İNŞAATLAR DURDURULABİLİR

Bu haber 25 Ağustos 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Cengiz Ünver, son zamanlarda artan inşaat maliyetleri nedeniyle bir açıklama yaptı. Rekabet kurulunun bu duruma bir an önce el atması gerektiğini belirten Ünver, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından inşaatların durdurulması konusunda bir çağrı gelirse Polatlı olarak bu çağrıya uymak zorunda olduklarını söyledi.

DEMİR VE ÇİMENTO FİYATLARI UÇMUŞ DURUMDA

İnşaat maliyetlerinde büyük artış olduğuna dikkat çeken Ünver; “Demir ve çimento fiyatları uçmuş durumda. Bu durum konut fiyatlarına da direkt yansıyor. Ana girdilerdeki artışlar her gün değişiyor. Ticaret Bakanı ve yetkililerle toplantı yapıldı. Demir ve fiyat çimento artışlarının durdurulması yönünde isteklerde bulunuldu. Dolarında gevşemesiyle birlikte demir fiyatlarında geriye doğru gidiş başladı ama durağanlık söz konusu olsa da yine yüksek. Demirin artışını hurdanın dışarıdan geldiği için anlayabiliyoruz. Ancak çimentoyla ilgili gerçekten bir sıkıntı var. Bir kartel oluşmuş durumda ve bu kartel acımasızca zam yapıyor. Ana ham maddelerin tamamı burada nasıl artış oluyor. Sadece bunlar değil ahşapta da artış oldu. Birçok alanda kullandığımız MDF yok satıyor. Kirece de zam geldi. Bunları toplayınca inşaat maliyetleri yükseliyor. Daha önceki açıklamamda yaptığım açıklamada fiyatların yükseleceğini belirtmiştim. O yönden ilerliyor.” dedi.

POLATLI OLARAK ÇAĞRIYA UYMAK DURUMUNDAYIZ

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu’ndan (İMKON) inşaatların durdurulması konusunda bir çağrı gelirse Polatlı olarak bu çağrıya uymak zorunda olduklarını belirten Ünver; “Son zamanlar inşaat piyasasında büyük bir sıkıntı var. Bununla ilgili İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu’da bu konuya değindi. Anadolu’dan müteahhit birliklerinden bir inşaat bırakma çağrısı geldiğini, eğer böyle giderse inşaatların durdurulabileceği çağrısında bulundu. Bizde Polatlı olarak İMKON’dan Türkiye çapında bu yönde bir çağrı gelirse bizde sivil toplum kuruluşu olduğumuz için uymak durumundayız.” dedi.

REKABET KURULU DURUMA EL ATMALI

Girdi maliyetlerindeki artışın önüne geçmek için rekabet kurulunun duruma el atması gerektiğini söyleyen Ünver; “Rekabet kurulunun bir an önce bu duruma bir el atması isteniyor. Sürekli toplantı ve bildirimler yapılıyor. Buna bir çözüm bekliyoruz. İnşaat sektörü lokomotif bir sektör, birçok sektörü hareketlendiriyor, iş hacmini genişletiyor. Son dönemde inşaatlarımız da azaldı. Bu zamlardan kaynaklanmaktadır. Ülke genelinde geçen yıla bakıldığında konut satışları yüzde 53 azalmış durumda. Konut satışı etkilendiği zaman sadece müteahhit değil vatandaşta etkileniyor. Bu kadar aşırı ve keyfe keder zam olamaz. Dolar düşerken zam yapmanın anlamı ne.” dedi.

MÜTEAHHİTLER ÇOK KAZANIYOR ALGISI VAR

Müteahhitlerin çok kazanıyor algısının yanlış olduğunu ifade eden Ünver; “Müteahhitlere çok para kazanıyor, sürekli zam yapılıyor gözüyle bakılıyor. Biz gelen zamları karşılamaya çalışıyoruz. Biz ön finansörüz, yani inşaatı yapıyoruz, finansmanı sağlıyoruz ancak son zamanlarda girdi maliyetlerinden dolayı bu finansmanı karşılamakta zorlanıyoruz.  Nihayetinde vatandaş ödüyor. Şu an inşaat yapımında bizlerde çok sıkıntıdayız. Herkes daha güzel oturacak evim olsun diyor bizde çalışmalarımızı o yönde arttırıyoruz. Biz Polatlı’da elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hemşehrilerimiz için daha kaliteli evler yapmaya çalışıyoruz. Fedakarlıkta yapıyoruz, Polatlı gibi taşra bölgesinde zaten çok düşük kar oranıyla çalışıyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.