Lübnan Hizbullah'ı, İsrail'i füzelerle hedef aldı ve İsrail, Lübnan'daki Hizbullah hedeflerine karşılık vererek saldırılara devam etti. Son dönemde artan gerginlikte, Hizbullah, İsrail'in kuzeyine füze saldırıları gerçekleştirdi. İsrail ordusu, Hizbullah'ın saldırılarının ardından Lübnan'daki Hizbullah hedeflerini savaş uçaklarıyla vurdu. İsrail, Hizbullah'a ait askeri altyapının vurulma görüntülerini paylaştı ve saldırıda bir Hizbullah üyesinin öldüğünü açıkladı. 

İran'dan İsrail'e Savaş Uyarısı!  (1)

Gazze'de can kaybı 39 bini aştı Gazze'de can kaybı 39 bini aştı

İki taraf arasında karşılıklı saldırılar devam ederken, İran'dan dikkat çeken bir uyarı geldi. İran'ın BM Daimi Temsilciliği, İsrail'in Lübnan'a kapsamlı bir saldırı düzenlemesi halinde "yok edici bir savaşın başlayacağı" uyarısında bulundu. İran, tüm Direniş Cephelerinin katılımı da dahil olmak üzere tüm seçeneklerin masada olduğunu belirtti. 

İsrail ordusu, 18 Haziran'da Lübnan'a yönelik olası bir saldırıya ilişkin "operasyonel planı" onayladığını duyurdu. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ülkenin kuzeyinde askerlerle bir araya gelerek, "Savaş istemiyoruz ama buna hazırız" dedi. Gallant, kuzeydeki askeri çatışmaya siyasi bir çözüm hazırladıklarını belirtti. 

GAZZE'YE SALDIRILAR DEVAM EDİYOR 

İsrail, Gazze'ye yönelik saldırılarını da sürdürüyor. Güneydeki Refah ve Han Yunus'un da aralarında bulunduğu birçok kente kara ve hava saldırıları düzenlendi. Nusayrat ve Megazi Mülteci Kamplarına da saldırılar gerçekleştirildi, ölenler ve yaralananlar oldu. 

Pentagon, Gazze’de kurulan geçici limanın hava koşulları nedeniyle tekrar devre dışı kaldığını ve limanın zarar görmemesi için sökülerek İsrail'in Aşdod Limanı'na alındığını duyurdu. ABD ise İsrail ile Hamas arasında ateşkese varılması amacıyla daha önce sunulan ateşkes anlaşmasının bazı kısımları için yeni bir "ifade tarzı" önerdi. 

Kaynak: ENSONHABER