUYORSUNUZ

Öztürk, “ Ne yazık ki Berat Albayrak sadece günü kurtarmanın derdinde olduğu için bundan sonra ki süreçle ilgili bir açıklama yapmadı yani beklentimiz şu bundan sonraki sürecin esnafları daha ciddi anlamda rahatlatacak yani ismi ile olmuyor. Can suyu yazınca bunları spotlarla tırnak içine alınca insanlara can suyu vermiş olmuyorsunuz. Can suyu somut olarak uygulanmalıdır. Gün bugün Çünkü bir Fransa devlet başkanı çıkıpta ben ülkemde ki kimseyi iflas ettirmeyeceğim hiç bir iş yerini kapattırmayacağım kimseyi işsiz bırakamayacağım diyorsa biz aynı durumu T.C Cumhurbaşkanından bekleriz vatandaşlar olarak bu da en doğal hakkımız” dedi.

UN ÇUVALLARINI YALNIZ VERMEYELİM

Öztürk, “ Bu arada İçeride bir liste gördüm. Sağ olsun bir yönetim kurulu üyemiz 50 çuval un bağışlamış başkanımda demiş ki bu çuvalları yalnız vermeyelim, üyelerden para topluyorlar yanına yağ, şeker, bulgur koyup bir 50 paketini de Ramazan öncesi dağıtacaklar” dedi.

KÜÇÜK ESNAFIMIZ MAĞDUR OLDU

Yetkin Öztürk özellikle Ülke gündemine değinirken İYİ Parti İlçe Başkanı Muharrem Durukan yardım kampanyaları yaptıklarını bildirerek şu açıklamalarda bulundu.

Durukan, “Ekonomik olarak kötüye gidiyoruz biliyorsunuz Pandemiden önce. Pandemi ile birlikte küçük  esnafımız ve çalışan kesimler daha da mağdur oldu bu anlamada yardıma muhtaç insanların sayısı arttı Bizde kendi partimiz olarak diğer partilerde olduğu gibi Kendi aramızda topladığımız paralarla yardımlar yapmaya çalışıyoruz İl başkanımıza da bu anlamda bize destek olduğu için teşekkür ederiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.