İşte CHP’nin Yerel Yönetimlerde Temel İlkeleri

Bu haber 27 Haziran 2019 saat 10:12 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Belediye Başkanlarımıza çalışma prensipleri ilgili verdiği talimatları ilçe kamuoyuyla paylaştı.

Avcı’nın açıklamasında öne çıkan başlıklar şu şekilde oldu; “2014’te Cumhuriyet Halk Partisinin kazandığı Büyükşehir Belediyelerinde hizmet alan vatandaşlarımızın sayısı Türkiye’nin toplam nüfusunun %12’si kadardı. Bu oran 2019 seçimlerinde %45’e çıktı. Büyükşehir olmayan illerde merkez ilçe nüfuslarını da hesaba kattığımızda, CHP’li belediyelerin hizmet ettiği vatandaşlarımızın sayısı toplam nüfusun %46,4’üne çıkıyor. Kazandığımız diğer ilçe belediyeleri de dikkate alınırsa Türkiye’nin toplam nüfusunun neredeyse yarısına hizmet etme görevini milletimizin Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarına verdiği görülüyor. Diğer taraftan, Türkiye’nin milli gelirine en çok katkı veren kentlerimizin yönetimini de Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarımız almıştır. 2014’te yönettiğimiz büyükşehirler, toplam milli gelirin yüzde 12’sini üretirken, bugün kazandığımız büyükşehirlerde milli gelirin yüzde 59’u oluşturuluyor. Bu göstergeler kuşkusuz başarı kadar sorumluluğumuzun da büyük olduğunu gösteriyor. Bu sorumluluğun gereğini yerine getirebilmek için çok çalışmalıyız.

“BELEDİYELERİMİZ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİNDEN ÖDÜN VERMEYECEKLERDİR”

“Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin, ülke bütünlüğünün, çoğulcu demokrasinin,  örgütlü toplumun,  bireyin gelişmesinin, insan haklarının,  bireysel kültürel haklara ve kültürel mirasa duyarlılığın,  korunmaya muhtaçların, dezavantajlı grupların, çevrenin ve tüketicinin korunmasının güvencesi olacağımızı kamuoyunun bilmesini istiyoruz. Belediyelerimiz insan odaklı hizmet anlayışıyla;  insan haklarına birinci önceliği verecekler; hizmete erişme haklarını, fırsat eşitliği ilkesi çerçevesinde sağlayacaklar,  hiçbir koşulda hukukun üstünlüğü ilkesinden ödün vermeyeceklerdir. Farklı sosyal kökenlerden ve bölgelerden gelen insanların birlikte yaşamasını sağlamak ve sosyal yaşamlarını iyileştirmek belediyelerimizin öncelikli görevleri olacaktır. Hizmetleri en hızlı, ekonomik, etkin, verimli, zamanında ve yeterli biçimde üreterek sunabilecek kurumsal yapıyı sağlayacaklardır. Atamalarda liyakat en önemli kriter olacak, belediyelerde siyaseti bir tek başkanlar yapacaktır.

“BELEDİYE ŞİRKETLERİNİ KOLAY, KEYFİ, KURALSIZ VE DENETİMSİZ PARA HARCAYAN BİR YAPI OLMAKTAN ÇIKARACAKLAR”

“Belediyelerimiz, etkin bir stratejik planlamayla gelecekte karşılaşılacak olası sorunlara ve ihtiyaçlara hazırlıklı olacaklardır. Kendini sürekli yenileyip geliştiren, bilgi ve iletişim teknolojilerinden en geniş şekilde yararlanan mekanizmaları oluşturacaklardır. Kapsamlı, çağdaş, hizmete odaklanmış, hemşerilerinin tamamının kentin sosyal hayatına katılmalarını sağlayacak yerel yönetim anlayışıyla; Yurtların, Kadınlara beceri kazandıracak semt evlerinin, Kreşlerin, Yüzme havuzlarının, Kadın Sığınma Evlerinin, Bakıma Muhtaçlar ve Yaşlılar Evlerinin, Gençlik ve Kültür Merkezlerinin,  Halk Sağlığı Merkezlerinin, Parkların, Açık ve kapalı spor sahalarının yapımına önem vereceklerdir. Başkanlarımız Belediye şirketlerini mercek altına alacaklarıdır. Belediye şirketlerini kolay, keyfi, kuralsız ve denetimsiz para harcayan bir yapı olmaktan çıkaracaklardır. Belediyelere verilen her türlü görevi şirketler aracılığıyla yapma kolaycılığına kaçmayacaklardır. Zorunlu hallerin dışında yeni şirket kurmayacaklardır. Kentlerinde oluşan değer artışlarını, saydam bir çalışmayla kaynağa dönüştüreceklerdir. Böylece, çeşitli imar uygulamalarıyla oluşan rantı kentte yaşayanların hizmetinde kullanacaklardır.

“KADIN KOOPERATİFLERİ ÖZELLİKLE DESTEKLENECEKTİR”

“Belediyelerimiz akredite yerli şirketler aracılığıyla bağımsız denetim yaptırmaya önem vereceklerdir. Bu çerçevede belediyelerimizin en yüksek kredi notlarına erişmelerine önem veriyoruz. Belediyelerimiz hizmette kır kent dengesini kuracaklar, tarımsal desteklere, alım garantili sözleşmeli üretime ve kooperatifleşmeye ağırlık vereceklerdir. Bu kapsamda kadın kooperatifleri özellikle desteklenecektir. Belediye Meclislerinde Muhtarların, Meslek Odalarının, Sendikaların, Çevre Örgütlerinin, Sivil Toplum Temsilcilerinin ve alınacak kararlardan etkilenecek diğer tarafların ilgili müzakere süreçlerine katılımları sağlanacaktır. Hedef belediyelerimizi katılımcı, çoğulcu, etkin, demokratik, hesap veren, şeffaf, bilgi edinme hakkına saygılı, çağdaş yeni bir yerel yönetim anlayışıyla yönetmektir. Yerel yönetimlerimizin ortak sorunlarına ortak çözümler geliştirilecektir. Hizmette ortak politika ve ortak dille hem belediyelerimizin genel merkezle hem de kendi aralarında etkin koordinasyonu sağlanacaktır. Halkımıza hizmet yolunda ayrım yapmadan çalışacağız.

“ATAMALARDA MUTLAKA LİYAKAT ESAS ALINMALI, PARTİZANCA UYGULAMALARA FIRSAT VERİLMEMELİ”

“Belediye personeline; ayrımcılığa uğramayacakları, özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri, kimsenin işiyle aşıyla uğraşılmayacağı bildirilmeli. Atamalarda mutlaka liyakat esas alınmalı, partizanca uygulamalara fırsat verilmemeli. Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetler, kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmeli. Harcamalar, yatırımlar mali disiplin içerisinde, şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde yapılmalı. Bütçe harcamalarıyla ilgili olarak belirli aralıklarla belde sakinleri ve kamuoyu mutlaka bilgilendirilmeli. Belediyede çalışan personelin asgari ücreti en az 2 bin 200 lira olarak belirlenmeli ve bu düzenlemenin Ocak 2019’dan itibaren geçerli sayılması hususunda gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı. Ulaşımın, dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması konusunda belediye meclislerinden karar alınmalı. Özellikle gençlerin ve çocukların, okul servisi ile toplu taşıma masraflarını en aza indirmek için gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı. İstihdam politikalarında ve toplu sözleşmelerde dezavantajlı gruplar ile kadınlar lehine irade ortaya konulmalı. Örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilmeli. Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde, hangi partiden olursa olsun ilçe belediyeleriyle eş güdüm ve uyum içinde olunmalı. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiniz gibi ilçe belediyeleri de ötekileştirilmemeli.”

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.