İLAHİYAT FAKÜLTESİNİN POLATLI’DAN TAŞINMASI DURUMUNUN OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ

Bu haber 13 Haziran 2019 saat 10:24 'de eklendi.

Gazetemizin 12 Haziran manşet haberinde yer alan İlahiyat fakültesinin Polatlı’dan taşınması ile ilgili sorunun yanıtı belediye başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından cevaplandırıldı.

İlahiyat Fakültesinin Polatlı’dan taşınıyor mu sorusu ile Polatlı kamuoyunun gündeminde olan ilahiyat fakültesinin taşınması meselesine Başkan Yıldızkaya açıklık kazandırdı. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya açıklamasında ramazan ayı içerisinde Hacı Bayram Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin ile görüşmelerinde kazanılmış hakkın Polatlı’nın elinden alınmasının doğru olmayacağını ifade ettiklerini ancak ilahiyat fakültesinin Ankara’da olması ile ilgili taleplerin olduğunu beyan ederek : “İlahiyat fakültesinin Polatlı’dan taşınması henüz kesinlik kazanmamış olsa da böyle bir durum olduğunun farkındayız. Bunu Sayın rektör ile paylaştık kendisi de aslında niyetlerinin fakülteyi Ankara’ya taşımak olduğunu beyan etti. Biz de kendisine Polatlı’da büyük bir bina yaptığımızı bu kazanılmış hakkın elimizden alınmasının doğru olmayacağını ifade ettik.” dedi.

İLAHİYAT FAKÜLTESİ’NİN ANKARA’DA OLMASI TALEPLERİ VAR

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ilahiyat fakültesinin taşınması meselesi ile alakalı yaptığı kamuoyu bilgilendirme açıklamasında şu ifadelere yer verdi :  “ Polatlı tarımsal potansiyeli Turizm potansiyeli ile birçok alanda öncü bir şehir. Polatlı’nın bir de yıllardan beri devam eden üniversite şehri olma hayali var. Geçen dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de Polatlı Belediyesi şehrin bu önemli hedefini ve vizyonunu gerçekleşmesi için çaba gösterdi. Göreve geldiğimizde ihalesi yeni yapılmış olan İlahiyat Fakültesi inşaatını geçen dönem bitirip üniversiteye tahsis etmiştik. O dönemde burası Gazi Üniversitesi’nin bir koluydu fakat Ankara’da Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin kurulmuş olması bizim fakültemizin de Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne devredilmesi ile ilgili bir dönem başlamış oldu. Şu anda Polatlı’da meslek yüksekokulumuz ve Fen Edebiyat Fakültesi halihazırda eğitim veren okullarımız. Bu yıl İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfı Ankara’da eğitim öğretim faaliyetlerini yaptığı bu yıl içinde Polatlı birinci sınıfa başlayacaklardı. Ama Ramazan ayı içerisinde almış olduğumuz bir haber bizim bu konuda yeni bir adım atmaya yönlendirdi. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Ankara merkezli bir üniversite ve sosyal bilimler Üniversitesi, İlahiyat Fakültesinin Ankara’da olması talepleri var.”

KAZANILMIŞ HAKKIN ELİMİZDEN ALINMASININ DOĞRU OLMAYACAĞINI İFADE ETTİK

 “ Biz Ramazan ayı içerisinde kaymakamımız ve AK Parti ilçe başkanımız ile Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektöründen randevu alarak bu konuyu kendisi ile görüştük. Kendisinin ifadesi şu; zaten Polatlı’nın bir tarım Üniversitesi kurulması hedefini çok benimsediğini çok doğru olduğunun bu konu ile ilgili de her türlü destek ve katkıyı vermeye hazır olduğunu ifade etti. Önceliğimiz bir Polatlı tarım Üniversitesi kurulmasıdır. Ben bunu seçimden önce de kamuoyu ile paylaşmıştım. Bununla ilgili her türlü altyapı çalışmasının hazırlıklarını yapıyoruz kaymakamlığımız bünyesinde personelimiz belediyemizden çalışan bir ekip hazırlığını yapıyor. Çok geçmeden bir hafta 10 gün içerisinde Sayın rektörümüzü Polatlı’ya davet ederek konu ile ilgili kendisine büyük bir brifing sunacağız. Daha sonra bu dosyayı sağlamlaştırarak neden tarım Üniversitesi, neden Polatlı ihtiyacını çok iyi ortaya koyarak bunu YÖK’e Ondan sonra da siyaseten destek isteyerek Bu üniversitenin kurulmasını sağlayacağız. Biz Polatlı’da Türkiye’nin herhangi bir şehrindeki üniversite gibi bir üniversite talep etmiyoruz Hukuk fakültesinin olduğu, Ziraat fakültesinin olduğu, İşletme fakültesinin olduğu karmaşık bir üniversitede yerine kendi alanında uzman olmuş bir üniversite ihtisas sahibi bir üniversite Polatlı’nın Türkiye tarımının sorunlarına çözüm üretecek bu konuda bir otorite olabilecek bir üniversite düşünüyoruz. Bizim üniversiteleşme gayretlerimiz artık bir yönde olması lazım.”

İLAHİYAT FAKÜLTESİNİN POLATLI’DAN TAŞINMASI DURUMUNUN OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ

İlahiyat fakültesinin Polatlı’dan taşınması henüz kesinlik kazanmamış olsa da böyle bir durum olduğunun farkındayız. Bunu Sayın rektör ile paylaştık kendisi de aslında niyetlerinin fakülteyi Ankara’ya taşımak olduğunu beyan etti. Biz de kendisine Polatlı’da büyük bir bina yaptığımızı bu kazanılmış hakkın elimizden alınmasının doğru olmayacağını ifade ettik. Fakat kendisi şu sözü verdi velev ki Polatlı tarım Üniversitesi’ni kuramasak da Polatlı’ya bizim istediğimiz Ziraat Fakültesi ya da tarımla alakalı başka fakültenin kurulması sözünü verdi. Bu konuda yetkisi olduğunu ama önceliğimizin tarım Üniversitesi kurmak olduğunu,  bununla ilgili bütün gayreti göstereceklerini katkı sağlayacaklarını doğru bir karar olduğunu ifade etti.  Bunu başaramazsak bizim istediğimiz en kısa sürede Polatlı’ya tarımla alakalı bir fakülte açılmasını, kendisi söz verdi.  Bu bizim açımızdan olumlu bir gelişme ilahiyat fakültemiz buradan gitse bile onun yerine tarım Üniversitesinin nüvesini oluşturacak bir fakültenin ilk etapta kurulması Polatlı adına sevindirici bir hadise.

ÖNCELİĞİMİZ TARIM ÜNİVERSİTESİNİN KURULMASI

Ben ilahiyat fakültesinin Polatlı’dan taşınması ile Polatlı’nın üniversite şehri olma Polatlı tarım üniversitesi hayalinin son bulunmayacağını bilakis bu işin daha da hızlanacağını düşünüyorum.  Önceliğimiz tarım Üniversitesi’nin kurulması.” 

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.