İMAR ROTASI DEĞİŞİYOR!

Bu haber 28 Eylül 2021 saat 5:00 'de eklendi.

28 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararname ile Polatlı’da Girmeç – Poyraz Ovası olarak adlandırılan ve toplamda 16 bin hektar büyüklüğündeki bir alanı içine alan yeni ova taslağı kabul edildi. Resmi Gazete’nin yayımlanmasının ardından Girmeç’ten başlayan Temelli’nin bir kısmını içine alan, Polatlı’da hızlı tren istikametinin bir kesimini sınır alan, Çimenceğiz, Eskipolatlı mahallesinin tamamı, Karapınar, Hacıtuğrul, Poyraz ve Baçı sınırlarının bir bölümünü içine alan ova kararıyla birlikte Polatlı’da arımsal alan da genişlemiş oldu. Öyleki alınan ova kararıyla birlikte mevcutta kabul edilmiş imar alanları haricinde bu sınırlar içerisinde tarımsal faaliyet dışında imar yada herhangi bir başka amaçla çalışma yapılamayacak. Bu kararın ardından yeni imar planlamalarının sil baştan değişmesinin yanında kentin imar rotasının da değişmesi bekleniyor.

KENTLEŞME VE İMARA YENİ AYAR GELDİ

Polatlı’da Poyraz – Girmeç tarımsal Ovası adıyla yapılan yeni çalışmanın Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte Polatlı’da kentleşme ve imar yeniden şekillenecek gibi görünüyor. Üçpınar – Şehiklik Bölgesi’nde yapılan yeni imar çalışmasının ardından Milli Park sınırı ile birlikte imara açılacak alan kalmıyor. Aynı zamanda Devlet Hastanesi mevkiine doğru bir imar çalışmasının olmayacağıgöz önüne alındığında, Polatlı’nın Güney ve Güneydosu da ova kararının içine girmesiyle şehrin büyüme rotasını Sakarya Ovası’nın olduğu Gülveren – Şentepe Konya Yolu mevkii ile Mehmet Akif – Basri Mahallesi’nin ötesine doğru dağılacak gibi görünüyor.

POLATLI YENİ OVA KARARINDA NE DENİYOR?

8 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete’de Polatlı yeni ova kararına ilişkin eseslar da belirlendi. Buna göre, alınan kararda tarımsal alanların korunacağı belirtilirken, belirlenen bu alanda imar çalışması da yapılamacağı öğrenildi. Resmi Gazete’deki kararda; “Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği, ekli liste ile haritalarda adları ve sınırları gösterilen ovalar, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmiştir. (2) Ovaların sınırları içerisinde ver alan onaylı planlı alanlar ile bu Kararın yayımı tarihi itibarıvla ilgili mevzuatı uyarınca tarım dışı kullanma izni verilmiş olan alanlar. birinci fıkra kapsamı dışındadır”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.