İŞSEVEN: MARANGOZUN TALAŞI BOLDUR, PARASI AZDIR

Bu haber 01 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

İlçemizin en eski ağaç ustalarından olan Seven İş Ağaç İşleri Sahibi Vecdi İşseven, unutulmaya yüz tutmuş marangozluk mesleğini sürdürmeye devam ediyor.  Dedesinden babasına, babasından da kendisine kalmış mesleğinde ağacı işleyerek pek çok araç gereç yapıyor. Yaklaşık 45 yıldır vatandaşa hizmet vermeye devam eden Vecdi Usta, ahşap malzemeleri başta olmak üzere, oklavalar, kaşıklar, ekmek tahtaları, sepetler, sandalyeler ve fıçılar üretiyor.

Polatlı Postası: Bize biraz kendinizden söz eder misiniz?

Vecdi İşseven: 1996 yılında Polatlı’da doğdum. Bu meslek bana dedemden kaldı. Dedemden kalmış bu dükkân babam sürdürmüş şimdi de ben devam ediyorum. Bu meslekte üçüncü kuşağım. Neredeyse 45 senedir bu mesleği devam ettiriyorum. Dedemin asıl mesleği fıçıcılıktı. Artık yavaş yavaş meslek marangozluğa döndü diyebiliriz. İlçemizde fıçı işini yapan başka kimse yoktur.

P.P: İşlerinizin durumunun geçmişe oranı nedir? Ekonomik kriz sizleri de etkiliyor mu?

V.İ: Sanıldığı kadar kötü bir piyasa olmadı. Ama eskiden bir kanaat vardı o kalktı. Artık hiç kimse kazancı yeterli bulmuyor. Mesleğin gideri çok geliri az. Geçmişte şöyle bir hikaye anlatılır; Marangozların bir piri varmış, o piri yolda bir marangoza rastlamış. Marangoz da akşama kadar kazandığı paralarla ceplerini doldurmuş. Piri ne kadar çok para kazanmışsın demiş, marangoz da yok ya hepsi talaş demiş. Piri de marangoza o halde talaşın bol olsun demiş. Yani marangozun talaşı boldur, parası azdır.

P.P: Eski dönemlerde bu tür zanaatlerde babadan oğula geçiş vardı. Bu durum şimdi neden devam etmiyor sizce?

V.İ: Bu durumun artık devam etmemesi öğretimden kaynaklı. 12 yıllık bir eğitimde çocuk eğilmiyor. Eğitim bittikten sonra da bu mesleğin içine girip tozla, toprakla uğraşmıyor. Ama eğitimin içinde böyle meslekler olursa bu meslekler devam edebilir. Artık “Eti senin kemiği benim” dönemleri bitti. Eskiden geçim şimdiki gibi değildi, para çok kıymetliydi. Parayı bulmak ve kazanmak çok zordu. Çırak çoktu. Benden sonra da devam ettirecek kimse yok.

P.P: Bu dükkanda müşterileriniz için neler üretiyorsunuz?

V.İ: Kadınların hamurla ilgili her türlü aracını gerecini üretiyorum. Pandemi döneminde herkes evde ekmeğini yapmaya çalıştı. Sadece bu dönem bir eskiye dönüş oldu ama yine bitti. Fıçı, bal kovanı, oklava, ekmek tahtası, fırın küreği, gibi araçları yapıyorum. Aslında müşteri ne talep ederse onu yapıyorum.

P.P: Mesleğin öğrenme ve eğitim sürecinden de bahseder misiniz?

V.İ: Mesleğin öğrenme süreci kişinin kapasitesine bağlı aslında . Kişi isterse 1,5 -2 senede öğrenir. Tabi öğrenene kadar da mesleği sevmesi gerekir. İçinde sevgi olmazsa bu mesleği yapamaz .Çünkü bu meslek sanat işidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.