İlk Buğday Borsada İşlem Gördü

Bu haber 20 Haziran 2019 saat 10:18 'de eklendi.

2019 yılının ilk arpa hasadı yaklaşık 10 gün önce Polatlı Ticaret Borsası’nda satılmıştı. Dünde 2019 yılının ilk buğday hasadı satışa sunuldu böylece hasat sezonunu her ki tahıl içinde resmi olarak başlamış oldu.

2019 yılının ilk buğdayı satıldı. Geçtiğimiz hafta başında resmi olarak ilk arpa hasadının satışı yapılmıştı ilk arpa hasadından yaklaşık 10 gün sonra da ilk buğdayın satışı yapıldı. İğciler mahallesi üreticilerinden Ali Osman Gençdağ tarafından hasat edilen buğdayın ilk 100 kilogramı temsili olarak satılırken kilogramı 4 liradan satılırken 100 kiloda üretici 4 bin lira kazandı. Tahmini olarak 5 ton hasat edilen buğdayın geri kalan miktarı 1.500 TL’den satıldı. Polatlı Ticaret Borsası satış salonunda yapılan resmi satış PTB Başkanı Yahya Toplu’nun şehir dışında olması dolayısıyla Polatlı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Türkoğlu tarafından yapıldı ve 2019 yılının ilk hasadını Erdoğan Özel aldı.

 İHTİSAS BORSASI İÇİN ÜRETİCİLER VE TÜCCARLAR BİR AN ÖNCE KAYIT YAPTIRMALI

Polatlı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyesi Ali Türkoğlu “ Ortağı bulunduğumuz Türkiye ürün ihtisas borsası faaliyete geçmek üzere çalışılıyor. Bu konuda başkanımız Yahya Toplu’nun bilgisi tecrübesi önem arz ediyor.  Bu çerçevede Türkiye ürün ihtisas borsası Acentesi sözleşmesini imzaladık.  Tüccarlarımızın ve üreticilerimizin biran önce kayıt yaptırması gerekiyor.  Önemle takip edilmesi gerekiyor.  Türkiye de bir ilk olarak her zaman başarı göstermek istiyoruz.  Genel müdürlük inşaatı devam ediyor en kısa zamanda orayı da faaliyete geçireceğiz.” dedi.

ÇİFTÇİLER ÇOK ÖNEMLİ BİR SEKTÖRÜN MENSUPLARI

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu konuşmasında ülke ekonomisinde üreticinin öneminde değinerek;  “Sizler çok önemli bir sektörün mensuplarısınız. Öyle önemlisiniz ki birçok sektörün doğmasına ve yaşamasına vesile oluyorsunuz. Polatlı Ticaret Borsasının tüccarların ve çalışan insanların ekmek kapısı oluyorsunuz.  Ülkemizde 700 üzerinde un fabrikası var bu sektörün doğmasına vesile oldunuz ve yaşatıyorsunuz. Ülkemizde 400 civarında yem fabrikası var 30 civarında bisküvi fabrikası 40 civarında bulgur fabrikası var. Bu sektörlerin yaşamasına vesile oluyorsunuz. Sizlere çok teşekkür ediyor 2019 yılı hasat döneminin ülkemiz ve Polatlı’mız adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

KALİTELİ BUĞDAY İÇİN 1,5 AY BOYUNCA SÜNE İLE MÜCADELE ETTİK

İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü ; “ bu sektöre hizmet eden bir kurum olarak sizlerin daha kaliteli ürün alabilmesi, sektörde Polatlı’yı daha iyi temsil edebilmek adına özellikle süne mücadelesinde yaklaşık 1,5 ayda bayram arifesi ve bayram sonrasında çalıştık. İnşallah bu emeklerimiz karşılığını sizlerde sünesiz ürün alacak şekilde çıkar: Herkesin hasat dönemini kutluyor çiftçilerimize hayırlı ve bereketli hasat dönemi diliyorum” dedi.

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.