İl ve İlçe Müdürleri Koordinasyon toplantısı yapıldı

Bu haber 09 Mayıs 2020 saat 9:14 'de eklendi.

İl ve İlçe Müdürleri Koordinasyon toplantısı yapıldı

İl ve İlçe Müdürleri Koordinasyon Toplantısı 81 İl, 922 İlçe Müdürünün katılımıyla Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli başkanlığında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen koordinasyon kurulu toplantısına Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü’de katılım sağladı.

BURHANETTİN SÜTÇÜ GÖKPINAR BARAJI KONUSUNDA BAKAN PAKDEMİRLİ’YE BİLGİLER VERDİ

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü toplantı sırasında Polatlı’nın tarımsal ve hayvansal potansiyelleri, yapılan faaliyetler ile yapılması gereken projeler hakkında Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye telekonferans yöntemi ile bilgiler verdi. Ayrıca Sütçü, Gökpınar barajının bir an önce bitmesi gerektiği 150.000 dekarlık alanda tarımsal ürünlerin zarar gördüğü, nehir yatağındaki canlı hayatın idamesi ve ekosistemin bozulmaması için bunun zorunlu olduğunu dile getirdi.

BAKAN PAKDEMİRLİ, 81 İLİN, 922 TARIM VE ORMAN İLÇE MÜDÜRLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, video konferans aracılığıyla İlçe Tarım Ve Orman Müdürleriyle görüşme gerçekleştirdi. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, video konferans aracılığıyla 81 ilin, 922 Tarım ve Orman İlçe Müdürleriyle bir araya geldi. Pakdemirli, “İşi bilen, sahaya dokunan, ilçelerimizi emanet ettiğimiz ve de büyük bir sorumluluk yüklediğimiz ilçe müdürlerimizle bir arada olmaktan son derece mutluyum” dedi.

Pandemi nedeniyle Ramazan’ın bu yıl buruk ve mahzun geçirildiğini dile getiren Pakdemirli, fakat alınan tedbirler sayesinde Türkiye’nin salgınla mücadele örnek gösterilen bir ülke olduğunu, bu süreçte tarım ve orman sektörünün de büyük bir gayret ve emek ortaya koyarak, ülkenin dik duruşuna omuz verdiğini söyledi.

“2019 YILINDA GSYH’YE, %6,4’LİK BİR KATKI YAPILDI”

Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte verilen desteklerle tarımsal üretimdeki artışın büyük bir ivme kazandığını belirterek; “Tarım orman sektörü olarak, 2019 yılında GSYH’ye, %6,4’lik bir katkı yaparak, ülke ekonomisine de güçlü bir destek sağladık. Bugün ülkemiz; tarımsal gayri safi milli hasıla açısından Hollanda, İspanya Fransa gibi tüm Avrupa ülkelerini geride bırakarak, 48 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile Avrupa’da lider konumuna gelmiştir” dedi.

“SEKTÖRE 310 MİLYAR LİRA DESTEK VERİLDİ”

Son 18 yılda yapılan yatırımlar ve verilen destekler ile Türkiye’nin güçlü bir tarım ve orman altyapısına kavuştuğunu anlatan Pakdemirli, bu dönemde sektöre 310 milyar lira destek verdiklerini, 565 baraj inşa ettiklerin, 6,6 milyon hektar araziyi sulamaya açtıklarını ve böylece tarımsal hasılanın 7,5 kat artışla 275 milyar liraya ulaştırdıklarını söyledi.

Bakan Pakdemirli, geçen yıl, 15 yıl aranın ardından ‘Ortak Akıl Buluşması’ adıyla, 3. Tarım Orman Şûrası’nı topladıklarını ve ocak ayında şurayla ilgili 38 eylem planını hayata geçirmek üzere kamuoyuyla paylaştıklarına dikkati çekti.

PAKDEMİRLİ: ‘SAĞLIK KAHRAMANLARI HATIRA ORMANI’ KAMPANYASINI BAŞLATTIK

Bakan Pakdemirli, yine geçen yıl, milli bir seferberliğe dönüşen, “Geleceğe Nefes” kampanyasını Gines Rekoruyla taçlandırdıklarını anımsatarak; “Şimdi de sağlık çalışanlarımız için ‘Sağlık Kahramanları Hatıra Ormanı’ kampanyasını başlattık. Bu çerçevede toplam 1 milyon 61 bin 635 fidanı 81 ilimizde toprakla buluşturacağız. Buradan herkesi sağlık çalışanlarımız için gelecegenefes.com sitesinden fidan sahiplenmeye ve Geleceğe Nefes olmaya davet ediyorum”

BİRÇOK ÇALIŞMA HAYAT GEÇİRİLDİ

Salgın nedeniyle tarım sektörünün sekteye uğramaması ve gıda arz güvenliğinde bir sıkıntı yaşanmaması için birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini anlatan Pakdemirli, kurdukları ürün masalarıyla 50’ye yakın ürünü yakından takip ettiklerini, aşı çalışmalarına dahil olduklarını, çiftçi borçlarıyla ilgili ertelemeye gittiklerini, çiğ sütte prim desteğini artırdıklarını, küçük aile işletmelerine hayvan başına 65 lira olmak üzere toplamda 100 milyon liralık yem desteği ödemesini başlattıklarını bildirdi.

Hasattan önce hububat ve bakliyat alım fiyatlarını açıkladıklarını dile getiren Pakdemirli, çiftçilerin eğitim ve bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla uzaktan eğitim portalı olan Tarım Orman Akademisini ve sözleşmeli tarımın yaygınlaştırılması ve pazarlama sorunun çözümü amacıyla da tüm tarafların bir araya getirildiği Dijital Tarım Pazarını hayata geçirdiklerini söyledi.

PAKDEMİRLİ: BİZ HER ANLAMDA GEREKENİ YAPARIZ

Bakanlık politikalarının sahada hakim olmasını ilçe müdürlerinin sağlayacağını dile getiren Pakdemirli; “Öncelikle sizlerden beklentim; çiftçilerimizin her türlü sorununda yanlarında olmanız ve ilçenizde tarımsal hasılayı artırmaya yönelik çalışma yürütmeniz. Kırmızı et üretiminde, dünya ile rekabet edebilir konuma gelmeliyiz. Bu hedefe ulaşmak için küçükbaş yetiştiriciliğine önem veriyoruz. Yetiştiricilerin özellikle et ve sütte üretim maliyetlerini, açıklanan çiğ süt satış fiyatına uyulmasını ve spekülatif fiyat artışı yapan firmaları yakından takip edin. Hayvanların aşılama çalışmalarını hassasiyetle yapılmasını sağlayın. Her zaman dediğimiz; ‘üreticiyi koruyan, tüketiciyi de kollayan’ politikamızın sahada hâkim olmasını ancak ve ancak sizler sağlayacaksınız Açık söyleyeyim; ben, çiftçiye “hayır” diyen bir müdür istemiyorum. Yetkili sizsiniz, söz sahibi sizsiniz, çözüm makamı sizsiniz. Sizi ehil görmüş, sizi müdür olarak atamışsak, siz de gerekeni yapın. Sorunları çözün, çözemiyorsanız il müdürünüze götürün. Onlar da çözmezse bize ulaştırın, biz her anlamda gerekeni yaparız.”

BAKAN PAKDEMİRLİ, İLÇE MÜDÜRLERİNE TALİMATTA BULUNDU

Pakdemirli, tarım ve orman sektörünün geleceği için teşkilat olarak gece gündüz demeden çalıştıklarını söyleyerek, ilçe müdürlerine şu talimatlarda bulundu; “Bir; makam odalarınızdan çıkın. Sahada daha etkin olun. Bir gün tarlaya gidin, bir gün çiftliğe… Bir gün korucularımızla bir araya gelin, bir gün ormancılarımızla. Bir gün pazara gidin, bir gün markete. Nabız ölçün, analiz edin. Tavsiye edin, yönetin, yönlendirin. Zira bütün işi saha olan bir sektör, tamamen masadan yönetilemez.

Sizlerden istediğim ikinci şey; kaynakları daha akıllıca kullanmaya çalışın. Yani hem müdürlüklerinize aktardığımız bütçeleri, hem de yerelden sağlayabildiğimiz kaynakları tasarruflu fakat etkili kullanın.

Üçüncüsü ise ürünü, sermayeye dönüştürecek, vatandaşı ve yöreyi kalkındıracak her türlü girişimi destekleyin, teşvik edin, sonra da muhakkak ama muhakkak takip edin.

Sizlerden dördüncü ricam; katma değer üretin. Gördüğüm o ki; ürünü ürüne dönüştürmede, katma değere çevirmede eksikliklerimiz var. Bu konuda biraz daha kafa yoracağız. Geleneksel tarımı, verimliliği artıran innovatif/yenilikçi tarım uygulamalarıyla geliştirmeliyiz.

Sizlerden beşinci ricam; Kendinizi yetiştirmeye devam edin, çiftçinize rehber olun, personelinize rehber olun, ilçenizde adaletli, kararlı ve hakkaniyetli bir lider olun.

Ve sizlerden son ricam; lütfen sağlığınıza dikkat edin. Çünkü sizler bir milli güvenlik meselesi olan tarımın, milli savunma kadar önemli olan tarımın cephelerimizdeki komutanlarısınız.

Bizim güçlü ülke olma idealimiz, dünyayı doyuran ülke olma mücadelemiz
sizlerin üstün başarılarıyla, sizlerin yönetimiyle mümkün olacak. Bu bilinçte ve şevkte olduğunuzu biliyorum. Sizlerden daima güzel haberler, gurur verici hikâyeler, müjdeler duymak istiyorum.”

PERSONEL ALIM BAŞVURULARI BU AY İÇİNDE OLACAK

Bakan Pakdemirli, daha önce açıkladıkları 2.153 personel alımıyla ilgili başvuruları 15-22 Mayıs tarihleri arasında almaya başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.