İSTİKLAL PLANINA 75 İTİRAZ

Bu haber 06 Ağustos 2022 saat 11:30 'de eklendi.

MECLİSTE İMAR PLANI ANLAŞMAZLIĞI

Haziran ayında Polatlı Belediyesince askıya çıkarılan ve askı süresi boyunca çok sayıda itiraz edilen İstiklal, Zafer ve Eski Polatlı Mahalleleri 1/1000 ölçekli İmar Plan Revizyonu ilanının askı süresinin sona ermesinin ardından konu Belediye Meclisi Ağustos ayı ikinci toplantısında gündeme geldi. Meclis toplantısında MHP grubu 70’ten fazla itiraz dilekçesinin reddedilmesi gerektiğini savunurken AK Parti, CHP ve İYİ Parti itirazların kabul edilmesi yönünde görüş ortaya koydu.

YILDIZKAYA: BU PLANIN BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇMESİ GEREK

AK Parti, CHP ve İYİ Parti Meclis Grupları söz konusu imar planı hakkında vatandaşların itirazlarının değerlendirilmesini talep ederken, MHP grubu çeşitli gerekçelerle itirazların reddedilmesini savundu. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, mecliste konuya ilişkin yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu plan 2006 yılında Yakup bey döneminde yapılmış bir plan. Fakat plan uygulanamıyor. Alan 870 hektar. Plan yapılırken DOP yüksek yapılmış. Yüzde 50. Çok büyük bir kamulaştırma bedeli çıkmış. Plan kalmış. Biz gelince talepte var planla ilgili çalışma yapalım demişiz. Çözülemiyor mesele o zaman alanı genişletelim demişiz. Yani imar planının alanını biraz daha genişletelim, kesintiyi düşürelim uygulansın plan demişiz. Fakat bu haliyle yaptığımız çalışmalar Büyükşehir Belediyesi reddetmiş. Polatlı’da yeterince konut alanı var. Daha fazlasına gerek yok demişler. Daha önce yine o dönemlerde Eskipolatlı yolu üzerinde bir takım kooperatifler yapılmış. Mevzi imar uygulamalarıyla yapılmış. Onlar bugün hala altyapıdan mahrum insanlar. Kanalizasyon, gaz sorunları var. Bu planın her gecikmesi bir sorun teşkil eder. Burada o zaman ki yapılan plana göre yaşayacak kişi sayısı 65 bin olarak belirlenmiş. Biz yeni planda DOP’u düşürmek için yaşayan kişi sayısını mecburen 56 bine düşürmüşüz. Burada TEİAŞ yıllar önceki plan görüşlerini değiştirmiş, enerji nakil hatlarının altında daha geniş bir alan bırakılmasını istiyor. Bölgede bir terminal alanı, fuar alanı oluşturmak gerekiyor. Stadyum projesi var. Dolayısıyla bu planın bir şekilde hayata geçmesi gerek.”

“VARSA GEREKÇENİZ BİZ DE SİZİNLE OY KULLANALIM”

“Vatandaşlarımız istiyor ki yüksek emsal olsun, saygı duyarız. Ama burada bu planın dışında herhangi bir emsal değişikliği zaten yetkimiz değil. Yapmak demek planı patlatmak demektir, çalışmaz olur. Biz istemez miyiz vatandaşların haklarını vermek. İstediklerini vermek ne güzel şey olur. Ama teknik anlamda bu verilemez. Onun için bu planı değerlendirirken o insanları tek tek değerlendiriniz. Geçen ay gündemdeydi erteledik. İnsanlar gaz ve kanal bekliyor. Ama her gün şehre zaman kaybettiriliyor. Karayollarının yoldan dolayı protokolü var belediye ile. Yani bunların hepsini geciktirerek aynı zaman da kamuya da zarar veriyorsunuz. Biz isteriz ki halk istiyor istedikleri gibi olsun ama olmazı olduramayız ki. Bize gelen taleplerde emsal artırılsın demiş ne olsun söylememiş artsın demiş. Biz kepçeyle alıp bir yerden bir yere vermiyoruz ki. Öyle bir şey yok zaten planları Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Siz bu planı daha önceden onayladınız. Bu haliyle onaylandı. 5000’liği gönderdik, 1000’liği onaylamış oldunuz siz buradan. Vatandaşımız tabi yasal hakkını kullansın ama işin makulünü bulmak gerekiyor. Bir haklı gerekçe bulmak gerekiyor. Varsa gerekçeniz biz de sizinle oy kullanalım. Ama bu işin böyle devam etmesi bu bölgedeki plan çalışmasının akamete uğraması anlamına gelir, plan yapılamaz ve siz yine orada evet burada hayır demiş olursunuz.”

AKKAYA: VATANDAŞIN LEHİNE OY KULLANACAĞIZ

Meclis toplantısında konuya ilişkin açıklama yapan Ak Parti Meclis Üyesi Mustafa Akkaya 75 kişinin hak sahibinin plana itiraz ettiğini, Ak Parti olarak buna duyarsız kalmayacaklarını, oylamada vatandaşın lehine oy kullanacaklarına belirtti. Mecliste sadece MHP’nin muhalefet ettiği İstiklal Zafer Eskipolatlı planı emsal ve plan yönünden hak sahiplerini büyük ölçüde mağdur ediyor. Şehrin Üç Pınar Şehitlik bölgesine 1,80 emsal 16 kat verilirken, şehrin alt kısmına Şentepe İstiklal Zafer Eskipolatlı gibi mahallerine ise 0,60 emsal 4-6 kat verilmesi İmar adaletsizliğini ilçede bir defa daha karşımıza çıkarıyor. İşte bu ve buna benzer hak kayıplarının ortadan kalkması İçin vatandaşın lehinde itirazları kabul kararı alacaklarına işaret eden Ak Parti, CHP ve İyi parti Meclis grubu planın tekrar görüşülerek hak ve hakkaniyet çerçevesinde yeniden düzenlemesi gerektiğine işaret ettiler. Plan Cuma akşamı toplanacak belediye meclisinde tekrar gündeme gelerek oylamaya sunuldu. Cuma akşamı yapılan meclis toplantısında alınan kararlar ve konuya ilişkin detaylar Pazartesi günü gazeteniz Polatlı Postasında…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.