İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), 2024'ün ilk yarısındaki çalışmalarını değerlendiren Haziran ayı İstatistik Bülteni'ni paylaştı. İŞKUR tarafından paylaşılan verilere göre, 2024 yılının Ocak-Haziran ayı döneminde 691 bin 55 vatandaş İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildi.  

İŞKUR, 2024'ün ilk yarısına ilişkin verileri içeren Haziran ayı İstatistik Bülteni'ne göre yılın ilk 6 ayında imalat sanayi eleman arayışını sürdürürken, mesleklerde ise silahsız özel güvenlik görevlisi, turizm ve otelcilik elemanı ve garson en fazla aranan iş pozisyonları oldu. 

İşkur, En Fazla Işçi Aranan Meslekleri Açıkladı!  (1)

Haziran ayında İŞKUR’a 193 bin 968 açık iş başvurusu alındı. 2024 yılı Ocak-Haziran döneminde ise toplam 1 milyon 339 bin 814 açık iş kaydedildi. Açık işlerin yüzde 98,8’i özel sektörden gelen taleplerden oluştu.  

Haziran ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 253 bin 851 kişi olarak belirlendi. Bu işsizlerin yüzde 48,5’i erkek, yüzde 51,5’i kadın ve yüzde 21,7’si 15-24 yaş grubunda bulunuyor. 

EN FAZLA AÇIK İŞ İMALAT SEKTÖRÜNDE 

Sektörler itibarıyla en fazla açık iş 530 bin 202 ile imalat sanayi sektöründe yaşandı. İmalat sanayinin ardından en çok açık işin bulunduğu sektörler sırasıyla hizmet ve inşaat sektörleri oldu. 

İşkur, En Fazla Işçi Aranan Meslekleri Açıkladı!  (2)

EN FAZLA ARANAN MESLEKLER AÇIKLANDI 

Mesleklere göre en fazla açık iş ilanı verilen pozisyonlar sıralandı. Elde edilen verilere göre, Özel güvenlik görevlisi, en çok işçi aranan meslek olurken bu listeyi sırayla; Turizm ve Otelcilik Elemanı ve Servis Elemanı meslekleri takip etti.  İŞKUR tarafından 2024 Ocak-Haziran döneminde elde edilen 6 aylık verilere göre yılın ilk yarısında en fazla aranan 10 meslek şöyle sıralandı: 

Özel Güvenlik Görevlisi (Silahsız) 

Turizm ve Otelcilik Elemanı 

Servis Elemanı (Garson) 

Satış Elemanı / Danışmanı 

Reyon Görevlisi 

Konfeksiyon İşçisi 

Market Elemanı 

Ankara’da kuru temizleme mobbingi! Ucuza çalışan kuru temizlemeciye şikayet Ankara’da kuru temizleme mobbingi! Ucuza çalışan kuru temizlemeciye şikayet

Diğer İmalat ve İlgili İşçiler (Elle) 

Güvenlik Görevlisi 

Perakende Satış Elemanı (Gıda) 

İşkur, En Fazla Işçi Aranan Meslekleri Açıkladı!  (4)

Kaynak: ENSONHABER