Hatice Nüzhet Gökdoğan kimdir? Hatice Nüzhet Gökdoğan kaç yaşında? Hatice Nüzhet Gökdoğan nereli? Hatice Nüzhet Gökdoğan ne iş yapıyor? Hatice Nüzhet Gökdoğan ne zaman öldü? Hatice Nüzhet Gökdoğan neden öldü? Hatice Nüzhet Gökdoğan çocukları var mı? gibi aramalar yapılıyor. Detaylarını haberimizde bulabilirsiniz...

Hatice Nüzhet Gökdoğan kimdir?

Hatice Nüzhet Gökdoğan (14 Ağustos 1910, İstanbul - 24 Nisan 2003), Türk astronom ve yönetici.

Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? Pratik Lezzetli Tarif Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? Pratik Lezzetli Tarif

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın bilimlerinden biridir. "Türkiye'nin ilk kadın astronomu ve ilk kadın dekanı" olarak tanınır. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi arşivlerinde kayıtlı bir doktor doktora tezine sahiptir ve Fakülte Astronomi Kürsüsü'nde görev yapan ilk Türk doçenttir.[1] 1954-1954, 1956 ve 1978-1980 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı yaptı.

Bayındırlık Bakanlarından siyasetçi Ali Mukbil Gökdoğan'ın eşi ve Cumhuriyet hanedanının ilk kadın keman öğretmeni Gönül Gökdoğan'ın annesidir.

1910 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Atatürk'ün yoldaşlarından Orgeneral Mehmet Zihni Toydemir, annesi Nebihe Hanım'dır. Lyon'da bir kız lisesinde Fransızca öğrendikten sonra bir erkek lisesinde matematik tabanlı bir bilgisayarda okudu. 1932'de Lyon Üniversitesi'nde matematik eğitimini tamamladı. 1933'te Paris Üniversitesi'nde fizik okumaya başladı ve Paris Gözlemevi'nde staj yaptı. Yıl sonu sınavlarının ardından yurda döndü.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Enstitüsü'ne ilk Türk Doçent olarak atandı. Gözlemevi teorisi üniversite bahçesine dahil edildi. 1936 yılında Mühendislik Enstitüsü'ne (İstanbul Teknik Üniversitesi) yardımcı doçent olarak atandı ve bu kadronun ilk kadın çalışanı oldu. 1946 yılına kadar matematik doçenti olarak devam etti.

1937 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktora tezini tamamladı. Bu tez, fakülte dosyalarında “bir” numarası ile tez olarak kayıtlıdır. 1938 yılında mühendislik fakültesinde okurken Mukbil Gökdoğan ile evlendi. Bu evlilikten kızı Gönül (1941) ve oğlu Ömer Can (1946) dünyaya geldi.

1940 yılında doçent ünvanını aldı. Aynı yıl William Marshall Smart'ın Spherical Astronomy adlı kitabını Spherical Astronomy adıyla Türkçe olarak yayımladı. 1948 yılında profesör unvanını aldı.

Türk Matematik Derneği (1948) ve Türk Kadınlar Derneği'nin (1949) kurucularındandır. Birkaç kez Türk Kadınlar Derneği'nin başkanlığını yaptı. 1954 yılında birkaç astronomla birlikte kurduğu Türk Astronomi Derneği'nin 20 yıl başkanlığını yaptı.

1951-1952'de Michigan, ABD'ye gitti. Ann Arbos ve McMathHulbert Gözlemevlerinde ve Wilson Dağ Gözlemevi ile Palomar Dağ Gözlemevi'nin evi olan Pasedena'da çalıştı.

23 Haziran 1954'te İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'ne dekan seçildi. Bu görevini Türkiye'nin ilk kadın dekanı olarak iki yıl sürdürdü. 1958'den beri 22 yıldır Astronomi Kürsüsü Başkanı'dır. Bölüm başkanlığında, İsviçre'deki Meudon ve Nice Gözlemevleri, Basel ve İtalya'daki Asiago Gözlemevleri ile ortak araştırma programları geliştirilmiştir. Aralık 1971'de Astronomi Kürsüsü'nde Türk ve Balkan astronomisinin katılımıyla "Keppler Sempozyumu"nu düzenledi.

1978'de ikinci kez Dekan seçildi. Eylül'de Silivri'de II. Ulusal Astronomi Kongresi Organizasyonu. Bu Kongre, 1997 yılında oluşturulan Ulusal Gözlemevi fikrinin ortaya çıktığı ve tartışılmaya başlandığı çok önemli bir toplantıydı.

Gökdoğan, 1980 yılında dekan ve bölüm başkanı iken emekli oldu. Akademik hayatı boyunca 6 ders kitabı yayımlandı; 3 ders kitabı yazdı; 13 bilimsel makale yayınlanmıştır. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin oluşumunda ilk yürüyüşün atılımına katıldı.

24 Nisan 2003'te öldü. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda teşhis edildi.