İNŞAAT BOYKOTU AMACINA ULAŞTI

Bu haber 25 Eylül 2021 saat 11:07 'de eklendi.

İnşaat Müteahhitleri Konederasyonu (İMKON), tarafından başlatılan ve Polatlı İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Cengiz Ünver tarafından da Polatı’da destek verilen fahiş çimento fiyatları için gerçekleştirilen iş bırakma boykotu amacına ulaştı. MKON’dan yapılan basın açıklamasında, “boykot ve ş bırakma çağrısı önemli derecede başarıya ulaşmıştır.” denildi. Açıklamada inşaatlarda boykot ve iş bırakma eyleminin sona erdiği belirtildi.

BOYKOT VE İŞ BIRAKMA ÇAĞRISI ÖNEMLİ DERECEDE BAŞARIYA ULAŞMIŞTIR

İ nşaat Müteahhitleri Konederasyonu (İMKON) tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadeere yer verildi, “Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu İnşaat Müteahhiteri Konfederasyonu İMKON) öncülüğünde 09- 24 Eylül 2021 tarihleri arasında Anadolu’daki birliklerimizin ve üyelerimizin yoğun katılımlarıyla fahiş çimento fiyatlarını” boykot kararına istinaden ş durdurma eylemine başamıştık. Türkiye ekonomisinin straejik sektörleri arasında başı çeken inşaat sektörünü en çok etkileyen girdi mallarının başında gelen, çimentoya yapılan fahiş zamlara karşı boykot ve iş durdurma kararımız ve eyemimizle yetkililere, muhataplarımıza ve kamuoyuna farkındalık açısından gerekli mesajı vererek, boykot ve iş bırakma çağrısı önemli derecede başarıya ulaşmıştır. Boykot ve iş durdurmada asıl hedefimiz; fahiş zamlarla birlikte durağanlaşan inşaat sektörünün; 250 alt tedarikçisinin geleceği, konuta erişim planı yapan milyonlarca tüketicinin mağduriyeti, kentsel dönüşüm projelerinin durması, ekonomide dengelerin bozulması ve yüz binlerce işçinin işsiz kalma riskine karşına dikkat çekmektir.”

CUMHURBAŞKANIMIZIN SÜRECİNİ VE ÖNLEYİCİ TÜM TEDBİRLERİ DESTEKLİYORUZ

“Boykot ve iş durdurma eylemimiz, Türkiye kamuoyunun dikkatini çekmiş, fahiş fiyat artışları sayın Cumhurbaşkanının günlük siyasi açıklamalarında yer bulmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın fahiş fiyat artışlarıyla ilgili başlattığı takip sürecini ve önleyici tüm tedbirleri destekliyoruz. Ayrıca; 07 Eylül 2021 tarihinde 31588 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğinde” söz konusu listeye eklenen çimento ve klinker mallarında öncelikli iç pazar ihtiyacının ülkemizde enflasyon ile doğru orantılı olacak şekilde fiyat istikrarının tam anlamıyla bir an önce sağlanmasını temenni ediyoruz.”

İNŞAAT SEKTÖRÜ TÜRKİYE EKONOMİSİNİN LOKOMOTİFİDİR

“Ülkemiz ekonomisinin büyümesi kavga ve kaos ile değil; sürdürülebilir üretim şartlarına, dengeli ekonomi ile ve sağlıklı fiyat istikrarıyla mümkün olacaktır. İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotifi ve Anadolu’nun her noktasında istihdam ve katma değer yaratan stratejik bir sektördür. Bu bilinçle, yüksek çalışma performansımız ve üretimimizle Türkiye ekonomisinde katma değer ve yüksek istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Türkiye ekonomisini sarsan, rekabet şartlarını ortadan kaldıran ve birçok sektörü darboğaza sokan, iflaslara ve işsizliğe sebep olan, alım gücünü bitiren “fahiş fiyat” artışlarıyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye kamuoyuna açıkladığı mücadeleyi seferberlik olarak görüyoruz.”

BAŞLADIĞIMIZ BOYKOT VE İŞ DURDURMA EYLEMİ SONA ERDİ

“Sivil toplum örgütü olmanın gereği olarak fahiş fiyat artışlarına asla boyun bükmeyeceğimizi, izin vermeyeceğimizi, üyelerimizin hak ve menfaatlerini yasal zeminde ve demokratik şartlarda her zaman arayacağımızı buradan bir kez daha kamuoyu ile paylaşarak, 9 Eylülde başladığımız boykot ve iş durdurma eylemimizi 24 Eylül 2021 saat 17.00’da sonlandırıyoruz. Bundan sonraki sorumluluk tamamen hükümetin ve ilgili kurumlarındır. Makul maliyetlerle inşaatların bir an önce üretime geçmeleri gerekir, aksi durumda konut fiyatları ve kira artışlarının önüne geçilemeyecektir. Tüm Türkiye’de aldığımız karar gereği, işlerini durdurarak destek veren bütün birliklerimize ve mesleki sorumluluk duyan tüm meslektaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.