Apple, 10 Haziran 2024'te düzenlenen 2024 Apple Worldwide Developers Conference'da (WWDC) iOS 18 ve macOS Sequoia ile birlikte iPadOS 18'i de duyurdu. Etkinlikte, yakında iPad'inizde deneyimleyebileceğiniz pek çok yeni özellik ve değişiklik ortaya çıktı. iPadOS 18'in kararlı sürümü bu sonbaharda kullanıma sunulacak olsa da, geliştirici sürümü şimdiden yayınlandı. Bu sayede, iPadOS 18'in yeni özelliklerini keşfetmek için iOS 18 beta indirme kılavuzumuzdaki adımları takip edebilirsiniz.

iPadOS 18 ile Apple, uygulamaları gizleme ve kilitleme imkanı sunarak iPad kullanıcılarının güvenlik ve gizliliğini artırmaya odaklanırken, yepyeni bir Parolalar uygulaması da yayınlıyor. Ayrıca, öğrencileri hedefleyen ve cihazı üniversitede ve kolejde kullanım şekillerini değiştirecek birkaç özellik de göreceksiniz. Bunlara Math Notes, Smart Script ve uzun zamandır beklenen Hesap Makinesi uygulaması örnek verilebilir. iPadOS 18, günlük kullanımınızı kesinlikle kolaylaştıracak. Aşağıda, iPadOS 18 ile bu sonbaharda gelecek en iyi özelliklerden birkaçına göz atacağız.

Math Notes ve Hesap Makinesi Uygulaması

iPad, öğrencilerin büyük fayda sağlayabileceği birçok özellikle dolu olsa da, 2010'daki çıkışından bu yana eksik olan bir uygulama Hesap Makinesi uygulamasıydı. Bu durum, iPad kullanıcılarının Calculator for iPad! ve diğer üçüncü taraf hesap makinesi uygulamalarına güvenmek zorunda kalması anlamına geliyordu. Ancak, Apple'ın öne çıktığı bir şey varsa, o da her zaman fazladan yol kat etmesidir. Her ne kadar bazen rakiplerinden biraz daha uzun sürse de, Apple her zaman beklemeye değer kılar.

Ipados 18 Ile Bu Sonbaharda Gelecek 4 Harika Ipad Özelliği

Neyse ki, Hesap Makinesi uygulaması bir istisna değil. iPadOS 18 ile Apple sonunda bir Hesap Makinesi uygulaması tanıttı. İlk bakışta, Apple cihazlarınızda görmeye alıştığınız Hesap Makinesi uygulamasıyla aynı görünecek, ancak daha fazla ekran alanı ile. Bu uygulamayı diğer ücretsiz ve ücretli üçüncü taraf hesap makinesi uygulamalarından ayıran şey, sunduğu Math Notes özelliğidir. Kullanıcılar bu özelliği kullanarak basit veya karmaşık matematiksel denklemleri yazabilir veya elle yazabilir ve iPad'leri bunları gerçek zamanlı olarak çözer. Daha da etkileyici olanı, Math Notes sadece denklemi kullanıcı için çözmekle kalmaz, aynı zamanda cevabı kendi el yazılarıyla sağlar.

İleri Matematik veya Fizik dersleri için çalışmanın en iyi yollarından biri, karmaşık denklemlerin görsel olarak grafiğe döküldüğünü görmektir. Desmos gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanabilecek olsanız da, iPadOS 18 ile bir denklemin grafiğini görmek için tek bir dokunuş yeterlidir. Math Notes ayrıca Notes uygulamasında kullandığınız değişkenleri takip edebilir ve bir denklem çözerken bunlara başvurabilir.

Smart Script

Birçok öğrenci (bu yazar gibi) kağıtsız olma ve kampüsteyken ağır ders kitapları ve defterler taşımaktan kaçınma umuduyla bir iPad ve Apple Pencil'a yatırım yapma eğilimindedir. Çoğu zaman, Instagram, TikTok ve YouTube'da görülen estetik açıdan hoş notlardan ilham alırsınız.

Ancak, bir not alma uygulaması indirip elle notlar almaya çalıştığınızda, aldığınız notların başka yerlerde gördüğünüz notlar kadar düzenli olmadığını çabucak fark edebilirsiniz. El yazınızı metne dönüştüren ve elle yazılmış notların özünü ortadan kaldıran Scribble özelliğini kullanabilirsiniz. Neyse ki Apple, notlarınızı daha iyi ve okunması kolay hale getirmeye odaklanan Smart Script adında yepyeni bir özellik tanıttı. El yazınızı metne dönüştürmek yerine, Smart Script özelliği sadece kendi yazınızı daha düzgün ve düz görünmesi için iyileştirecektir.

Smart Script, el yazısı stilinizi taklit etmek için cihaz üzerinde makine öğrenimini kullanır ve yapıştırdığınız herhangi bir metni el yazınıza dönüştürebilir. Özellik ayrıca yazarken yazım denetimi yapmanıza, el yazınızı daha fazla yer açmak için taşımanıza ve elle yazdığınız her şeyi karalayarak kaldırmanıza olanak tanır.

Ana Ekran Özelleştirme

Apple, son birkaç yılda kullanıcıların cihazlarını kolayca kişiselleştirerek kalabalıktan sıyrılmalarını sağlayan özellikler tanıttı. Bunlara iOS 12'deki widget'ların ve iOS 17'deki etkileşimli widget'ların tanıtılması dikkat çekici örneklerdir. Ancak, şirketin sürekli çabalarına rağmen, Apple kullanıcıları henüz cihazlarını nasıl özelleştirdikleri konusunda tam kontrole sahip değiller.

Android kullanıcıları yıllardır simgeleri Ana Ekranlarında istedikleri yere yerleştirebilme seçeneğine sahipken, Apple kullanıcıları bu temel özelleştirme seçeneğinden yoksundu. Bunun yerine, bir simgeyi Ana Ekranınızda her hareket ettirmeye çalıştığınızda, her zaman otomatik olarak bir sonraki boş alana, satır biçimini izleyerek otururdu. iPadOS 18 ile artık uygulama simgelerinizi Ana Ekranınızdaki herhangi bir boş alana taşıyabilir ve o noktaya oturmasını sağlayabilirsiniz. Apple, simgelerin hala bir ızgara stilini takip etmesiyle Ana Ekranınızı nasıl özelleştirdiğiniz üzerinde bir miktar kontrol sahibi olsa da, hiç iyileştirme yapılmamasından daha iyidir.

Ayrıca, aynı eski simgeleri görmekten sıkıldıysanız, artık bir uygulama simgesinin tonunu ve yoğunluğunu ayarlayabilir, boyutunu değiştirebilir ve adını kaldırabilirsiniz. Böylece, mükemmel duvar kağıdını bulup, sadece uygulama simgelerinizle uyumlu olmadığı için tekrar değiştirmek zorunda kalmak artık endişelenmeniz gereken bir sorun değil.

Yeniden Tasarlanmış Kontrol Merkezi

Üç büyük şirketten HÜRJET için büyük iş birliği Üç büyük şirketten HÜRJET için büyük iş birliği

Apple, Kontrol Merkezi'ni 2013 yılında iOS 7'nin bir parçası olarak kullanıma sunduğundan beri, kullanıcıların sevdiği bir özellik olmuştur. iPhone veya iPad'inizin ekranının sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırarak Wi-Fi'nizi açıp kapatabilmekten yeni bir şarkı çalmaya kadar, Kontrol Merkezi her gün size çok zaman kazandırır. Apple, iOS 11 ile yeniden tasarlanmış bir Kontrol Merkezi tanıttı ve bu merkez şu anda olduğu gibi aşağı yukarı aynı görünüyor. O zamandan beri, görünümünde büyük bir değişiklik olmadı. Ancak, bu artık böyle değil.

iPadOS 18 ile Apple, Kontrol Merkezi'ne yepyeni bir görünüm kazandırdı. Tüm kontrollerinizi depolayan tek bir sayfaya sahip olmak yerine, yeniden tasarlanan Kontrol Merkezi, Medya Oynatma ve Ev Kontrolleri gibi kontrol gruplarını barındıran çeşitli sayfalara sahiptir. Ayrıca, yeni kontroller, yeni gruplar ekleyerek, widget'larınızın boyutunu değiştirerek ve çok daha fazlasını yaparak Kontrol Merkezi'ni kendinize ait hale getirebilirsiniz. Artık kamera ve el feneri geçişlerini seçtiğiniz Kontrol Merkezi seçenekleriyle de değiştirebilirsiniz

Kaynak: Haber Merkezi