İTİRAZLAR KABUL EDİLDİ

Bu haber 08 Ağustos 2022 saat 10:12 'de eklendi.

İstiklal, Zafer ve Eski Polatlı Mahalleleri 1/1000 ölçekli İmar Planı itirazları Cuma akşamı Belediye Meclis toplantısında görüşüldü. Vatandaşın plana yaptığı itirazlar AK Parti ve CHP’nin oyları neticesinde oy çokluğu ile kabul edildi. MHP grubu itirazların reddedilmesi yönünde oy kullanırken İYİ Parti grubu ise çekimser kaldı.

Haziran ayında Polatlı Belediyesince askıya çıkarılan ve askı süresi boyunca çok sayıda itiraz dilekçesi alan İstiklal, Zafer ve Eski Polatlı Mahalleleri 1/1000 ölçekli İmar Planı, Polatlı Belediye Meclisi Ağustos ayı üçüncü toplantısında görüşüldü. 70’den fazla itiraz dilekçesi hakkında İmar Komisyonunda AK Parti ve CHP’li üyelerin oy çokluğu ile itirazların kabul edilmesi yönünde karar çıktı. Komisyon Raporu Mecliste yine oy çokluğu ile kabul edildi. Vatandaşın konuya ilişkin itirazları kabul edilmeseydi, birçok hak sahibinin karşı çıktığı bu plan olduğu gibi meclisten geçirilmiş olacaktı. Vatandaşın itirazlarının kabul edilmesi ile planın yeniden gözden geçirilecek olması hak sahiplerinin rahat bir nefes almasını sağladı. Plana ilişkin itirazların Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülmesinin ardından planın yeniden yapılması veya düzenlenerek yeniden askıya çıkarılması gündeme gelebilecek.

BAŞLICA SEBEPLER PLANIN ESKİ OLMASI VE EMSAL DEĞERLERİNİN EŞİT DAĞITILMAMASI

Toplantıda öncelikle AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Akkaya tarafından imar komisyonunun konu hakkında raporu okundu.Rapora göre itirazların Planın eski olması ve değişen şehir şartlarının göz önünde bulundurulmadığı, ayrıca kentin muhtelif yerlerinde onaylanan imar planlarında emsal değerlerinin eşit dağıtılmadığı gerekçeleriyle kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE SUNULACAK

Raporda şu ifadeler yer aldı: “Komisyonumuzca yapılan incelemeler neticesinde; İsmail BOZDAĞ ve Cemal ÖZALP’ın Ankara Polatlı İlçesiİstiklal, Eskipolatlı ve Zafer Mahallelerinde 1/1000 Ölçekli Uygulama imar Planı Revizyonu itirazına ilişkin reddedilerek imar planının kesinleştirilmesine yönelik oylarına karşılık, Mustafa AKKAYA, Murat DENİZ ve Şah İsmail TETİK’in; Planın eski olması ve değişen şehir şartlarının gözönünde bulundurulmadığı, ayrıca; kentin muhtelif yerlerinde onaylanan imar planlarında emsal değerlerinin eşit dağıtılmadığı gerekçeleriyle itirazların kabul edilmesi talepleri bulunduğundan imar planına yapılan itiraz konularının oy çokluğuyla kabul edilerek Ankara Büyükşehir Belediyesine sunulmasına komisyonumuzca karar verilmiştir.”

AKKAYA: 75 VATANDAŞIMIZ MAĞDUR

Komisyon raporunun okunmasının ardından MHP grubu tepki gösterdi. Bunun üzerine tekrar söz alarak kürsüye çıkan Meclis Üyesi Mustafa Akkaya; “Burada 75 vatandaşımız gelmiş bu plan hakkında itiraz dilekçesi vermiş. Bunu kabul etmekte neden sıkıntı görüyorsunuz? İtirazları Büyükşehir Belediyesinde incelesinler, Polatlı’nın yararına ne gerekiyorsa onu yapsınlar. Ben bunu anlamıyorum, neden bu kadar eleştirdiniz? Biz böyle uygun gördük, partimiz böyle uygun gördü, grubumuz böyle uygun gördü. 75 tane vatandaş mağdur olduğu için biz de bu itirazları kabul ettik.”diye konuştu.

YILDIZKAYA: 16 YILLIK ÖLÜ PLANI DİRİLTTİK

AK Parti ve MHP gruplarının konu hakkında görüşlerini dile getirmesinin ardından Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konuştu. İtirazların reddedilmesi gerektiği görüşünü savunarak sebeplerini açıkladı. Yıldızkaya’nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“İstiklal Planı’nın 5000’liği 2006 Yılında Yakup Bey döneminde yapılmış. 16 Yıllık bir süreç. Ama uygulanamamış. Neden uygulanamamış; vatandaştan %50 civarında bir kesinti yapılmış, dolayısıyla plan ölü doğmuş. Konu 8 yıl boyunca çözümsüz bırakılmış. Biz 2014 Yılında göreve gelince planı tekrar ele aldık. Ancak geçmişte imar planları ile ilgili bütün yetki Polatlı Belediyesinde iken 2014’ten itibaren yetkinin hemen hepsi Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek vatandaş kesintisini %45’e düşürmek için plan sınırını genişletmek istedik. Ancak Büyükşehir Polatlı’da yeterince planlı alan var gerekçesiyle uygun bulmadı.Hal böyleyken ben de 2006 yılında belirlenen sınırlar içerisinde vatandaşlarımızın haklarının maksimum seviyede korunması için teknik heyetimize talimat verdim. Hatta Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyon Başkanı Sayın Mehmet Emin Ayaz’ı davet ederek, alanı yerinde inceledik. Yıllar süren çalışmalar sonunda 16 yıllık ölü planı dirilttik. Her cm2’si için Büyükşehir İmar Dairesi personeli ile istişare halinde olduk. Askıya çıktı, yasal süresinde kesinleşti.Bundan sonra görevimiz gereği 5000’liğe uygun 1000’lik plan hazırladık. Hazırlanan bu planı bu yıl nisan ayında sizler oybirliği ile onayladınız. Maden sorun vardı. O zaman niye onayladınız demezler mi? Diyorum ve soruyorum. Neden onayladınız?”

İTİRAZLAR OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Vatandaşın plana yaptığı itirazlar AK Parti ve CHP’nin oyları neticesinde oy çokluğu ile kabul edildi. MHP grubu itirazların reddedilmesi yönünde oy kullanırken İYİ Parti grubu ise çekimser kaldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.