İMAR PLAN NOTU OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Bu haber 09 Nisan 2021 saat 8:02 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi’nde uzun süredir devam eden imar plan notu ilavesi konusu CHP’li Şah İsmail Tetik’in ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Polatlı Belediye Meclisi gündeminde üçüncü madde olan imar plan notu ilavesi konusu İmar ve Bayındırlık komisyonu tarafından görüşüldü. Yapılan görüşmeler sonucunda plan değişikliğine konu olan alanda yükseklik en çok serbest yükseklik kararı getirilen konut alanlarında verilen inşaat yapı ruhsatları incelendiğinde yapılan kat yüksekliği analizi sonucunda minimum 10 kat maksimum 16 kat olmak üzere farklılık arz eden kat yüksekliklerine sahip ruhsatlı yapılaşmaların bulunduğu onaylı imar planlarında yükseklik en çok serbest yükseklik kararı getirilen kentsel sosyal alt yapı alanları, özel eğitim alanları anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, halk eğitim merkezi ticaret alanında henüz yapılaşmalarının bulunmadığı, kat yüksekliklerinin yeniden belirlenmesi gerektiği tespit edildi. Plan değişikliğine konu olan alanda konut büyüklüğü yapı yoğunluğu, parsel büyüklükleri, genel vaziyet planları ve ruhsatlı yapılaşalar dikkate alınarak onaylanan 1/1000 ölçekli uygulama imar plan notlarına, imar planlarında E, İ, A, belirlenmesi yapılan konut alanlarında yüksekli en çok 16 kat, E, İ, A, belirlenmesi yapılan konut alanlarında 1578 ada 17 parseli kapsayan alanda yükseklik en çok 9 kat, 1 ada 36 parseli kaplayan alanda ise yükseklik en çok 12 kattır. Özel eğitim alanları anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, halk eğitim merkezi alanında yükseklik en çok 5 kattır. Ticaret alanında yükseklik en çok 5 kat. Plan notu değişikliği ile kat yüksekliği yükseklik en çok belirlenen alanda onaylı mevcut 1/5000 ölçekli nazım imar planı üzerinden belirlenen yüksekli en çok serbest hükümleri geçersizdir. İmar planının teklifinin onaylanması halinde değer artış payı hakkındaki yönetmelik hükümlerine tabi değildir şeklinde imar plan notu ilave edilmesinin uygun olacağına Şah İsmail Tetik’in ret oyuna karşılık oy çokluğu ile komisyonca karar verildi. Mecliste oylanan İmar Plan Notu İlavesi oy çokluğu ile kabul edildi.

TETİK: MECLİS GURUBU OLARAK DİKEY MİMARİYE KARŞIYIZ

İmar Plan Notu İlavesi maddesi ile ilgili komisyonda ret oyu kullanan Şah İsmail Tetik Mecliste komisyon raporunun okunmasının ardından söz alarak bir takım açıklamalarda bulundu. Tetik, “ 125 hektar alana sahip olan bölgede an itibari ile 6 hektarlık bir yapılaşma olduğu görülmekte. Yapılaşma olan kısın sadece yüzde 5’lik bir dilime tekabül etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubu olarak ret ediyor olmamamızın gerekçelerinden bahsedeceğim. Meclis gurubu olarak yüksek kat yani dikey mimariye karşı olduğumuzu her platformda bildirdik bildirmeye devam edeceğiz. Yüksek binalarda güvenlik ve afet önlemleri hep deprem üzerine kurulu olarak ele alınmıştır. Yangın, biyolojik ve kimyasal saldırılarda yüksek katlı binaların güvenilirliği ciddi anlamda ele alınmalıdır. Pandemi de bunun büyük örneklerinden biridir. Batı dünyasında çoktan gözden düşmüştür bu gün geçmişin hataları olarak kabul edilen yüksek apartman blokları pek çok batı ülkesinde on yıllar önce guru ile inşa edenler tarafından birer birer yıkılmakta yerlerine daha düşük yoğunluklu alçak binalardan oluşan toplu konut siteleri yapılmaktadır. Sıra sıra inşa edilen yüksek binalar rüzgar, güneş ve yağmuru da etkiliyor. Yüksek katların yoğun olduğu bölgelerde sıcaklık diğer bölgelere göre daha fazla hissedilirken hava kirliliği daha yüksek çıkıyor. Yüksek binalar rüzgarın yönünü etkilediği için şehrin bütününe kasvet ve kötü hava hakim olacaktır. Yüksek binaların artışı ile hava akımlarının doğallığı kaybolur ve çeşitli hava koridorları oluşur. Son 5,6 yıldır sayın cumhurbaşkanımızın dikey mimariye karşı olduğunu da siz kıymetli meclisin dikkatine sunarım” dedi. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.