İSMAİL TARHAN YENİDEN ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI OLDU

Bu haber 03 Ocak 2022 saat 10:36 'de eklendi.

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Olağan Genel Kurul Toplantısı dün gerçekleştirildi. Yoğun katılımın gerçekleştiği toplantıda seçime tek aday olarak giren mevcut Başkan İsmail Tarhan, yeniden Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı seçildi. Genel Kurul Toplantısına Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar, Ankara ve Polatlı’dan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şoför esnafı ve üyeler katıldı. ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar ayrıca Genel Kurul’un Divan Başkanlığı görevini yürüttü. Toplantıda Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası 2022, 2023, 2024 ve 2025 yılı tahmini bütçesi de 1 milyon 287 bin lira olarak kabul edildi.

SÜREKLİ GELİŞMEKTE OLAN ŞEHRİMİZDE YENİ MİNİBÜS HATLARI AÇILMIŞTIR

Kürsüden faaliyet raporunu okuyan Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan, minibüslerle ilgili olarak, “Pandemi sürecinde araç içine koruma kabinleri yaptırılmış olup araçlarımız günlük dezenfektan yapılıp şoför esnafı arkadaşlarımıza maske ve dezenfektan takviyeleri yapılmıştır. Şehir içi minibüslerimizin arka camlarına anma amacı ile şehitlerimizin fotoğrafları yapılarak şehit ailelerimiz onure edilmiştir. Şehir içi minibüslerimizin fiyat artışları üst birliğimiz ve ukome ile yapılan görüşmeler sonucunda fiyat tarifeleri esnafımızın lehine olacak şekilde yapılmıştır. Sürekli gelişmekte olan şehrimizde yeni minibüs hatları açılmıştır.” dedi.

TAKSİMETRE AYARLARI ANKARA’YA GİTMEDEN İLÇEMİZDE YAPILMASI SAĞLANMIŞTIR

Ticari taksiler ile ilgili faaliyetleri anlatan Tarhan, “Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız çalışmalar sonucunda İlçemizde bulunan Murat  taksi, Gül taksi, Şehitlik Hastane taksi durakları yeniden yapılmış olup, Toki Bereket Taksi, Eylül Taksi ve Hızlı Tren Taksi durakları yeni ve modern yapısı ile hizmete alınmıştır. İlçe Belediyemiz tarafından Has taksi, Yeni hastane taksi, Gazi taksi durakları yapılmıştır. Bundan dolayı Ankara büyükşehir belediye başkanımıza ve ilçe belediye başkanımıza teşekkür ederim. Şehrimizde yaşanan talihsiz bir çocuk cinayetinden dolayı vefat eden kızımızın anısına Şentepe mahallesinde yeni açmış olduğumuz taksi durağına Eylül kızımızın ismi verilmiştir. İlçemizde bulunan bütün taksi duraklarının Odamız tarafından boya badana ve bakım işlemleri yapılmıştır. Ticari taksilerin Belediye sınırları Dışına yolcu götürmede yaşadıkları herhangi bir tek noktaya, tek yönlü (gidiş dolu dönüş boş) olarak yolcu taşınması sağlanmıştır. Ticari taksilerin fiyat artışları üst birlik ve ukome ile görüşülerek yaptırılmış olup , taksimetre ayarları Ankara’ya gitmeden ilçemizde yapılması sağlanmıştır. Pandemi sürecinde araç içi koruma kabinleri ve araçlarımızın günlük ve taksi duraklarımızın dezenfektan işlemleri yapılmış olup, esnafımıza maske ve dezenfektan takviyesi yapılmıştır.” dedi.

KAMYONETLER İÇİN “K” PLAKASI ÇALIŞMASI YAPILMAKTADIR

Ankara’da kamyonetler için “K” plaka çalışması yapıldığını söyleyen Tarhan, “Ticari araçlarda çalışan şoförlerin yaş sorunu 31.12.2023 tarihine kadar 69 yaşından gün almamış olmak şeklinde uygulanması sağlanmıştır. Nakliyeci, kamyoncu, tırcı arkadaşlar için Ulaştırma Bakanlığımızla görüşülüp TAKOGRAF sürelerinin uzatılmasını konuştuk. Bakan beye saati dolan araçların park yeri bulamayıp yollarda çektikleri mağduriyeti anlattık. Ruhsatlarında özel maksatlı yazan araçların takograftan muaf tutulması sağlanmıştır. Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları genel müdürlüğü tarafından yapılan toplantıya katılım sağladık kimsenin konuşmadığı toplantıda kamyoncu ve tırcı esnaflarımızın sorunlarını anlattık. Kamyoncu esnafımızın u-etds sistemine veri sorumluluğu sorununun 01.01.2024 tarihine kadar uzatılmasını sağladık. Aramızda Ankara kamyoncular ve kamyonetçiler odası başkanımız Metin Özel başkanımız bulunmaktadır. Başkanımla beraber Ankara’da kamyonetler için K plakası çalışması yapılmaktadır. Bundan dolayı da başkanıma çok teşekkür ederim. Sayın belediye başkanımızla görüşmelerimiz devam edip kamyoncu ve nakliyecilerimiz için araçlarımızın park edilebileceği yer tahsisi için mevcut görüşmelerimiz devam etmektedir.” dedi.

“S” PLAKA İLE SERVİS PLAKALARINA DEĞER KATTIK

Servis araçlarına “S” plaka getirerek hem araç plakalarına değer kattıklarını hemde korsan taşımacılığın önüne geçtiklerini ifade eden Tarhan, “Ülkemizde yaşanan pandemi sürecinde ilçede bulunan servisçi esnaflarımız için 2015 yılında polatlı’dan Sincana bağlı olmasına rağmen Malıköy, Alcı, Organize Sanayi Bölgelerine girmek için Ankara Büyükşehir belediyesinden izin alınmıştır. Bundan dolayı servisçi esnafımız pandemi sürecinde hiçbir şekilde zorluk yaşamamıştır. Ticari Araçların yaş şartları ve rehber personel eğitim şartı sorunu ile ilgili olarak en son 25.08.2021 tarihinde yönetmelik değişikliği yaptırılmıştır. Bu değişiklik ile rehber personelin 22 yaşını doldurmuş olması ve ilkokul mezunu olması şartı sağlanmış olup, Polatlı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği yapılmış ve Rehber Personel Eğitim Sertifikaları ve Servis Şoförü Eğitim Sertifikaları alınması sağlanmıştır. Servis araçlarının 01.07.2023 tarihine kadar 13 yaşından küçük olması sağlanmıştır. (10 yaştan 13 yaşa çıkarılmıştır.) Şehir içinde faaliyet gösteren servis aracı şoförlerinden SRC belgesi istenme zorunluluğu kaldırılmıştır. Servis araçlarının yıllık çalışma ve güzergah izinleri odamız tarafından Ankara’ya gitmeden online olarak yapılmaktadır. Personel servisi yapan taşıtların 31.12.2022 tarihine kadar 21 yaşından küçük olması şartı sağlanmıştır. Ve en önemlisi odamız öncülüğünde ilçemizde ve tüm ilçelerde servis araçlarımızı “S” plaka olarak tek harf grubuna taşıyarak araç plakalarına değer katılmasını ve korsan taşımacılığın önlenmesinde önemli bir adım atılmıştır. Her zaman esnafımızın zor günlerinde, mutlu günlerinde yanında olduk. gece gündüz saat fark etmeksizin yanlarında olduk.” dedi.

ŞOFÖRLER ODASI TAHMİNİ BÜTÇESİ BELLİ OLDU

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Faaliyet raporunun okunmasının ardından denetim ve gelir, gider bilançolarının okundu. Olağan Genel Kurul Toplantısında Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası 2022, 2023, 2024 ve 2025 yılı tahmini bütçesi de 1 milyon 287 bin lira olarak kabul edildi.

TARHAN: BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ

Gündemin dilek ve temenniler kısmında Polatlı Tur tarafından Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan’a plaket takdim edildi. Ardından kürsüye çıkan Tarhan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Teveccühü ve muhabbeti için tüm üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün de bu seçim salonunu doldurduğunuz için size ne kadar teşekkür etsem azdır sağ olsun var olun. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kuvvetimizi daim kılsın. Rabbim kazancımızı bol ve bereketli eylesin. Hiç birinizin tekerine taş değmesin. Sizlerin bu ilçeye yaptığı hizmetler gerçekten çok büyük. İlçemize yapılan ithalatı, ihracatı o yükleri en güzel şekilde yerlerine ulaştıran sizlersiniz. Her gün binlerce insanı evine, işine, okuluna, fabrikasına, sevdiklerine ulaşımını sizler sağlıyorsunuz. Polatlı gibi trafiği çok yoğun olan bir ilçede bu işi yapmak gerçekten hiç kolay değil. Yaptığınız işin sizi birer insan sarrafı haline getirdiğini biliyorum. Bunun için Polatlı’yı anlamak önce siz şoför esnafından başlıyor. Sizi tanımayan bu ilçeyi tanımaz. Bizim kültürümüzde şoför esnafı delikanlıdır, adam gibi adamdır. Biz büyük bir aileyiz, sizleri çok seviyorum. Ne mutlu ki bana sizin gibi bir teşkilatın başkanlığını yapıyorum.”

ŞEHİT ANNESİNE HEDİYE

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan tarafından konuşma sonrasında Polatlı’nın Şehidi Bekir Pehlivan’ın fotoğrafı şehidin annesi Safiye Pehlivan’a verildi. Tarhan duygularını şu sözlerle ifade etti; “Şehit Bekir Pehlivan benim yaşıtım. Biz beraber büyüdük. 18 yaşına geldik o Astsubay okuluna gitti bende baba mesleği olan şoförlüğü seçtim. Askerden geldik aynı sene evlendik. Çocuklarımızın arasında 2 ay var. 1994 yılında 3 Ağustos’ta Bekir şehit oldu. Ama o hiç ölmedi. Bende onun anısına halama böyle bir hediye vermek nasip oldu. Hakkınızı helal edin.”

YÖNETİM VE DENETİM KURULU BELLİ OLDU

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Listesi; “Başkan İsmail Tarhan, Mehmet Emin Öztürk, Davut Yavaş, Necati Doğan, Yüksel Ağırcan, Özgür Toydemir, Ali Şahin, Hilmi Aydın, Mehmet Cabbar.” Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Denetim Kurulu Listesi; “Bülent Ünal, Hatice Ünal, Bilger Babaözü.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.