İMAR PLANINA REKOR SAYIDA İTİRAZ

Bu haber 01 Ağustos 2022 saat 10:14 'de eklendi.

Haziran ayında Polatlı Belediyesince askıya çıkarılan İstiklal, Zafer ve Eski Polatlı Mahalleleri 1/1000 ölçekli İmar Plan Revizyonu ilanının askı süresi sona erdi. Plana bir ayda 100’e yakın itiraz başvurusu yapıldı.

Polatlı Belediyesince Zafer, Eski Polatlı ve İstiklal Mahallesini içeren ve Haziran ayında askıya çıkarılan imar revizyonplanı için askı süreci boyunca rekor sayıda itiraz dilekçesi verildi. Vatandaşların itiraz ettiği konuların başında emsal oranı yer aldı. Askı vatandaşlar söz konusu plan hakkında Üçpınar-Şehitlik bölgesinde 1.8’e çıkarılan emsal oranı ile kıyaslama yaparak mahalleler arasındaki emsal oranı farkına tepki göstermişti. Askı süreci sona erdi. 100’e yakın dilekçe verilen İstiklal, Zafer ve Eski Polatlı Mahalleleri 1/1000 ölçekli İmar Plan Revizyonu itirazlarının bugün yapılacak Belediye Meclis Toplantısında görüşülmesi bekleniyor.

BAŞLICA İTİRAZ TALEPLERİ

Söz konusu alanda arazisi bulunan hak sahiplerinin itiraz talebinde bulundukları başlıca konular şöyle:

– Emsal değerinin artırılması

– Ortalama konut büyüklüğünün düşürülmesi

– Sahibi olunan parselin tamamının plan onama sınırına dahil edilmesi

– Kat yüksekliklerinin revize edilmesi

– Daha büyük ölçekli ada formunun belirlenmesi

– Parselin kullanım fonksiyonunun değiştirilmesi

– Ticaret+Konut amaçlı kullanımlarında belirlenen emsal değerinin artırılması

– Konut amaçlı kullanımlarının Ticaret+Konut olarak yeniden planlanması

– Yapılaşma koşullarının bir önceki imar planındaki haklarına dönüştürülmesi

– Kazanılmış hakların kullanımına yönelik plan notu ilavesi yapılması

İTİRAZLAR KABUL EDİLECEK Mİ?

Plana askı sürecinde her hangi bir itiraz gelmeseydi plan askı süreci sona erdiğinde kesinleşecekti. Söz konusu plana yapılan itirazlar idare tarafından değerlendirilerek kabul veya red edilecek. İtirazlar red edildiğinde plan red kararı tarihinde kesinleşecek. İdare itirazlar üzerine planda değişiklik yapmaya karar verirse de değişen kısımlarına ilişkin olarak ilan süreci yeniden başlatılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.